AbiWord - en to da translation catalogue (1464 entries)

note: DLG_Styles_ErrNotTitle2
en:  - Reserved. 
     You cannot use this name. Choose Another
da:  - Reserveret. 
     Du kan ikke bruge dette navn. Vælg et andet

note: DLG_WordCount_Auto_Update
en:  Auto Update
da:  Autoopdatér

note: DLG_PageSetup_Percent
en: % of normal size
da: % af normal størrelse

note: MSG_DlgNotImp
en: %s not implemented yet.
    
    If you are a programmer, feel free to add code in %s, line %d
    and mail patches to:
    
    	abiword-dev@abisource.com
    
    Otherwise, please be patient.
da: %s er ikke implementeret endnu.
    
    Hvis du er programmør, så tilføj venligst den pågældende kode til %s, linje %d
    og send patches til:
    
    	abiword-dev@abisource.com
    
    Ellers må du væbne dig med tålmodighed.

note: DLG_Tab_Radio_None
en: &1 None
da: &1 Ingen

note: MENU_LABEL_HELP_ABOUT
en: &About %s
da: &Om %s

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_ACCEPT_REVISION
en: &Accept revision
da: &Acceptér revision

note: DLG_Spell_AddToDict MENU_LABEL_SPELL_ADD
en: &Add
da: &Tilføj

note: DLG_PageSetup_Adjust
en: &Adjust to:
da: &Justér til:

note: MENU_LABEL_ALIGN
en: &Align
da: &Justering

note: DLG_Options_Label_ViewAll
en: &All
da: &Alle

note: DLG_ApplyButton
en: &Apply
da: &Anvend

note: DLG_Para_LabelAt
en: &At:
da: &På:

note: MENU_LABEL_TOOLS_AUTOSPELL
en: &Auto Spellcheck
da: &Løbende stavekontrol

note: MENU_LABEL_TABLE_AUTOFIT
en: &Autofit Table
da: &Autotilpas tabel

note: DLG_Options_Label_PrefsAutoSave
en: &Automatically save this Scheme
da: Gem indstillinger &automatisk

note: DLG_DateTime_AvailableFormats
en: &Available formats:
da: &Mulige formater:

note: DLG_Para_LabelBefore
en: &Before:
da: &Før:

note: MENU_LABEL_FMT_BOLD
en: &Bold
da: &Fed

note: DLG_PageSetup_Bottom
en: &Bottom:
da: &Bund:

note: MENU_LABEL_INSERT_BREAK
en: &Break
da: &Skift

note: MENU_LABEL_TABLE_SELECT_CELL
en: &Cell
da: &Celle

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_CELLS MENU_LABEL_TABLE_DELETE_CELLS
en: &Cells
da: &Celler

note: MENU_LABEL_ALIGN_CENTER
en: &Center
da: &Centreret

note: DLG_Spell_Change
en: &Change
da: &Udskift

note: DLG_CloseButton MENU_LABEL_FILE_CLOSE
en: &Close
da: &Luk

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETE_COLUMNS
en: &Column
da: &Kolonne

note: DLG_Break_ColumnBreak
en: &Column break
da: S&palteskift

note: MENU_LABEL_FMT_COLUMNS
en: &Columns
da: Spalt&er

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_COMPARE_DOCUMENTS
en: &Compare documents
da: &Sammenlign dokumenter

note: MENU_LABEL_EDIT_COPY
en: &Copy
da: &Kopiér

note: MENU_LABEL_FMT_STYLE_DEFINE
en: &Create and Modify Styles
da: &Opret og redigér typografier

note: DLG_Options_Label_PrefsCurrentScheme
en: &Current Preferences Scheme
da: &Nuværende opsætningsskema

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETE
en: &Delete
da: &Slet

note: MENU_LABEL_INSERT_DELETE_HYPERLINK
en: &Delete hyperlink
da: &Slet link

note: DLG_Options_Btn_CustomDict
en: &Dictionary...
da: &Ordbog...

note: MENU_LABEL_INSERT_DIRECTIONMARKER
en: &Direction Marker
da: &Retningsmarkør

note: MENU_LABEL_FMT_DOCUMENT
en: &Document
da: &Dokument

note: MENU_LABEL_TOOLS_HISTORY
en: &Document History
da: &Dokumenthistorik

note: MENU_LABEL_WINDOW
en: &Documents
da: &Dokumenter

note: DLG_Para_PushNoHyphenate
en: &Don't hyphenate
da: &Ingen bindestreg

note: DLG_Options_Btn_IgnoreEdit MENU_LABEL_EDIT
en: &Edit
da: &Redigér

note: MENU_LABEL_INSERT_EDIT_HYPERLINK
en: &Edit hyperlink
da: &Redigér link

note: DLG_Options_Label_EnableOverwrite
en: &Enable overwrite mode toggle
da: Aktiv&er indsæt/overskrivningsskift

note: DLG_Options_Label_SmartQuotesEnable
en: &Enable smart quotes
da: &Krøllede anførselstegn

note: MENU_LABEL_INSERT_ENDNOTE
en: &Endnote
da: &Slutnote

note: DLG_Break_EvenPage
en: &Even page
da: &Lige side

note: MENU_LABEL_INSERT_FIELD
en: &Field
da: &Felt

note: DLG_Field_Fields_No_Colon
en: &Fields
da: &Felter

note: DLG_Field_Fields
en: &Fields:
da: &Felter:

note: MENU_LABEL_FILE
en: &File
da: &Fil

note: DLG_Options_Label_FileExtension
en: &File extension:
da: &Filendelse:

note: DLG_FR_FindNextButton
en: &Find Next
da: Find &næste

note: MENU_LABEL_FMT_FONT
en: &Font
da: &Skrifttype

note: DLG_PageSetup_Footer
en: &Footer:
da: Side&fod:

note: MENU_LABEL_EDIT_GOTO
en: &Go To
da: &Gå til

note: DLG_FormatTOC_HasHeading
en: &Has Heading
da: &Har overskrift

note: MENU_LABEL_VIEW_HEADFOOT
en: &Header and Footer
da: Side&hoved og sidefod

note: DLG_PageSetup_Header
en: &Header:
da: Side&hoved:

note: DLG_PageSetup_Height
en: &Height:
da: &Højde:

note: DLG_HelpButton MENU_LABEL_HELP
en: &Help
da: &Hjælp

note: DLG_Options_Label_ViewHiddenText
en: &Hidden Text
da: &Skjult tekst

note: DLG_Options_Label_SpellHighlightMisspelledWords
en: &Highlight misspelled words
da: Frem&hæv stavefejl

note: MENU_LABEL_INSERT_HYPERLINK
en: &Hyperlink
da: &Link

note: DLG_Spell_Ignore
en: &Ignore
da: &Ignorér

note: MENU_LABEL_SPELL_IGNOREALL
en: &Ignore All
da: Ign&orér alle

note: MENU_LABEL_FMT_IMAGE MENU_LABEL_FMT_POSIMAGE
en: &Image
da: &Billede

note: MENU_LABEL_FILE_IMPORTSTYLES
en: &Import Styles
da: &Importér typografier

note: MENU_LABEL_WEB_WEBPREVIEW
en: &In web browser
da: &I webbrowser

note: DLG_FormatTOC_InheritLabel
en: &Inherit label
da: &Overtag mærkat fra ovenstående niveau

note: DLG_InsertButton MENU_LABEL_INSERT MENU_LABEL_TABLE_INSERT DLG_Insert
en: &Insert
da: &Indsæt

note: MENU_LABEL_FMT_ITALIC
en: &Italic
da: &Kursiv

note: MENU_LABEL_INSERT_GOTO_HYPERLINK
en: &Jump to hyperlink
da: &Gå til link

note: MENU_LABEL_ALIGN_JUSTIFY
en: &Justify
da: &Lige margener

note: DLG_Para_PushKeepLinesTogether
en: &Keep lines together
da: Hold &linjer samlet

note: MENU_LABEL_INSERT_DIRECTIONMARKER_LRM
en: &LRM
da: &-mod-højre-markør

note: DLG_PageSetup_Landscape
en: &Landscape
da: &Bredformat

note: MENU_LABEL_TOOLS_LANGUAGE
en: &Language
da: &Sprog

note: MENU_LABEL_ALIGN_LEFT
en: &Left
da: &Venstrestillet

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION_DO_LTR
en: &Left-to-right text
da: &Venstre mod højre

note: DLG_Para_LabelLeft DLG_PageSetup_Left
en: &Left:
da: &Venstre:

note: MENU_LABEL_VIEW_LOCK_TB_LAYOUT
en: &Lock layout
da: &Lås layout

note: MENU_LABEL_TOOLS_MAILMERGE
en: &Mail Merge
da: &Brevfletning

note: MENU_LABEL_INSERT_MAILMERGE
en: &Mail Merge Field
da: &Brevfletningsfelt

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_AUTO
en: &Maintain Full History
da: &Behold fuld historik

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_MARK
en: &Mark revisions while typing
da: &Markér revisioner under skrivning

note: DLG_FR_MatchCase
en: &Match case
da: &Match store og små bogstaver

note: MENU_LABEL_TABLE_MERGE_CELLS
en: &Merge Cells
da: &Flet celler

note: MENU_LABEL_WINDOW_MORE
en: &More Documents
da: &Flere dokumenter

note: DLG_Goto_Label_Name
en: &Name:
da: &Navn:

note: MENU_LABEL_FILE_NEW
en: &New
da: &Ny

note: MENU_LABEL_WINDOW_NEW
en: &New Window
da: &Nyt vindue

note: MENU_LABEL_FILE_NEW_USING_TEMPLATE
en: &New using Template
da: &Ny udfra skabelon

note: DLG_Break_NextPage
en: &Next page
da: &Næste side

note: MENU_LABEL_VIEW_NORMAL
en: &Normal Layout
da: &Normalt layout

note: DLG_Goto_Label_Number
en: &Number:
da: &Nummer:

note: DLG_FormatTOC_NumberingType
en: &Numbering type:
da: &Nummereringstype:

note: DLG_Break_OddPage
en: &Odd page
da: &Ulige side

note: MENU_LABEL_FILE_OPEN
en: &Open
da: Å&bn

note: DLG_MailMerge_OpenFile
en: &Open File
da: &Åbn fil

note: MENU_LABEL_FMT_OVERLINE
en: &Overline
da: &Topstreg

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_WIDTH
en: &Page Width
da: &Sidebredde

note: DLG_Break_PageBreak
en: &Page break
da: &Sideskift

note: DLG_FormatTOC_PageNumbering
en: &Page numbering:
da: Side&nummerering:

note: MENU_LABEL_FMT_PARAGRAPH
en: &Paragraph
da: &Afsnit

note: MENU_LABEL_EDIT_PASTE
en: &Paste
da: &Indsæt

note: MENU_LABEL_INSERT_GRAPHIC
en: &Picture
da: &Billede

note: MENU_LABEL_TOOLS_PLUGINS
en: &Plugins
da: &Udvidelsesmoduler

note: DLG_PageSetup_Portrait
en: &Portrait
da: &Højformat

note: MENU_LABEL_FILE_PRINT
en: &Print
da: &Udskriv

note: MENU_LABEL_VIEW_PRINT
en: &Print Layout
da: &Udskriftslayout

note: MENU_LABEL_TOOLS_HISTORY_PURGE
en: &Purge History
da: &Ryd historik

note: MENU_LABEL_FILE_EXIT
en: &Quit
da: &Afslut

note: MENU_LABEL_INSERT_DIRECTIONMARKER_RLM
en: &RLM
da: &Højre-mod-venstre-markør

note: MENU_LABEL_EDIT_REDO
en: &Redo
da: &Gør om

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_REJECT_REVISION
en: &Reject revision
da: &Afvis revision

note: DLG_FR_ReplaceButton
en: &Replace
da: &Erstat

note: DLG_Options_Btn_IgnoreReset
en: &Reset
da: &Nulstil

note: MENU_LABEL_VIEW_DEFAULT_TB_LAYOUT
en: &Reset to default layout
da: &Nulstil til standardlayout

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS
en: &Revisions
da: &Revisioner

note: MENU_LABEL_ALIGN_RIGHT
en: &Right
da: &Højrestillet

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION_DO_RTL
en: &Right-to-left text
da: &Højre mod venstre

note: DLG_Para_LabelRight DLG_PageSetup_Right
en: &Right:
da: &Højre:

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETE_ROWS MENU_LABEL_TABLE_SELECT_ROW
en: &Row
da: &Række

note: DLG_Options_Label_ViewRuler
en: &Ruler
da: &Lineal

note: MENU_LABEL_FILE_SAVE
en: &Save
da: &Gem

note: MENU_LABEL_FILE_SAVEIMAGE
en: &Save Image As
da: Gem billede &som

note: MENU_LABEL_WEB_SAVEASWEB
en: &Save web page
da: Gem &netside

note: MENU_LABEL_HELP_SEARCH
en: &Search for Help
da: &Søg i hjælp

note: MENU_LABEL_TABLE_SELECT
en: &Select
da: &Markér

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_SET_VIEW_LEVEL
en: &Select revision
da: Vælg &revision

note: MENU_LABEL_TOOLS_HISTORY_SHOW
en: &Show History
da: &Vis historik

note: MENU_LABEL_VIEW_STATUSBAR
en: &Show Status Bar
da: Vis &statuslinje

note: DLG_Para_LabelSpecial
en: &Special:
da: &Speciel:

note: MENU_LABEL_TOOLS_SPELLING
en: &Spelling
da: &Stavning

note: DLG_FormatTOC_StartAt
en: &Start at:
da: &Start med:

note: DLG_Options_Label_ViewStatusBar
en: &Status bar
da: &Statuslinje

note: MENU_LABEL_FMT_SUBSCRIPT
en: &Subscript
da: &Sænket skrift

note: DLG_Para_PushSuppressLineNumbers
en: &Suppress line numbers
da: &Udelad linjenumre

note: DLG_FormatTOC_TabLeader
en: &Tab leader:
da: &Tabuleringstegn:

note: MENU_LABEL_TABLE_FORMAT MENU_LABEL_TABLE_INSERT_TABLE MENU_LABEL_TABLE_DELETE_TABLE MENU_LABEL_TABLE_SELECT_TABLE
en: &Table
da: &Tabel

note: MENU_LABEL_FMT_TABS
en: &Tabs
da: &Tabulering

note: DLG_Para_ButtonTabs
en: &Tabs...
da: &Tabulering...

note: MENU_LABEL_VIEW_TOOLBARS
en: &Toolbars
da: &Værktøjslinjer

note: MENU_LABEL_TOOLS
en: &Tools
da: Vær&ktøjer

note: DLG_Field_Types_No_Colon
en: &Types
da: &Typer

note: DLG_Field_Types
en: &Types:
da: &Typer:

note: MENU_LABEL_FMT_UNDERLINE
en: &Underline
da: &Understreg

note: MENU_LABEL_EDIT_UNDO
en: &Undo
da: &Fortryd

note: DLG_Options_Label_ViewUnits DLG_PageSetup_Units
en: &Units:
da: &Måleenhed:

note: MENU_LABEL_VIEW DLG_MW_ViewButton
en: &View
da: &Vis

note: MENU_LABEL_VIEW_WEB
en: &Web Layout
da: &Netlayout

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_WHOLE
en: &Whole Page
da: &Hele siden

note: DLG_FR_WholeWord
en: &Whole word
da: &Hele ordet

note: DLG_Para_PushWidowOrphanControl
en: &Widow/Orphan control
da: Enke/horeunge&kontrol

note: DLG_PageSetup_Width
en: &Width:
da: &Bredde:

note: MENU_LABEL_TOOLS_WORDCOUNT
en: &Word Count
da: &Ordoptælling

note: DLG_ListRevisions_LevelZero
en: (All revisions visible)
da: (Alle revisioner synlige)

note: DLG_Spell_NoSuggestions
en: (no spelling suggestions)
da: (Ingen staveforeslag)

note: DLG_Para_SpecialNone
en: (none)
da: (ingen)

note: TOOLBAR_LABEL_1COLUMN TOOLBAR_STATUSLINE_1COLUMN TOOLBAR_TOOLTIP_1COLUMN
en: 1 Column
da: 1 spalte

note: TOOLBAR_LABEL_MIDDLE_SPACE
en: 1.5 Spacing
da: Halvanden linjeafstand

note: DLG_Para_SpacingHalf
en: 1.5 lines
da: 1,5 linjer

note: TOOLBAR_STATUSLINE_MIDDLE_SPACE TOOLBAR_TOOLTIP_MIDDLE_SPACE
en: 1.5 spacing
da: halvanden linjeafstand

note: TOOLBAR_LABEL_PARA_12BEFORE
en: 12 pt before
da: 12 pkt. før

note: TOOLBAR_LABEL_2COLUMN TOOLBAR_STATUSLINE_2COLUMN TOOLBAR_TOOLTIP_2COLUMN
en: 2 Columns
da: 2 spalter

note: TOOLBAR_LABEL_3COLUMN TOOLBAR_STATUSLINE_3COLUMN TOOLBAR_TOOLTIP_3COLUMN
en: 3 Columns
da: 3 spalter

note: DLG_Goto_Btn_Prev
en: << Prev
da: << Foregående

note: MSG_Exception
en: A fatal error has just occurred. AbiWord is going to shutdown.
    The current document has been saved to disc with a ".saved" extension.
da: Der er opstået en fatal fejl. Abiword vil lukke ned.
    Det nuværende dokument er blevet gemt med endelsen ".saved".

note: DLG_Options_Label_SpellSuggest
en: A&lways suggest corrections
da: &Foreslå altid ændringer

note: MSG_IE_BogusDocument
en: AbiWord cannot open %s. It appears to be an invalid document
da: Abiword kan ikke åbne %s. Det synes at være et ugyldigt dokument

note: MSG_SpellSelectionDone
en: AbiWord finished checking the selection.
da: AbiWord er færdig med at søge i den markerede tekst..

note: DLG_FR_FinishedReplace
en: AbiWord has finished its search of the document and has made %d replacements.
da: AbiWord er færdig med at søge i dokumentet og foretog %d erstatninger.

note: DLG_FR_FinishedFind
en: AbiWord has finished searching the document.
da: AbiWord er færdig med at søge i dokumentet.

note: WINDOWS_COMCTL_WARNING
en: AbiWord is designed for a newer version of the system file COMCTL32.DLL
    than the one currently on your system. (COMCTL32.DLL version 4.72 or newer)
    A solution to this problem is explained in the FAQ on the AbiSource web site
    
    	http://www.abisource.com
    
    You can use the program, but the toolbar may be missing.
da: Abiword er bygget til en nyere version af systemfilen COMCTL32.DLL
    end den, der er i dit system. (COMCTL32.DLL version 4.72 eller nyere)
    En løsning på dette problem er forklaret blandt de Ofte Stillede Spørgsmål (OSS/FAQ) på Abisource-hjemmesiden
    
    	http://www.abisource.com
    
    Du kan bruge programmet, men værktøjslinjen kan mangle.

note: WINDOWS_NEED_UNICOWS
en: AbiWord needs the file %s.dll
    Please download and install it from http://www.microsoft.com/msdownload/platformsdk/sdkupdate/psdkredist.htm
da: Abiword mangler filen %s.dll
    Den kan hentes og installeres fra http://www.microsoft.com/msdownload/platformsdk/sdkupdate/psdkredist.htm

note: MENU_LABEL_HELP_ABOUT_GNOMEOFFICE
en: About G&NOME Office
da: Om G&NOME Office

note: MENU_STATUSLINE_HELP_ABOUT_GNOMEOFFICE
en: About the GNOME Office project
da: Om GNOME Office-projektet

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_ACCEPT_REVISION
en: Accept the suggested change
da: Acceptér den foreslåede ændring

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ADD_COLUMN TOOLBAR_TOOLTIP_ADD_COLUMN
en: Add a column to this table after the current column
da: Tilføj kolonne til tabellen efter den nuværende kolonne

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ADD_ROW TOOLBAR_TOOLTIP_ADD_ROW
en: Add a row to this table after the current row
da: Tilføj en række til tabellen efter den nuværende række

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BORDERS
en: Add borders and shading to the selection
da: Tilføj rammer og skygge til den markerede tekst

note: TOOLBAR_LABEL_ADD_COLUMN
en: Add column after
da: Tilføj kolonne efter

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BULLETS
en: Add or modify bullets and numbering for selected paragraphs
da: Tilføj eller skift punkttegn og nummerering i markerede afsnit

note: TOOLBAR_LABEL_ADD_ROW
en: Add row after
da: Tilføj række efter

note: MENU_STATUSLINE_SPELL_ADD
en: Add this word to the custom dictionary
da: Tilføj dette ord til din personlige ordliste

note: DLG_Styles_ModifyTemplate
en: Add to template
da: Tilføj til skabelon

note: DLG_Para_LabelAfter
en: Aft&er:
da: &Efter:

note: DLG_Para_LabelAlignment
en: Ali&gnment:
da: &Justering:

note: DLG_Tab_Label_Alignment DLG_PageNumbers_Alignment_No_Colon
en: Alignment
da: Justering

note: DLG_PageNumbers_Alignment
en: Alignment:
da: Justering:

note: DLG_Styles_LBL_All DLG_UP_All
en: All
da: Alle

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_LOCKSTYLES
en: Allow formatting using styles only
da: Tillad udelukkende formattering med typografier

note: DLG_Options_Label_CheckWhiteForTransparent
en: Allow screen colors other than white
da: Tillad andre skærmfarver end hvid

note: FIELD_Application
en: Application
da: Program

note: DLG_Options_Label_AppStartup
en: Application Startup
da: Programopstart

note: DLG_Options_Btn_Apply DLG_Apply
en: Apply
da: Anvend

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMTPAINTER TOOLBAR_TOOLTIP_FMTPAINTER
en: Apply the previously copied paragraph formatting onto the selected text
da: Anvend formattering fra det tidligere kopierede afsnit på den markede tekst

note: DLG_Lists_Apply_Current
en: Apply to Current List
da: Anvend på denne liste

note: DLG_FormatTable_Apply_To
en: Apply to:
da: Anvend på:

note: DLG_Lists_Arabic_List
en: Arabic List
da: Arabisk liste

note: MSG_AutoRevisionOffWarning
en: Are you sure you do not want to maintain full history record? If you proceed, you will not be able to restore earlier versions of this document.
da: Er du sikker på, at du ikke ønsker at beholde den fulde historik? Hvis du fortsætter, vil du ikke være i stand til at reetablere tidligere versioner af dette dokument.

note: DLG_Para_SpacingAtLeast
en: At least
da: Mindst

note: DLG_Lists_Resume
en: Attach to Previous List
da: Fortsæt foregående liste

note: DLG_MetaData_Author_LBL DLG_Annotation_Author_LBL DLG_PLUGIN_MANAGER_AUTHOR
en: Author:
da: Forfatter:

note: DLG_Options_Label_AutoSaveUnderline
en: Auto &Save
da: Gem &automatisk

note: DLG_Options_Label_AutoSaveCurrent
en: Auto &save current file every
da: &Gem automatisk dokument hver

note: DLG_Options_Label_AutoSave
en: Auto Save
da: Autogem

note: DLG_Options_Label_SpellAutoReplace
en: Auto replace misspelled words
da: Ret automatisk stavefejl

note: DLG_InsertTable_AutoFit_Capital
en: AutoFit Behavior
da: Adfærd for autotilpasning

note: DLG_InsertTable_AutoFit
en: AutoFit behavior
da: Adfærd for autotilpasning

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_AUTOFIT
en: Autofit Table
da: Autotilpas tabel

note: DLG_Options_Label_Grammar
en: Automatic Grammar Checking
da: Automatisk grammatikkontrol

note: DLG_InsertTable_AutoColSize
en: Automatic column size
da: Automatisk kolonnestørrelse

note: DLG_Options_Label_CheckAutoLoadPlugins
en: Automatically load all plugins found
da: Indlæs automatisk alle udvidelsesmoduler

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_AUTOSPELL
en: Automatically spell-check the document
da: Automatisk stavekontrol af dokument

note: DLG_Styles_ModifyAutomatic
en: Automatically update
da: Opdatér automatisk

note: MSG_AutoMerge
en: Automerge
da: Autoflet

note: DLG_MailMerge_AvailableFields
en: Available Fields
da: Mulige felter

note: DLG_DateTime_AvailableFormats_Capital
en: Available Formats
da: Mulige formater

note: DLG_Styles_Available
en: Available Styles
da: Mulige typografier

note: DLG_Para_LabelBy
en: B&y:
da: &Med:

note: DLG_FormatFrame_Background DLG_FormatTable_Background
en: Background
da: Baggrund

note: DLG_FormatFrame_Background_Color DLG_FormatTable_Background_Color
en: Background color:
da: Baggrundsfarve:

note: DLG_Tab_Radio_Bar
en: Bar
da: Linje

note: TabToggleBarTab
en: Bar Tab
da: Linjetabulering

note: DLG_Styles_ModifyBasedOn
en: Based On:
da: Baseret på:

note: DLG_Options_Label_BiDiOptions
en: Bi-Directional Options
da: Bi-direktionale indstillinger

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_BOLD TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_BOLD TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_BOLD DLG_UFS_StyleBold
en: Bold
da: Fed

note: MENU_LABEL_INSERT_BOOKMARK
en: Boo&kmark
da: B&ogmærke

note: DLG_Goto_Target_Bookmark
en: Bookmark
da: Bogmærke

note: MSG_BookmarkNotFound
en: Bookmark "%s" was not found in this document.
da: Bogmærket "%s" blev ikke fundet i dette dokument.

note: DLG_FormatFrame_Border_Color DLG_FormatTable_Border_Color
en: Border color:
da: Rammefarve:

note: DLG_FormatFrame_Borders DLG_FormatTable_Borders
en: Borders
da: Rammer

note: MENU_LABEL_FMT_BORDERS
en: Borders and Shading
da: &Rammer og skygge

note: BottomMarginStatus
en: Bottom Margin [%s]
da: Bundmargen [%s]

note: MENU_LABEL_FMT_BOTTOMLINE TOOLBAR_LABEL_FMT_BOTTOMLINE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_BOTTOMLINE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_BOTTOMLINE DLG_UFS_BottomlineCheck
en: Bottomline
da: Bundlinje

note: DLG_Lists_Box_List STYLE_BOXLIST
en: Box List
da: Liste med boks-tegn

note: FIELD_Application_BuildId
en: Build Id.
da: Bygge-ID

note: FIELD_Application_Options
en: Build Options
da: Byggeindstillinger

note: FIELD_Application_Target
en: Build Target
da: Byggemål

note: DLG_Lists_Type_bullet
en: Bullet
da: Punkt

note: DLG_Lists_Bullet_List STYLE_BULLETLIST
en: Bullet List
da: Punktliste

note: TOOLBAR_LABEL_LISTS_BULLETS TOOLBAR_STATUSLINE_LISTS_BULLETS TOOLBAR_TOOLTIP_LISTS_BULLETS
en: Bullets
da: Punkter

note: MENU_LABEL_FMT_BULLETS
en: Bullets and &Numbering
da: &Liste

note: DLG_Options_Label_Look
en: Button Style
da: Knaptype

note: MENU_LABEL_FMT_TOGGLECASE
en: C&hange Case
da: Store/s&må bogstaver

note: MENU_LABEL_EDIT_COPY_HYPERLINK_LOCATION
en: C&opy hyperlink location
da: K&opiér link

note: MENU_LABEL_HELP_CREDITS
en: C&redits
da: &Takkeliste

note: MSG_NoBreakInsideTable
en: Can not insert a Break inside a table
da: Kan ikke indsætte et skift indeni en tabel

note: MSG_NoBreakInsideFrame
en: Can not insert a Break inside a text box
da: Kan ikke indsætte et skift indeni en tekstboks

note: DLG_Styles_ErrStyleCantDelete
en: Cannot delete this style
da: Denne typografi kan ikke slettes

note: DLG_Styles_ErrStyleBuiltin
en: Cannot modify a builtin style
da: En indbygget typografi kan ikke ændres

note: PRINT_CANNOTSTARTPRINTJOB
en: Cannot start print job
da: Kan ikke starte udskriftsopgave

note: DLG_MetaData_Category_LBL
en: Category:
da: Kategori:

note: DLG_Tab_Radio_Center DLG_PageNumbers_Center TOOLBAR_LABEL_ALIGN_CENTER
en: Center
da: Centreret

note: TabToggleCenterTab
en: Center Tab
da: Centertabulator

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ALIGN_CENTER TOOLBAR_TOOLTIP_ALIGN_CENTER
en: Center alignment
da: Centreret

note: MENU_STATUSLINE_ALIGN_CENTER
en: Center-align the paragraph
da: Centrér afsnittet

note: DLG_Para_AlignCentered
en: Centered
da: Centreret

note: DLG_Spell_ChangeTo
en: Change &to:
da: Ændr &til:

note: DLG_Spell_ChangeAll
en: Change A&ll
da: Ændr a&lle

note: DLG_Background_Title
en: Change Background Color
da: Ændr baggrundsfarve

note: DLG_ToggleCase_Title
en: Change Case
da: Store/små bogstaver

note: DLG_Lists_Cur_Change_Start
en: Change Current 
    List
da: Ændr denne 
    liste

note: DLG_Background_TitleHighlight
en: Change Highlight Color
da: Ændr markeringsfarve

note: DLG_FormatTOC_ChangeStyle
en: Change Style
da: Skift typografi

note: DLG_Background_TitleFore
en: Change Text Color
da: Ændr tekstfarve

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION
en: Change directional properties of text
da: Skift tekstretning

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_DOM_DIRECTION TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_DOM_DIRECTION
en: Change dominant direction of paragraph
da: Skift afsnittets primære retning

note: MENU_STATUSLINE_FMT_TOGGLECASE
en: Change the case of the selected text
da: Skift mellem store og små bogstaver

note: MENU_STATUSLINE_FMT_FONT
en: Change the font of the selected text
da: Ændr skrifttype for den markerede tekst

note: MENU_STATUSLINE_FMT_PARAGRAPH
en: Change the format of the selected paragraph
da: Ændr formatet for det markerede afsnit

note: MENU_STATUSLINE_FMT_LANGUAGE MENU_STATUSLINE_TOOLS_LANGUAGE
en: Change the language of the selected text
da: Skift sprog for den markerede tekst

note: MENU_STATUSLINE_FMT_COLUMNS
en: Change the number of columns
da: Ændr antallet af spalter

note: MENU_STATUSLINE_FILE_PAGESETUP
en: Change the printing options
da: Ændr udskriftsindstillinger

note: MENU_STATUSLINE_FMT_FRAME
en: Change the properties of the Text Box
da: Skift egenskaber for tekstboks

note: MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_1 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_2 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_3 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_4 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_5 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_6 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_7 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_8 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_9
en: Change to this suggested spelling
da: Brug det foreslåede ord

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BACKGROUND
en: Change your document's page background
da: Skift dokumentets baggrund

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BACKGROUND_PAGE_COLOR
en: Change your document's page color
da: Skift dokumentets baggrundsfarve

note: DLG_Styles_ModifyCharacter
en: Character
da: Tegn

note: FIELD_Numbers_CharCount
en: Character Count
da: Antal tegn

note: FIELD_Numbers_NbspCount
en: Character Count (w/o spaces)
da: Antal tegn (uden mellemrum)

note: DLG_Styles_CharPrev
en: Character Preview
da: Tegneksempel

note: DLG_WordCount_Characters_No
en: Characters (no spaces):
da: Tegn (uden mellemrum):

note: DLG_WordCount_Characters_Sp
en: Characters (with spaces):
da: Tegn (med mellemrum):

note: MENU_LABEL_TOOLS_SPELL
en: Check &Spelling
da: &Stavekontrol

note: DLG_Options_Label_GrammarCheck
en: Check &grammar as you type
da: &Grammatikkontrol mens du skriver

note: MENU_LABEL_HELP_CHECKVER
en: Check for &Updates
da: Check efter opdatering

note: MENU_STATUSLINE_HELP_CHECKVER
en: Check online for newer versions of AbiWord
da: Kontrollér online efter nyere versioner af Abiword

note: DLG_Options_Label_SpellCheckAsType
en: Check s&pelling as you type
da: Stave&kontrol mens du skriver

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_SPELL
en: Check the document for incorrect spelling
da: Kontrollér dokumentet for forkert stavede ord

note: DLG_NEW_Choose
en: Choose
da: Vælg

note: DLG_Options_Label_ChooseForTransparent
en: Choose Screen Color
da: Vælg skærmfarve

note: DLG_Options_Label_ColorChooserLabel
en: Choose screen color for AbiWord
da: Vælg skærmfarve for AbiWord

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_SET_VIEW_LEVEL
en: Choose which revision you wish to view
da: Vælg, hvilken revision du ønsker at se

note: DLG_Goto_Label_Help
en: Choose your target in the left side.
    If you want to use the "Go To" button, just fill the Number Entry with the desired number.  You can use + and - to perform relative movement.	I.e., if you write "+2" and you select "Line", the "Go To" will go 2 lines below your current position.
da: Vælg ønsket indstilling på venste side.
    Dersom du vil bruge "Gå til" knappen skal du indtaste ønsket nummer i "Nummer"-feltet. Du kan bruge + og - til at udføre relativ forflytning. Hvis du eksempelvis skriver +2 og vælger "Linje", vil "Gå til" flytte markøren to linjer nedenfor nuværende position.

note: MENU_LABEL_EDIT_CLEAR
en: Cle&ar
da: S&let

note: DLG_Tab_Button_Clear
en: Clear
da: Ryd

note: DLG_Tab_Button_ClearAll
en: Clear &All
da: Ryd alle

note: DLG_Background_ClearClr
en: Clear Background Color
da: Fjern baggrundsfarve

note: DLG_Background_ClearHighlight
en: Clear Highlight Color
da: Fjern markeringsfarve

note: MSG_QueryExit
en: Close all windows and exit?
da: Luk alle vinduer og afslut?

note: MENU_STATUSLINE_FILE_EXIT
en: Close all windows in the application and exit
da: Luk alle vinduer og afslut programmet

note: MENU_STATUSLINE_FILE_CLOSE
en: Close the document
da: Luk dokumentet

note: MENU_LABEL_TABLE_SELECT_COLUMN
en: Co&lumn
da: Ko&lonne

note: DLG_FormatFrame_Color DLG_FormatTable_Color DLG_UFS_ColorLabel
en: Color:
da: Farve:

note: DLG_FormatTable_Apply_To_Column
en: Column
da: Kolonne

note: ColumnGapStatus
en: Column Gap [%s]
da: Kolonneafstand [%s]

note: ColumnStatus
en: Column [%d]
da: Kolonne [%d]

note: DLG_Column_ColumnTitle
en: Columns
da: Spalter

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_COLUMNS_BEFORE
en: Columns &Left
da: Kolonner til &venstre

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_COLUMNS_AFTER
en: Columns &Right
da: Kolonner til højre

note: DLG_ListRevisions_Column3Label
en: Comment
da: Kommentar

note: DLG_MarkRevisions_Comment2Label
en: Comment to be associated with the revision:
da: Kommentarer knyttet til denne revision:

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_COMPARE_DOCUMENTS
en: Compare active document to another document
da: Sammenlign aktive dokument med andet dokument

note: FIELD_Application_CompileDate
en: Compile Date
da: Kompileringsdato

note: FIELD_Application_CompileTime
en: Compile Time
da: Kompileringstidspunkt

note: DLG_Break_Continuous
en: Con&tinuous
da: &Kontinuérlig

note: TOC_TocHeading
en: Contents
da: Indhold

note: DLG_MarkRevisions_Check1Label
en: Continue previous revision (number %d)
da: Fortsæt tidligere revision (nummer %d)

note: FIELD_Document_Contributor
en: Contributor
da: Bidragsyder

note: DLG_MetaData_CoAuthor_LBL
en: Contributor(s):
da: Bidragsyder(e):

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TEXTTOTABLE
en: Convert Selected Text to a Table
da: Konvertér den valgte tekst til en tabel

note: MENU_LABEL_TABLE_TABLETOTEXT
en: Convert Table to Text
da: Konvertér tabel til tekst

note: MENU_LABEL_TABLE_TEXTTOTABLE
en: Convert Text to Table
da: Konvertér tekst til tabel

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TABLETOTEXT
en: Convert from a Table to Text
da: Konvertér fra tabel til tekst

note: TOOLBAR_LABEL_EDIT_COPY TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_COPY TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_COPY
en: Copy
da: Kopiér

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_COPYEMBED
en: Copy Embedded Object
da: Kopiér indlejret objekt

note: MENU_LABEL_EDIT_COPYIMAGE
en: Copy Image
da: Kopiér &billede

note: MENU_LABEL_EDIT_COPYEMBED
en: Copy Object
da: Kopiér objekt

note: MENU_LABEL_EDIT_COPY_FRAME
en: Copy Text Box
da: Kopiér tekstboks

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_COPY_HYPERLINK_LOCATION
en: Copy hyperlink location
da: Kopiér link

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_COPY_FRAME
en: Copy the Text Box to the clipboard
da: Kopiér tekstboksen til udklipsholder

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_CUT_FRAME
en: Copy the Text Box to the clipboard then remove it
da: Kopiér tekstboksen til udklipsholder og fjern den

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_COPY
en: Copy the selection and put it on the Clipboard
da: Kopiér det markerede og put det i udklipsholderen

note: MSG_IE_CouldNotOpen
en: Could not open file %s for writing
da: Kunne ikke åbne filen %s for skrivning

note: MSG_OpenFailed
en: Could not open file %s.
da: Kunne ikke åbne filen %s.

note: MSG_IE_CouldNotWrite
en: Could not write to file %s
da: Kunne ikke skrive til filen %s

note: MSG_SaveFailed
en: Could not write to the file %s.
da: Kunne ikke skrive til filen %s.

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_WORDCOUNT
en: Count the number of words in the document
da: Optæl antallet af ord i dokumentet

note: FIELD_Document_Coverage
en: Coverage
da: Dækning

note: DLG_MetaData_Coverage_LBL
en: Coverage:
da: Dækning:

note: DLG_NEW_Tab1_FAX1
en: Create a fax
da: Lav en fax

note: DLG_NEW_Tab1_WP1
en: Create a new blank document
da: Lav et nyt tomt dokument

note: MENU_STATUSLINE_FILE_NEW TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_NEW TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_NEW
en: Create a new document
da: Nyt dokument

note: DLG_NEW_Create
en: Create a new document from a template
da: Opret et nyt dokument fra en skabelon

note: MENU_STATUSLINE_FILE_NEW_USING_TEMPLATE
en: Create a new document using a template
da: Opret et nyt dokument baseret på en skabelon

note: DLG_NEW_StartEmpty
en: Create an empty document
da: Opret et tomt dokument

note: FIELD_Document_Creator
en: Creator
da: Dokumentforfatter

note: MENU_LABEL_EDIT_CUT
en: Cu&t
da: &Klip

note: FIELD_Datetime_CurrentDate
en: Current Date
da: Nuværende dato

note: DLG_Lists_Current_Font
en: Current Font
da: Nuværende skrifttype

note: DLG_Lists_Current_List_Label
en: Current List Label
da: Nuværende listenavn

note: DLG_Lists_Current_List_Type
en: Current List Type
da: Nuværende listetype

note: MSG_EmptySelection
en: Current Selection is Empty
da: Denne markering er tom

note: DLG_Styles_DefCurrent
en: Current Settings
da: Nuværende indstillinger

note: FIELD_Datetime_CurrentTime
en: Current Time
da: Nuværende tidspunkt

note: DLG_Options_Label_ViewCursorBlink
en: Cursor &blink
da: Markørblink

note: DLG_Options_Label_SpellCustomDict
en: Custom Dictionary:
da: Egen ordliste:

note: FIELD_DateTime_Custom
en: Customizable date/time
da: Redigérbar dato/tid

note: DLG_Lists_Customize
en: Customized List
da: Personlig liste

note: TOOLBAR_LABEL_EDIT_CUT TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_CUT TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_CUT
en: Cut
da: Klip

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_CUTEMBED
en: Cut Embedded Object
da: Klip indlejret objekt

note: MENU_LABEL_EDIT_CUTIMAGE
en: Cut Image
da: Klip billede

note: MENU_LABEL_EDIT_CUTEMBED
en: Cut Object
da: Klip

note: MENU_LABEL_EDIT_CUT_FRAME
en: Cut Text Box
da: Klip tekstboks

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_CUT
en: Cut the selection and put it on the Clipboard
da: Udklip det markerede og put det i udklipsholderen

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION
en: D&irectional
da: Bi-direktionale indstillinger

note: DLG_Lists_Dashed_List STYLE_DASHEDLIST
en: Dashed List
da: Liste med streger

note: FIELD_Document_Date DLG_ListRevisions_Column2Label
en: Date
da: Dato

note: MENU_LABEL_INSERT_DATETIME
en: Date and &Time
da: &Dato og tid

note: FIELD_Type_Datetime
en: Date and Time
da: Dato og tid

note: FIELD_DateTime_DOY
en: Day # in the year
da: Dagens nummer i året

note: DLG_Options_Btn_Default
en: De&faults
da: &Standard

note: TabToggleDecimalTab
en: Decimal Tab
da: Decimaltabulator

note: TOOLBAR_LABEL_UNINDENT TOOLBAR_STATUSLINE_UNINDENT TOOLBAR_TOOLTIP_UNINDENT
en: Decrease indent
da: Reducér indrykning

note: FIELD_DateTime_DefaultDateNoTime
en: Default date (w/o time)
da: Standard dato (uden tid)

note: FIELD_DateTime_DefaultDate
en: Default date representation
da: Standard datovisning

note: DLG_Options_Label_DefaultPageSize
en: Default page size
da: Standard sidestørrelse

note: DLG_Tab_Label_DefaultTS
en: Default tab stops:
da: Standardtabulatorstop:

note: DLG_Options_Label_DirectionRtl
en: Default to right-to-left direction of text
da: Standardtekstretning skal være højre mod venstre

note: DLG_FormatTOC_LevelDefs
en: Define Main Properties
da: Definér hovedopsætning

note: MENU_STATUSLINE_FMT_STYLE MENU_STATUSLINE_FMT_STYLE_DEFINE
en: Define or apply style for the selection
da: Angiv eller tilføj typografi for den markerede tekst

note: DLG_Styles_Delete MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETE DLG_Delete
en: Delete
da: Slet

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETE_CELLS
en: Delete Cells
da: Slet celler

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETECOLUMN
en: Delete Co&lumn
da: Slet ko&lonne

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETE_COLUMNS MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETECOLUMN
en: Delete Column
da: Slet kolonne

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_DELETEEMBED
en: Delete Embedded Object
da: Slet indlejret objekt

note: MENU_LABEL_EDIT_DELETEIMAGE
en: Delete Image
da: Slet billede

note: MENU_LABEL_EDIT_DELETEEMBED
en: Delete Object
da: Slet objekt

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETEROW
en: Delete Ro&w
da: Slet &række

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETE_ROWS MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETEROW
en: Delete Row
da: Slet række

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETETABLE
en: Delete Tabl&e
da: Slet tabe&l

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETE_TABLE MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETETABLE
en: Delete Table
da: Slet tabel

note: MENU_LABEL_EDIT_DELETEFRAME
en: Delete Text Box
da: Slet tekstboks

note: TOOLBAR_LABEL_DELETE_COLUMN
en: Delete column
da: Slet kolonne

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_DELETE_HYPERLINK
en: Delete hyperlink
da: Slet link

note: TOOLBAR_LABEL_DELETE_ROW
en: Delete row
da: Slet række

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_CLEAR
en: Delete the selection
da: Fjern det markerede

note: TOOLBAR_STATUSLINE_DELETE_COLUMN TOOLBAR_TOOLTIP_DELETE_COLUMN
en: Delete this column from its table
da: Slet denne kolonne fra dens tabel

note: TOOLBAR_STATUSLINE_DELETE_ROW TOOLBAR_TOOLTIP_DELETE_ROW
en: Delete this row from its table
da: Slet denne række fra dens tabel

note: DLG_Styles_Description DLG_Styles_ModifyDescription FIELD_Document_Description
en: Description
da: Beskrivelse

note: DLG_MetaData_Description_LBL DLG_Annotation_Description_LBL DLG_PLUGIN_MANAGER_DESC DLG_Image_LblDescription
en: Description:
da: Beskrivelse:

note: DLG_Lists_Diamond_List STYLE_DIAMONLIST
en: Diamond List
da: Liste med ruder

note: DLG_Options_Label_SpellDictionaries
en: Dictionaries
da: Ordbøger

note: DLG_HdrFtr_FooterEven
en: Different footer on facing pages
da: Særskilt bundtekst på modsatte sider

note: DLG_HdrFtr_FooterFirst
en: Different footer on first page
da: Særskilt sidefod på 1. side

note: DLG_HdrFtr_FooterLast
en: Different footer on last page
da: Særskilt sidefod på sidste side

note: DLG_HdrFtr_HeaderEven
en: Different header on facing pages
da: Forskellige sidehoveder på modsatte sider

note: DLG_HdrFtr_HeaderFirst
en: Different header on first page
da: Særskilt sidehoved på første side

note: DLG_HdrFtr_HeaderLast
en: Different header on last page
da: Særskilt sidehoved på sidste side

note: DLG_Styles_StylesLocked
en: Disable all formatting commands, except styles
da: Deaktivér alle formatteringskommandoer pånær typografier

note: MENU_STATUSLINE_HELP_CREDITS
en: Display Credits
da: Vis takkeliste

note: MENU_STATUSLINE_HELP_CONTENTS
en: Display Help Contents
da: Vis indhold af hjælp

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_SHOWPARA
en: Display non-printing characters
da: Vis tegn der ikke skal udskrives

note: MENU_STATUSLINE_HELP_ABOUT
en: Display program information, version number, and copyright
da: Vis programinformation, versionsnummer og ophavsret

note: DLG_FormatTOC_DispStyle
en: Display style:
da: Vis typografi:

note: DLG_Options_Prompt_IgnoreResetAll
en: Do you want to reset ignored words in all the documents?
da: Vil du gendanne ignorerede ord i alle dokumenterne?

note: DLG_Options_Prompt_IgnoreResetCurrent
en: Do you want to reset ignored words in the current document?
da: Vil du gendanne ignorerede ord i dette dokument?

note: FIELD_Type_Document
en: Document
da: Dokument

note: DLG_MetaData_Title
en: Document Properties
da: Dokumentegenskaber

note: DLG_Options_Label_Documents
en: Documents
da: Dokumenter

note: DLG_FormatFootnotes_FootRestartNone
en: Don't restart
da: Genstart ikke

note: DLG_Para_SpacingDouble
en: Double
da: Dobbelt

note: TOOLBAR_LABEL_DOUBLE_SPACE
en: Double Spacing
da: Dobbel linjeafstand

note: TOOLBAR_STATUSLINE_DOUBLE_SPACE TOOLBAR_TOOLTIP_DOUBLE_SPACE
en: Double spacing
da: Dobbel linjeafstand

note: MENU_LABEL_EDIT_LATEXEQUATION
en: Edit Equation
da: Redigér formel

note: MENU_LABEL_EDIT_EDITFOOTER TOOLBAR_LABEL_EDIT_FOOTER TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_FOOTER TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_FOOTER
en: Edit Footer
da: Ændr sidefod

note: MENU_LABEL_EDIT_EDITHEADER TOOLBAR_LABEL_EDIT_HEADER TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_HEADER TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_HEADER
en: Edit Header
da: Ændr sidehoved

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_LATEXEQUATION
en: Edit Latex Equation
da: Redigér Latex-formel

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_EDIT_HYPERLINK
en: Edit hyperlink
da: Redigér link

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_HEADFOOT
en: Edit text at the top or bottom of every page
da: Redigér tekst i toppen eller i bunden af hver side

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_EDITFOOTER
en: Edit the Footer on the current page
da: Redigér sidefod på denne side

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_EDITHEADER
en: Edit the Header on the current page
da: Redigér sidehoved på denne side

note: TB_Embedded
en: Embedded
da: Indlejret

note: MENU_LABEL_VIEW_LOCKSTYLES
en: Enable F&ormatting Tools
da: Tillad f&ormatteringsværktøjer

note: DLG_Options_Label_CheckEnableSmoothScrolling
en: Enable Smooth Scrolling
da: Aktivér blød rulning

note: FIELD_Numbers_EndnoteAnchor
en: Endnote anchor
da: Slutnoteanker

note: FIELD_Numbers_EndnoteReference
en: Endnote reference
da: Slutnotereference

note: DLG_FormatFootnotes_EndStyle
en: Endnote style
da: Slutnotetypografi

note: MENU_LABEL_INSERT_EQUATION
en: Equation
da: Ligning

note: FIELD_Error
en: Error calculating value!
da: Fejl ved udregning af værdi!

note: SCRIPT_CANTRUN
en: Error executing script %s
da: Fejl ved køring af skript %s.

note: MSG_ImportError
en: Error importing file %s.
da: Fejl ved importering af filen %s.

note: MSG_SaveFailedExport
en: Error while attempting to save %s: could not construct exporter
da: Kunne ikke skrive til filen %s: kunne ikke konstruere eksporter

note: MSG_SaveFailedName
en: Error while attempting to save %s: invalid name
da: Kunne ikke skrive til filen %s: ulovligt filnavn

note: TOOLBAR_LABEL_SCRIPT_PLAY
en: Ex. script
da: Kør script

note: DLG_Para_SpacingExactly
en: Exactly
da: Præcis

note: DLG_Latex_Example
en: Example:
da: Eksempel:

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_SCRIPTS
en: Execute helper scripts
da: Udfør hjælpeskripter

note: TOOLBAR_STATUSLINE_SCRIPT_PLAY TOOLBAR_TOOLTIP_SCRIPT_PLAY
en: Execute script
da: Kør script

note: DLG_ListRevisions_Label1
en: Existing revisions:
da: Eksisterende revisioner:

note: TB_Extra
en: Extra
da: Ekstra

note: DLG_Field_Parameters_Capital
en: Extra Parameters
da: Ekstra parametre

note: DLG_Options_Label_ViewExtraTB
en: Extra Toolbar
da: Ekstra værktøjslinje

note: DLG_Field_Parameters
en: Extra parameters:
da: Ekstra parametre:

note: MENU_LABEL_INSERT_FILE
en: F&ile
da: F&il

note: MENU_LABEL_FORMAT
en: F&ormat
da: F&ormatér

note: MENU_LABEL_VIEW_FULLSCREEN
en: F&ull Screen
da: &Fuldskærm

note: DLG_FR_FindLabel
en: Fi&nd what:
da: &Find hvad:

note: DLG_MailMerge_Insert_No_Colon
en: Field Name
da: Feltnavn

note: DLG_MailMerge_Insert
en: Field Name:
da: Feltnavn:

note: MSG_IE_UnsupportedType
en: File %s is not of a currently supported file type
da: Filen %s er ikke en understøttet filtype i øjeblikket

note: MSG_IE_FakeType
en: File %s is not of the type it claims to be
da: Filen %s er en anden type end den siger

note: MSG_IE_UnknownType
en: File %s is of unknown type
da: Filen %s er en ukendt type

note: MSG_IE_FileNotFound
en: File %s not found
da: Kunne desværre ikke finde filen %s

note: FIELD_Application_Filename
en: File Name
da: Filnavn

note: DLG_FormatTOC_FillStyle
en: Fill style:
da: Fyldtypografi

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_FIND_NEXT
en: Find &next revision
da: Find &næste revision

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_FIND_PREV
en: Find &previous revision
da: Find &tidligere revision

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_FIND_NEXT
en: Find next visible revision in the document
da: Find dokumentets næste synlige revision

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_FIND_PREV
en: Find previous visible revision in the document
da: Find dokumentets foregående synlige revision

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_FIND
en: Find the specified text
da: Søg efter en angivet tekst

note: FirstLineIndentStatus
en: First Line Indent [%s]
da: Første linjeindryk [%s]

note: DLG_Para_SpecialFirstLine
en: First line
da: Første linje

note: DLG_InsertTable_FixedColSize
en: Fixed column size:
da: Fast spaltestørrelse

note: DLG_Lists_FoldingLevel1
en: Fold below level 1
da: Fold under niveau 1

note: DLG_Lists_FoldingLevel2
en: Fold below level 2
da: Fold under niveau 2

note: DLG_Lists_FoldingLevel3
en: Fold below level 3
da: Fold under niveau 3

note: DLG_Lists_FoldingLevel4
en: Fold below level 4
da: Fold under niveau 4

note: DLG_Para_PreviewFollowParagraph
en: Following Paragraph Following Paragraph Following Paragraph Following Paragraph Following Paragraph Following Paragraph Following Paragraph
da: Næste afsnit næste afsnit næste afsnit næste afsnit næste afsnit næste afsnit næste afsnit næste afsnit næste afsnit næste afsnit

note: DLG_Styles_ModifyFont TOOLBAR_LABEL_FMT_FONT TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_FONT TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_FONT DLG_UFS_FontTitle DLG_UFS_FontTab
en: Font
da: Skrifttype

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_CHOOSE
en: Font Choose
da: Vælg skrifttype

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_SIZE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_SIZE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_SIZE
en: Font Size
da: Skriftstørrelse

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_CHOOSE
en: Font choose
da: Valg af skrifttype

note: TOOLBAR_LABEL_COLOR_FORE TOOLBAR_STATUSLINE_COLOR_FORE TOOLBAR_TOOLTIP_COLOR_FORE
en: Font color
da: Skriftfarve

note: DLG_Lists_ButtonFont
en: Font...
da: Skrifttype...

note: DLG_Lists_Font DLG_UFS_FontLabel
en: Font:
da: Skrifttype:

note: MENU_LABEL_INSERT_FOOTNOTE
en: Foot&note
da: Fod&note

note: MENU_LABEL_INSERT_FOOTER
en: Footer
da: Sidefod

note: DLG_HdrFtr_FooterFrame
en: Footer Properties
da: Sidefodsegenskaber

note: FooterStatus
en: Footer [%s]
da: Sidefod [%s]

note: FIELD_Numbers_FootnoteAnchor
en: Footnote anchor
da: Fodnoteanker

note: FIELD_Numbers_FootnoteReference
en: Footnote reference
da: Fodnotereference

note: DLG_FormatFootnotes_FootStyle
en: Footnote style
da: Fodnotetypografi

note: MENU_LABEL_FMT_FOOTNOTES
en: Footnotes and Endnotes
da: Fodnoter og slutnoter

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_DIR_OVERRIDE_LTR TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_DIR_OVERRIDE_LTR
en: Force LTR direction of text
da: Gennemtving venstre-mod-højre-retning af tekst

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_DIR_OVERRIDE_RTL TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_DIR_OVERRIDE_RTL
en: Force RTL direction of text
da: Gennemtving høre-mod-venstre-retning af tekst

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION_DO_LTR
en: Force left-to-right direction of text
da: Gennemtving retningen venstre mod højre

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION_DO_RTL
en: Force right-to-left direction of text
da: Gennemtving høre-mod-venstre-retning af tekst

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_DIR_OVERRIDE_LTR
en: Force text LTR
da: Tving tekst venstre-mod-højre

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_DIR_OVERRIDE_RTL
en: Force text RTL
da: Tving tekst højre-mod-venstre

note: DLG_Styles_ModifyFormat TB_Format
en: Format
da: Formatér

note: MENU_STATUSLINE_FMT_EMBED
en: Format Embedded Object
da: Formatér indlejret objekt

note: DLG_FormatFootnotes_Endnotes
en: Format Endnotes
da: Formatér slutnoter

note: DLG_FormatFootnotes_Footnotes
en: Format Footnotes
da: Formatér fodnoter

note: DLG_FormatFootnotes_Title
en: Format Footnotes and Endnotes
da: Formatér fodnoter og slutnoter

note: DLG_HdrFtr_Title
en: Format Header/Footers
da: Formatér sidehoveder/sidefødder

note: MENU_LABEL_FMT_EMBED
en: Format Object
da: Formatér objekt

note: TOOLBAR_LABEL_FMTPAINTER
en: Format Painter
da: Formateringsbørste

note: DLG_FormatTableTitle MENU_STATUSLINE_TABLE_FORMAT
en: Format Table
da: formatér tabel

note: DLG_FormatTOC_Title
en: Format Table of Contents
da: Formatér indholdsfortegnelse

note: DLG_FormatFrameTitle
en: Format Text Box
da: Formateringslinje

note: DLG_Options_Label_ViewFormatTB
en: Format Toolbar
da: Formateringslinje

note: MENU_STATUSLINE_FMT_POSIMAGE
en: Format this image
da: Formatér billede

note: MENU_STATUSLINE_FMT_STYLIST
en: Format your document using styles
da: formatér dit dokument ved hjælp af typografier

note: MENU_LABEL_INSERT_EQUATION_FILE
en: From File
da: Fra fil

note: MENU_LABEL_INSERT_EQUATION_LATEX
en: From LaTeX
da: Fra LaTeX

note: TOOLBAR_LABEL_VIEW_FULL_SCREEN TOOLBAR_STATUSLINE_VIEW_FULL_SCREEN TOOLBAR_TOOLTIP_VIEW_FULL_SCREEN
en: Full Screen
da: Fuldskærm

note: DLG_FormatTOC_General DLG_Options_Label_General DLG_MetaData_TAB_General
en: General
da: Generelt

note: DLG_Goto_Btn_Goto
en: Go To
da: Gå til

note: DLG_Goto_Label_What
en: Go To &What:
da: Gå til &hvad:

note: DLG_Goto_Title
en: Go to...
da: Gå til...

note: DLG_FormatTOC_HasLabel
en: H&as label
da: H&ar overskrift

note: DLG_FormatTOC_HeadingText
en: H&eading text:
da: Overskrift for indholdsfortegnelse:

note: DLG_Lists_Hand_List STYLE_HANDLIST
en: Hand List
da: Liste med hånd-symboler

note: DLG_Para_SpecialHanging
en: Hanging
da: Hængende

note: MENU_LABEL_INSERT_HEADER
en: Header
da: Sidehoved

note: DLG_HdrFtr_HeaderFrame
en: Header Properties
da: Sidehovedegenskaber

note: HeaderStatus
en: Header [%s]
da: Sidehoved [%s]

note: MENU_LABEL_FMT_HDRFTR
en: Header/Footers
da: Sidehoved/sidefod

note: MSG_CHECK_PRINT_MODE
en: Headers and Footers can only be created and edited while in Print View Mode. 
     To enter this mode choose View then Print Layout from the Menus. 
     Would you like to enter Print Layout mode right now?
da: Sidehoveder og -fødder kan kun oprettes og redigeres, hvis du har valgt "Vis udskriftslayout" i menuen "Vis".
    Vil du vælge udskriftslayout nu?

note: DLG_Stylist_HeadingStyles
en: Heading Styles
da: Overskriftstypografier

note: DLG_FormatTOC_HeadingStyle
en: Heading style:
da: Overskriftstypografi:

note: DLG_Lists_Heart_List STYLE_HEARTLIST
en: Heart List
da: Liste med hjertesymboler

note: DLG_Lists_Hebrew_List
en: Hebrew List
da: Hebraisk liste

note: TOOLBAR_LABEL_HELP TOOLBAR_STATUSLINE_HELP TOOLBAR_TOOLTIP_HELP
en: Help
da: Hjælp

note: MENU_LABEL_HELP_CONTENTS
en: Help &Contents
da: &Indhold af hjælp

note: MENU_LABEL_HELP_INTRO
en: Help &Introduction
da: Hjælpe&indeks

note: DLG_Options_Label_Hide
en: Hide
da: Skjul

note: DLG_Options_Label_SpellHideErrors
en: Hide &spelling errors in the document
da: &Vis ikke stavefejl i dokumentet

note: DLG_Lists_FoldingLevelexp
en: Hide text below List Levels
da: Skjul tekst under listeniveau

note: TOOLBAR_LABEL_COLOR_BACK TOOLBAR_STATUSLINE_COLOR_BACK TOOLBAR_TOOLTIP_COLOR_BACK
en: Highlight
da: Markér

note: DLG_Spell_IgnoreAll
en: I&gnore All
da: I&gnorér alle

note: DLG_FormatTOC_Indent
en: I&ndent:
da: I&ndrykning:

note: DLG_Options_Label_Icons
en: Icons
da: Ikoner

note: DLG_Options_Label_Ignore
en: Ignore
da: Ignorér

note: DLG_Options_Label_SpellIgnoreWords
en: Ignore Words
da: Ignorér ord

note: MENU_STATUSLINE_SPELL_IGNOREALL
en: Ignore all occurrences of this word in the document
da: Ignorér alle forekomster af dette ord i dokumentet

note: DLG_Options_Label_SpellIgnoredWord
en: Ignored words:
da: Ignorerede ord:

note: DLG_FormatFrame_SetImageBackground DLG_FormatTable_SetImageBackground
en: Image For Background
da: Baggrundsbillede

note: DLG_Lists_Implies_List STYLE_IMPLIES_LIST
en: Implies List
da: Liste med implikationstegn

note: MENU_STATUSLINE_FILE_IMPORTSTYLES
en: Import style definitions from a document
da: Importér typografidefinitioner fra dokument

note: DLG_Styles_LBL_InUse
en: In Use
da: I brug

note: WORD_PassInvalid
en: Incorrect Password
da: Forkert adgangskode

note: TOOLBAR_LABEL_INDENT TOOLBAR_STATUSLINE_INDENT TOOLBAR_TOOLTIP_INDENT
en: Increase indent
da: Forøg indrykning

note: DLG_Para_LabelIndentation
en: Indentation
da: Indrykning

note: DLG_Para_TabLabelIndentsAndSpacing
en: Indents and Spacing
da: Indrykning og mellemrum

note: DLG_ToggleCase_FirstUpperCase
en: Initial Caps
da: Store Forbogstaver

note: DLG_FormatFootnotes_EndInitialVal
en: Initial Endnote value
da: Startværdi for slutnote

note: DLG_FormatFootnotes_FootInitialVal
en: Initial Footnote value
da: Startværdi for fodnote

note: DLG_Options_Label_InnerQuoteStyle
en: Inner (single) quote style
da: Indre (enkelte) citationstegn

note: InsertModeFieldINS DLG_Break_Insert MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT DLG_IP_Button_Label
en: Insert
da: Indsæt

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERTCOLUMN
en: Insert &Columns
da: Indsæt &kolonner

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERTROW
en: Insert &Rows
da: Indsæt &rækker

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERTTABLE
en: Insert &Table
da: Indsæt &tabel

note: DLG_InsertBookmark_Title TOOLBAR_LABEL_FMT_BOOKMARK
en: Insert Bookmark
da: Indsæt bogmærke

note: DLG_Break_BreakTitle_Capital
en: Insert Break
da: Indsæt skift

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_CELLS
en: Insert Cells
da: Indsæt celler

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_PASTE
en: Insert Clipboard contents
da: Indsæt indhold af udklipsholderen

note: DLG_DateTime_DateTimeTitle
en: Insert Date and Time
da: Indsæt dato og tid

note: MENU_LABEL_TOOLTIP_INSERT_EQUATION
en: Insert Equation
da: Indsæt ligning

note: MENU_LABEL_TOOLTIP_INSERT_EQUATION_LATEX
en: Insert Equation from a LaTeX expression
da: Indsæt formel fra LaTeX-udtryk

note: DLG_Field_FieldTitle_Capital
en: Insert Field
da: Indsæt felt

note: DLG_InsertHyperlink_Title TOOLBAR_LABEL_FMT_HYPERLINK
en: Insert Hyperlink
da: Indsæt link

note: TOOLBAR_LABEL_IMG
en: Insert Image
da: Indsæt billede

note: DLG_MailMerge_MailMergeTitle
en: Insert Mail Merge Field
da: Indsæt brevfletningsfelt

note: MENU_LABEL_TOOLTIP_INSERT_EQUATION_FILE
en: Insert MathML from a file
da: Indsæt MATHML fra fil

note: DLG_InsertTable_TableTitle MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_TABLE MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERTTABLE
en: Insert Table
da: Indsæt tabel

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_DIRECTIONMARKER
en: Insert Unicode direction marker into the document
da: Indsæt Unicode-retningsmarkør i dokumentet

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_FOOTER
en: Insert a Footer
da: Indsæt sidefod

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_HEADER
en: Insert a Header
da: Indsæt sidehoved

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_TABLEOFCONTENTS
en: Insert a Table of Contents based on Headings
da: Indsæt Indholdsfortegnelse baseret på overskrifter

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_TEXTBOX
en: Insert a Text Box
da: Indsæt tekstboks

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_BOOKMARK TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_BOOKMARK
en: Insert a bookmark into the document
da: Indsæt bogmærke i dokumentet

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_FIELD
en: Insert a calculated field
da: Indsæt et kalkuleret felt

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_COLUMNS_BEFORE
en: Insert a column to the left
da: Indsæt kolonne til venstre

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_COLUMNS_AFTER MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERTCOLUMN
en: Insert a column to the right
da: Indsæt kolonne til højre

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_FOOTNOTE
en: Insert a footnote
da: Indsæt fodnote

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_HYPERLINK TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_HYPERLINK
en: Insert a hyperlink into the document
da: Indsæt link i dokumentet

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_MAILMERGE
en: Insert a mail merge field
da: Indsæt et brevfletningsfelt

note: TOOLBAR_STATUSLINE_INSERT_TABLE TOOLBAR_TOOLTIP_INSERT_TABLE
en: Insert a new table into your document
da: Indsæt ny tabel i dokument

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_BREAK
en: Insert a page, column, or section break
da: Indsæt en ny side, spalte eller sektion

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_ROWS_BEFORE
en: Insert a row above
da: Indsæt række ovenover

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_ROWS_AFTER MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERTROW
en: Insert a row below
da: Indsæt række nedenunder

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_SYMBOL
en: Insert a symbol or other special character
da: Indsæt et symbol eller andre specielle tegn

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_PAGENO
en: Insert an automatically-updated page number
da: Indsæt et automatisk opdateret sidetal

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_ENDNOTE
en: Insert an endnote
da: Indsæt slutnote

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_GRAPHIC
en: Insert an existing picture from another file
da: Indsæt et billede fra en fil

note: TOOLBAR_STATUSLINE_IMG TOOLBAR_TOOLTIP_IMG
en: Insert an image into the document
da: Indsæt billede i dokumentet

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_BOOKMARK
en: Insert bookmark
da: Indsæt bogmærke

note: DLG_Break_BreakTitle
en: Insert break
da: Indsæt skift

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_CLIPART
en: Insert clipart
da: Indsæt udklipsbillede

note: DLG_Field_FieldTitle
en: Insert field
da: Indsæt felt

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_HYPERLINK
en: Insert hyperlink
da: Indsæt link

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_DIRECTIONMARKER_LRM
en: Insert left-to-right direction marker (LRM)
da: Indsæt venstre-til-højre-markør

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_DIRECTIONMARKER_RLM
en: Insert right-to-left direction marker (RLM)
da: Indsæt højre-til-venstre-markør

note: TOOLBAR_STATUSLINE_INSERT_SYMBOL TOOLBAR_TOOLTIP_INSERT_SYMBOL
en: Insert symbol
da: Indsæt symbol

note: TOOLBAR_LABEL_INSERT_TABLE
en: Insert table
da: Indsæt tabel

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_SUMROWS
en: Insert the Sum of a Table Column
da: Indsæt summen af en tabelkolonne

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_SUMCOLS
en: Insert the Sum of a Table Row
da: Indsæt summen af en tabelrække

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_FILE
en: Insert the contents of another file
da: Indsæt indholdet af en anden fil

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_DATETIME
en: Insert the date and/or time
da: Indsæt dato og/eller klokkeslæt

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_PASTE_SPECIAL
en: Insert unformatted clipboard contents
da: Indsæt rå indhold af udklipsholder

note: DLG_Options_Label_ViewUnprintable
en: Invisible &Layout Marks
da: &Ikkeudskrivbare tegn

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_ITALIC TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_ITALIC TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_ITALIC DLG_UFS_StyleItalic
en: Italic
da: Kursiv

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_GOTO_HYPERLINK
en: Jump to hyperlink
da: Gå til link

note: DLG_Para_AlignJustified
en: Justified
da: Lige margener

note: TOOLBAR_LABEL_ALIGN_JUSTIFY
en: Justify
da: Juster margener

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ALIGN_JUSTIFY TOOLBAR_TOOLTIP_ALIGN_JUSTIFY
en: Justify paragraph
da: Juster afsnit

note: MENU_STATUSLINE_ALIGN_JUSTIFY
en: Justify the paragraph
da: Lige margener i afsnit

note: DLG_Para_PushKeepWithNext
en: Keep with ne&xt
da: H&old sammen med næste

note: FIELD_PieceTable_Test
en: Kevins Test
da: Kevins test

note: FIELD_Document_Keywords
en: Keywords
da: Nøgleord

note: DLG_MetaData_Keywords_LBL
en: Keywords:
da: Nøgleord:

note: DLG_Latex_LatexTitle DLG_Latex_LatexEquation
en: LaTeX Equation
da: LaTeX-formel

note: DLG_Lists_Indent
en: Label Align:
da: Etiketjustering:

note: DLG_FormatTOC_DetailsTop
en: Label Definitions
da: Etiketdefinitioner

note: DLG_Styles_ModifyLanguage DLG_Options_Label_Language FIELD_Document_Language
en: Language
da: Sprog

note: DLG_Options_Label_LangSettings
en: Language settings
da: Sprogindstillinger

note: DLG_MetaData_Languages_LBL
en: Language(s):
da: Sprog:

note: DLG_Options_Label_Layout
en: Layout
da: Udseende

note: DLG_FormatTOC_LayoutDetails
en: Layout Details
da: Layoutdetaljer

note: DLG_Tab_Label_Leader
en: Leader
da: Tabulatortegn

note: DLG_Para_AlignLeft DLG_Tab_Radio_Left DLG_PageNumbers_Left TOOLBAR_LABEL_ALIGN_LEFT
en: Left
da: Venstre

note: LeftIndentStatus
en: Left Indent [%s]
da: Venstreindryk [%s]

note: LeftIndentTextIndentStatus
en: Left Indent [%s] First Line Indent [%s]
da: Venstreindryk [%s] Første linjeindryk [%s]

note: LeftMarginStatus
en: Left Margin [%s]
da: Venstre margen [%s]

note: TabToggleLeftTab
en: Left Tab
da: Venstretabulator

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ALIGN_LEFT TOOLBAR_TOOLTIP_ALIGN_LEFT
en: Left alignment
da: Venstrestilling

note: MENU_STATUSLINE_ALIGN_LEFT
en: Left-align the paragraph
da: Venstrestil afsnit

note: DLG_FormatTOC_Level1
en: Level 1
da: Niveau 1

note: DLG_FormatTOC_Level2
en: Level 2
da: Niveau 2

note: DLG_FormatTOC_Level3
en: Level 3
da: Niveau 3

note: DLG_FormatTOC_Level4
en: Level 4
da: Niveau 4

note: DLG_Lists_DelimiterString
en: Level Delimiter:
da: Niveauadskiller:

note: DLG_Lists_Level
en: Level:
da: Niveau:

note: DLG_Para_LabelLineSpacing
en: Li&ne spacing:
da: &Linjeafstand:

note: DLG_Goto_Target_Line
en: Line
da: Linje

note: FIELD_Numbers_LineCount
en: Line Count
da: Linjetal

note: MENU_STATUSLINE_FMT_TOPLINE
en: Line above the selection (toggle)
da: Linje over markering (til/fra)

note: DLG_Para_TabLabelLineAndPageBreaks
en: Line and Page Breaks
da: Linje- og sideskift

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BOTTOMLINE
en: Line below the selection (toggle)
da: Linje under markering (til/fra)

note: DLG_Column_Line_Between
en: Line between
da: Linje imellem

note: DLG_WordCount_Lines
en: Lines:
da: Linjer:

note: DLG_Styles_List
en: List
da: Liste

note: FIELD_Numbers_ListLabel
en: List Label
da: Listenavn

note: DLG_Lists_PageProperties
en: List Properties
da: Listeegenskaber

note: DLG_Stylist_ListStyles
en: List Styles
da: Listetypografier

note: DLG_Lists_Title
en: Lists for
da: Lister for

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_LOCK_TB_LAYOUT
en: Lock the layout of the current toolbars
da: Fastlås nuværende værktøjslinjers layout

note: DLG_Lists_Lower_Case_List STYLE_LOWERCASELIST
en: Lower Case List
da: Liste med små bogstaver

note: DLG_Lists_Lower_Roman_List STYLE_LOWERROMANLIST
en: Lower Roman List
da: Liste med små romertal

note: FIELD_Application_MailMerge MENU_STATUSLINE_TOOLS_MAILMERGE
en: Mail Merge
da: Brevfletning

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BOLD
en: Make the selection bold (toggle)
da: Gør den markerede tekst fed (til/fra)

note: MENU_STATUSLINE_FMT_ITALIC
en: Make the selection italic (toggle)
da: Gør den markerede tekst kursiv (til/fra)

note: MENU_STATUSLINE_FMT_SUBSCRIPT
en: Make the selection subscript (toggle)
da: Gør den markerede tekst lavere end omgivelserne (til/fra)

note: MENU_STATUSLINE_FMT_SUPERSCRIPT
en: Make the selection superscript (toggle)
da: Gør den markerede tekst højere end omgivelserne (til/fra)

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_PLUGINS
en: Manage plugins
da: Unvidelsesmoduler

note: DLG_PageSetup_Margin
en: Margin
da: Margen

note: DLG_MarkRevisions_Title
en: Mark Revisions
da: Marker revisioner

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_MARK
en: Mark changes as you type
da: Markér ændringer, mens du skriver

note: FIELD_PieceTable_MartinTest
en: Martins Test
da: Martins test

note: DLG_Column_Size
en: Max Column size
da: Maksimal spaltestørrelse

note: DLG_MergeCells_Above
en: Merge Above
da: Flet over

note: DLG_MergeCells_Below
en: Merge Below
da: Flet under

note: DLG_MergeCellsTitle DLG_MergeCells_Frame MENU_STATUSLINE_TABLE_MERGE_CELLS
en: Merge Cells
da: Flet celler

note: DLG_MergeCells_Left
en: Merge Left
da: Flet venstre

note: DLG_MergeCells_Right
en: Merge Right
da: Flet højre

note: TOOLBAR_LABEL_MERGEABOVE
en: Merge above
da: Flet over

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_MERGE_DOCUMENTS
en: Merge another document into the active document using revision marks
da: Indføj andet dokument i det aktive dokument med revisionsmærker

note: TOOLBAR_LABEL_MERGEBELOW
en: Merge below
da: Flet under

note: TOOLBAR_LABEL_MERGE_CELLS TOOLBAR_STATUSLINE_MERGE_CELLS TOOLBAR_TOOLTIP_MERGE_CELLS
en: Merge cells
da: Flet celler

note: TOOLBAR_LABEL_MERGELEFT
en: Merge left
da: Flet venstre

note: TOOLBAR_LABEL_MERGERIGHT
en: Merge right
da: Flet højre

note: TOOLBAR_STATUSLINE_MERGEABOVE TOOLBAR_TOOLTIP_MERGEABOVE
en: Merge with cell above
da: Flet med ovenstående celle

note: TOOLBAR_STATUSLINE_MERGEBELOW TOOLBAR_TOOLTIP_MERGEBELOW
en: Merge with cell below
da: Flet med nedenstående celle

note: TOOLBAR_STATUSLINE_MERGELEFT TOOLBAR_TOOLTIP_MERGELEFT
en: Merge with left cell
da: Flet med ovenstående celle

note: TOOLBAR_STATUSLINE_MERGERIGHT TOOLBAR_TOOLTIP_MERGERIGHT
en: Merge with right cell
da: Flet med celle til højre

note: FIELD_DateTime_MilTime
en: Military Time
da: Militær tid

note: DLG_Options_TabLabel_Misc
en: Misc.
da: Divs.

note: DLG_Stylist_MiscStyles
en: Miscellaneous Styles
da: Andre typografier

note: DLG_Styles_ModifyTitle
en: Modify Styles
da: Modificér typografier

note: DLG_Styles_Modify
en: Modify...
da: Modificér...

note: FIELD_DateTime_MonthDayYear
en: Month Day, Year
da: Måned dag, år

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_GOTO
en: Move the insertion point to a specific location
da: Flyt markøren til en angivet placering

note: FIELD_DateTime_MthDayYear
en: Mth. Day, Year
da: Mnd. dag, år

note: DLG_Para_SpacingMultiple
en: Multiple
da: Flere

note: TOOLBAR_LABEL_FILE_NEW
en: New
da: Ny

note: DLG_NEW_Title
en: New Document
da: Nyt dokument

note: DLG_Lists_New_List_Label
en: New List Label
da: Nyt listenavn

note: DLG_Lists_New_List_Type
en: New List 
    Type
da: Ny listetype

note: DLG_Lists_Starting_Value
en: New Starting 
    Value
da: Ny startværdi

note: DLG_Styles_NewTitle
en: New Style
da: Ny typografi

note: DLG_Styles_New
en: New...
da: Ny...

note: DLG_Goto_Btn_Next
en: Next >>
da: Næste >>

note: DLG_NEW_NoFile
en: No File
da: Ingen fil

note: DLG_Lists_FoldingLevel0
en: No Folding
da: Ingen foldning

note: DLG_Styles_ErrNoStyle
en: No Style selected 
     so it cannot be modified
da: Ingen typografi er valgt, 
     så den kan ikke ændres

note: SCRIPT_NOSCRIPTS
en: No scripts found
da: Ingen skripter fundet

note: DLG_FormatTOC_None DLG_Styles_DefNone DLG_Tab_Radio_NoAlign DLG_Lists_Type_none
en: None
da: Ingen

note: TOOLBAR_LABEL_PARA_0BEFORE
en: None before
da: Ingen før

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_NORMAL
en: Normal View
da: Normal visning

note: DLG_Spell_UnknownWord
en: Not in dictionary&:
da: Ikk&e i ordlisten:

note: DLG_Stylist_FootnoteStyles
en: Note Styles
da: Notetypografier

note: DLG_Column_Number_Cols
en: Number of Columns
da: Antal spalter

note: FIELD_Numbers_PagesCount
en: Number of Pages
da: Antal sider

note: DLG_Column_Number
en: Number of columns
da: Antal spalter

note: DLG_InsertTable_NumCols
en: Number of columns:
da: Antal kolonner:

note: DLG_InsertTable_NumRows
en: Number of rows:
da: Antal rækker:

note: DLG_Lists_Type_numbered
en: Numbered
da: Numre

note: DLG_Lists_Numbered_List STYLE_NUMBER_LIST
en: Numbered List
da: Nummeret liste

note: DLG_FormatFootnotes_FootnoteRestart DLG_Styles_ModifyNumbering TOOLBAR_LABEL_LISTS_NUMBERS TOOLBAR_STATUSLINE_LISTS_NUMBERS TOOLBAR_TOOLTIP_LISTS_NUMBERS
en: Numbering
da: Nummerering

note: FIELD_Type_Numbers
en: Numbers
da: Numre

note: DLG_Column_One
en: One
da: En

note: MENU_LABEL_FILE_IMPORT
en: Op&en Copy
da: Åbn &kopi

note: TOOLBAR_LABEL_FILE_OPEN
en: Open
da: Åbn

note: MENU_LABEL_OPEN_TEMPLATE
en: Open Template
da: Åbn skabelon

note: MENU_STATUSLINE_FILE_IMPORT
en: Open a document by making a copy
da: Åbn dokumentet ved at lave en kopi

note: MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT
en: Open a recently used document
da: Åbn nyligt anvendt dokument

note: DLG_NEW_Open MENU_STATUSLINE_FILE_OPEN TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_OPEN TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_OPEN
en: Open an existing document
da: Åbn et eksisterende dokument

note: MENU_STATUSLINE_WINDOW_NEW
en: Open another window for the document
da: Åbn et nyt vindue for dokumentet

note: MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_1 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_2 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_3 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_4 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_5 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_6 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_7 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_8 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_9
en: Open this document
da: Åbn dette dokument

note: DLG_PageSetup_Orient
en: Orientation...
da: Papirretning...

note: DLG_Options_TabLabel_Other
en: Other
da: Andre

note: MSG_IE_NoMemory
en: Out of memory attempting to open %s
da: Ikke nok hukommelse til at åbne %s

note: DLG_Options_Label_OuterQuoteStyle
en: Outer (double) quote style
da: Ydre (dobbelte) citationstegn

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_OVERLINE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_OVERLINE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_OVERLINE DLG_UFS_OverlineCheck
en: Overline
da: Overstreg

note: MENU_STATUSLINE_FMT_OVERLINE
en: Overline the selection (toggle)
da: Overstreg den markerede tekst (til/fra)

note: MENU_LABEL_FILE_PROPERTIES
en: P&roperties
da: &Egenskaber

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_PURGE
en: P&urge revisions
da: R&yd revisioner

note: MENU_LABEL_EDIT_PASTE_SPECIAL
en: Pa&ste Unformatted
da: I&ndsæt rå tekst

note: DLG_Goto_Target_Page DLG_PageSetup_Page
en: Page
da: Side

note: DLG_Para_PushPageBreakBefore
en: Page &break before
da: Sid&eskift før

note: MENU_LABEL_FMT_BACKGROUND
en: Page Background
da: Sidebaggrund

note: MENU_LABEL_FMT_BACKGROUND_PAGE_COLOR
en: Page C&olor
da: Sidef&arve

note: MENU_LABEL_FMT_BACKGROUND_PAGE_IMAGE
en: Page Image
da: Sidebillede

note: MENU_LABEL_INSERT_PAGENO
en: Page N&umbers
da: Side&tal

note: FIELD_Numbers_PageNumber
en: Page Number
da: Sidenummer

note: DLG_HdrFtr_PageNumberProperties
en: Page Number Properties
da: Egenskaber for sidenummerering

note: DLG_PageNumbers_Title
en: Page Numbers
da: Sidenumre

note: FIELD_Numbers_PageReference
en: Page Reference
da: Sidereference

note: MENU_LABEL_FILE_PAGESETUP
en: Page Set&up
da: S&ideopsætning

note: DLG_PageSetup_Title
en: Page Setup
da: Sideopsætning

note: PageInfoField
en: Page: %d/%d
da: Side: %d/%d

note: DLG_WordCount_Pages
en: Pages:
da: Sider:

note: DLG_Para_LabelPagination
en: Pagination
da: Sideskift

note: DLG_PageSetup_Paper_Size
en: Paper Si&ze:
da: Papir&størrelse:

note: DLG_PageSetup_Paper
en: Paper...
da: Papir...

note: DLG_Styles_ModifyParagraph DLG_Para_ParaTitle
en: Paragraph
da: Afsnit

note: FIELD_Numbers_ParaCount
en: Paragraph Count
da: Antal afsnit

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_DOM_DIRECTION
en: Paragraph Direction
da: Afsnitsretning

note: DLG_Styles_ParaPrev
en: Paragraph Preview
da: Afsnitseksempel

note: DLG_WordCount_Paragraphs
en: Paragraphs:
da: Afsnit:

note: WORD_PassRequired
en: Password required, this is an encrypted document
da: Dette er et krypteret dokument, adgangskode påkrævet

note: TOOLBAR_LABEL_EDIT_PASTE TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_PASTE TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_PASTE
en: Paste
da: Indsæt

note: DLG_MetaData_TAB_Permission
en: Permissions
da: Rettigheder

note: DLG_Goto_Target_Picture
en: Picture
da: Billede

note: FIELD_Type_PieceTable
en: Piece Table
da: Styktabel

note: DLG_FormatFootnotes_EndPlaceEndDoc
en: Place at end of document
da: Placér til sidst i dokumentet

note: DLG_FormatFootnotes_EndPlaceEndSec
en: Place at end of section
da: Placér til sidst i sektionen

note: DLG_FormatFootnotes_EndPlacement
en: Placement
da: Placering

note: DLG_Tab_Label_Position DLG_PageNumbers_Position_No_Colon
en: Position
da: Placering

note: DLG_FormatFrame_PositionTo
en: Position Text Box
da: Placér tekstboks

note: DLG_FormatFrame_SetToColumn
en: Position to Column
da: Placér efter kolonne

note: DLG_FormatFrame_SetToPage
en: Position to Page
da: Placér efter side

note: DLG_FormatFrame_SetToParagraph
en: Position to Paragraph
da: Placér efter afsnit

note: DLG_PageNumbers_Position
en: Position:
da: Placering:

note: MENU_LABEL_TOOLS_OPTIONS
en: Pr&eferences
da: &Indstillinger

note: DLG_Options_TabLabel_Preferences DLG_Options_Label_Schemes
en: Preference Schemes
da: Indstillingsskema

note: DLG_Options_OptionsTitle
en: Preferences
da: Indstillinger

note: DLG_Styles_ModifyPreview DLG_Para_LabelPreview DLG_Column_Preview DLG_FormatFrame_Preview DLG_FormatTable_Preview DLG_Lists_Preview DLG_PageNumbers_Preview DLG_Zoom_PreviewFrame
en: Preview
da: Eksempel

note: MENU_STATUSLINE_WEB_WEBPREVIEW MENU_STATUSLINE_WEB_SAVEASWEB
en: Preview the document as a web page
da: Se hvordan dokumentet ser ud som en netside (.html)

note: MENU_STATUSLINE_FILE_PRINT_PREVIEW TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_PRINT_PREVIEW TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_PRINT_PREVIEW
en: Preview the document before printing
da: Vis dokumentet før det udskrives

note: DLG_Para_PreviewPrevParagraph
en: Previous Paragraph Previous Paragraph Previous Paragraph Previous Paragraph Previous Paragraph Previous Paragraph Previous Paragraph
da: Forrige afsnit forrige afsnit forrige afsnit forrige afsnit forrige afsnit forrige afsnit forrige afsnit

note: TOOLBAR_LABEL_FILE_PRINT DLG_UP_PrintTitle DLG_UP_PrintButton
en: Print
da: Udskriv

note: MENU_LABEL_FILE_PRINT_DIRECTLY
en: Print &directly
da: Udskriv &direkte

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_PRINT
en: Print Layout
da: Udskriftslayout

note: MENU_LABEL_FILE_PRINT_PREVIEW
en: Print P&review
da: Vis udskrift

note: TOOLBAR_LABEL_FILE_PRINT_PREVIEW
en: Print Preview
da: Forhåndsvisning af udskrift

note: MENU_STATUSLINE_FILE_PRINT
en: Print all or part of the document
da: Udskriv hele dokumentet eller en del af det

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_PRINT TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_PRINT
en: Print the document
da: Udskriv dokumentet

note: MENU_STATUSLINE_FILE_PRINT_DIRECTLY
en: Print using the internal PS driver
da: Udskriv via den interne PostScript-driver

note: MSG_PrintingDoc
en: Printing Document..
da: Udskriver dokument...

note: MSG_PrintStatus
en: Printing page %d of %d
da: Udskriver side %d af %d

note: FIELD_Document_Publisher
en: Publisher
da: Udgiver af dokumentet

note: DLG_MetaData_Publisher_LBL
en: Publisher:
da: Udgiver af dokumentet:

note: MENU_LABEL_EDIT_REPLACE
en: R&eplace
da: &Erstat

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION_DOCD_RTL
en: RTL &Document
da: Hele &dokumentet højre-mod-venstre

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION_DD_RTL
en: RTL &Paragraph
da: Hele &afsnittet højre-mod-venstre

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION_SD_RTL
en: RTL &Section
da: Hele &sektionen højre-mod-venstre

note: DLG_FR_ReplaceWithLabel
en: Re&place with:
da: &Erstat med:

note: DLG_FR_ReverseFind
en: Re&verse find
da: Find bagud

note: MENU_LABEL_FILE_REVERT
en: Re&vert
da: N&ulstil

note: MENU_LABEL_FILE_RECENT
en: Recent &Files
da: Nylige &filer

note: TOOLBAR_LABEL_EDIT_REDO
en: Redo
da: Gendan

note: TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_REDO TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_REDO
en: Redo editing
da: Gendan ændring

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_REDO
en: Redo previously undone editing
da: Gentag sidste fortrydte ændring

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_MENU MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM
en: Reduce or enlarge the document display
da: Formindsk eller forstør dokumentet på skærmen

note: DLG_Styles_RemoveButton
en: Remove
da: Fjern

note: MENU_LABEL_EDIT_REMOVEFOOTER TOOLBAR_LABEL_EDIT_REMOVEFOOTER TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_REMOVEFOOTER TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_REMOVEFOOTER
en: Remove Footer
da: Fjern sidefod

note: MENU_LABEL_EDIT_REMOVEHEADER TOOLBAR_LABEL_EDIT_REMOVEHEADER TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_REMOVEHEADER TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_REMOVEHEADER
en: Remove Header
da: Fjern sidehoved

note: DLG_Styles_RemoveLab
en: Remove Property from Style
da: Fjern egenskab fra typografi

note: MENU_LABEL_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT_REMOVE
en: Remove Row as Heading
da: Fjern række som overskrift

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT_REMOVE
en: Remove Row as the page Heading
da: Fjern række som sideoverskrift

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_PURGE
en: Remove all revision information from the document
da: Fjern alle revisionsoplysninger fra dokumentet

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_HISTORY_PURGE
en: Remove full document history from the document
da: Fjern fuld dokumenthistorik fra dokumentet

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_REMOVEFOOTER
en: Remove the Footer on this page from the Document
da: Fjern sidefoden på denne side fra dokumentet

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_REMOVEHEADER
en: Remove the Header on this page from the Document
da: Fjern sidehovedet på denne side fra dokumentet

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_CUTIMAGE
en: Remove the Image and save a copy on the clipboard
da: Fjern billede og gem en kopi i udklipsholder

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_DELETEIMAGE
en: Remove the Image from the Document
da: Fjern billede fra dokument

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_DELETEFRAME
en: Remove the Text Box from the Document
da: Fjern tekstboks fra dokument

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_REJECT_REVISION
en: Remove the suggested change
da: Fjern den foreslåede ændring

note: MENU_LABEL_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT
en: Repeat Row as Heading
da: Gentag række som overskrift

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT
en: Repeat Row as Heading on each new page
da: Gentag række som overskrift på alle nye sider

note: DLG_FR_ReplaceTitle DLG_Annotation_Replace_LBL
en: Replace
da: Erstat

note: DLG_FR_ReplaceAllButton
en: Replace &All
da: Erstat &alle

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_REPLACE
en: Replace the specified text with different text
da: Erstat en angivet tekst med en anden tekst

note: MENU_LABEL_HELP_REPORT_BUG
en: Report a &Bug
da: &Fejlrapportering

note: MENU_STATUSLINE_HELP_REPORT_BUG
en: Report a bug and help AbiWord become a better product
da: Rapportér fejl og hjælp AbiWord til at blive endnu bedre!

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_DEFAULT_TB_LAYOUT
en: Reset the current toolbar layout to its defaults
da: Nulstil opsætning af værktøjslinjen til standard

note: MENU_STATUSLINE_FMT_IMAGE
en: Resize this image
da: Vælg ny størrelse

note: DLG_HdrFtr_RestartNumbers
en: Restart numbering at:
da: Genstart nummerering ved:

note: DLG_FormatFootnotes_FootRestartPage
en: Restart on each page
da: Start forfra på hver side

note: DLG_FormatFootnotes_FootRestartSec DLG_FormatFootnotes_EndRestartSec
en: Restart on each section
da: Start sidenummerering forfra på hver sektion

note: DLG_HdrFtr_RestartCheck
en: Restart page numbers on new sections
da: Start sidenummerering forfra på nye sektioner

note: DLG_Lists_Resume_Previous_List
en: Resume Previous List
da: Fortsæt forrige liste

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_AUTO
en: Retain all document changes
da: Behold alle dokumentændringer

note: MSG_RevertFile
en: Revert file to last saved state?
da: Gendan fil til sidst gemte tilstand?

note: MENU_STATUSLINE_FILE_REVERT
en: Revert the document to the last saved state
da: Forkast alle ændringer siden du sidst gemte

note: MSG_RevertBuffer
en: Revert to saved copy of %s?
da: Gå tilbage til gemt kopi af %s?

note: DLG_ListRevisions_Column1Label
en: Revision ID
da: Revisions-ID

note: DLG_Para_AlignRight DLG_Tab_Radio_Right DLG_PageNumbers_Right TOOLBAR_LABEL_ALIGN_RIGHT
en: Right
da: Højre

note: RightIndentStatus
en: Right Indent [%s]
da: Højreindryk [%s]

note: RightMarginStatus
en: Right Margin [%s]
da: Højre margen [%s]

note: TabToggleRightTab
en: Right Tab
da: Højretabulator

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ALIGN_RIGHT TOOLBAR_TOOLTIP_ALIGN_RIGHT
en: Right alignment
da: Højrejustering

note: MENU_STATUSLINE_ALIGN_RIGHT
en: Right-align the paragraph
da: Højrestil afsnittet

note: DLG_Para_DomDirection
en: Right-to-left &dominant
da: Højre mod venstre &dominerende

note: FIELD_Document_Rights
en: Rights
da: Rettigheder

note: DLG_MetaData_Rights_LBL
en: Rights:
da: Rettigheder:

note: DLG_FormatTable_Apply_To_Row
en: Row
da: Række

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_ROWS_BEFORE
en: Rows &Above
da: Rækker &over

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_ROWS_AFTER
en: Rows &Below
da: Rækker &under

note: MENU_LABEL_TOOLS_SCRIPTS
en: S&cripts
da: S&kripter

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_SHOW
en: S&how revisions
da: V&is revisioner

note: MENU_LABEL_TABLE_SPLIT_CELLS
en: S&plit Cells
da: O&psplit celler

note: DLG_Options_Btn_Save
en: Sa&ve
da: &Gem

note: MENU_LABEL_FILE_EXPORT
en: Sav&e Copy
da: Gem k&opi

note: TOOLBAR_LABEL_FILE_SAVE
en: Save
da: Gem

note: MENU_LABEL_FILE_SAVEAS
en: Save &As
da: Gem &som

note: MENU_LABEL_FILE_SAVE_TEMPLATE
en: Save &Template
da: Gem &skabelon

note: TOOLBAR_LABEL_FILE_SAVEAS
en: Save As
da: Gem &som

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_COPYIMAGE
en: Save a copy of the image on the clipboard
da: Gem en kopi af billedet i udklipsholder

note: MSG_ConfirmSave
en: Save changes to document %s before closing?
da: Gem ændringerne i dokumentet %s, før det lukkes?

note: MENU_STATUSLINE_FILE_SAVEEMBED
en: Save the Embedded Object
da: Gem det indlejrede objekt

note: MENU_STATUSLINE_FILE_SAVE TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_SAVE TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_SAVE
en: Save the document
da: Gem dokumentet

note: MENU_STATUSLINE_FILE_SAVE_TEMPLATE
en: Save the document as a template
da: Gem dokumentet som skabelon

note: MENU_STATUSLINE_FILE_SAVEAS TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_SAVEAS TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_SAVEAS
en: Save the document under a different name
da: Gem dokumentet under et andet navn

note: MENU_STATUSLINE_FILE_EXPORT
en: Save the document without changing the current name
da: Gem dokumentet uden at ændre dets navn

note: MENU_STATUSLINE_FILE_SAVEIMAGE
en: Save the selected image to a file
da: Gem det valgte billede som fil

note: MENU_LABEL_FILE_SAVEEMBED
en: Save to file
da: Gem til fil

note: DLG_PageSetup_Scale
en: Scale...
da: Skala...

note: MENU_STATUSLINE_HELP_SEARCH
en: Search for help about...
da: Søg hjælp om...

note: DLG_WordCount_Update_Rate
en: Seconds between updates
da: Sekunder mellem opdateringer

note: FIELD_DateTime_Epoch
en: Seconds since the epoch
da: Sekunder siden start på tidsregning

note: DLG_Break_SectionBreaks_Capital
en: Section Breaks
da: Sektionsskift

note: DLG_Break_SectionBreaks
en: Section breaks
da: Sektionsskift

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_HISTORY
en: See history of the current document
da: Se nuværende dokuments historik

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SELECT DLG_Select
en: Select
da: Vælg

note: MENU_LABEL_EDIT_SELECTALL
en: Select A&ll
da: Vælg &Alle

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SELECT_CELL
en: Select Cell
da: Vælg celle

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SELECT_COLUMN
en: Select Column
da: Vælg kolonne

note: TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_CHOOSE
en: Select Font
da: Vælg skrifttype

note: DLG_ListRevisions_Title
en: Select Revision
da: Vælg revision

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SELECT_ROW
en: Select Row
da: Vælg række

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SELECT_TABLE
en: Select Table
da: Vælg tabel

note: MENU_LABEL_EDIT_SELECT_FRAME
en: Select Text Box
da: Vælg tekstboks

note: DLG_InsertHyperlink_Msg
en: Select a target bookmark from the list.
da: Vælg bogmærke fra liste.

note: DLG_FormatFrame_SelectImage DLG_FormatTable_SelectImage
en: Select image from File
da: Vælg billede fra fil

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_SELECT_FRAME
en: Select the Text Box
da: Vælg tekstboksen

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_SELECTALL
en: Select the entire document
da: Vælg hele dokumentet

note: DLG_FormatTable_Apply_To_Selection DLG_UP_Selection
en: Selection
da: Markering

note: DLG_ToggleCase_SentenceCase
en: Sentence case
da: Store og små bogstaver i sætningen

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TABLETOTEXTCOMMAS
en: Separate table items with commas
da: Adskil tabelelementer med kommaer

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TABLETOTEXTCOMMASTABS
en: Separate table items with commas and tabs
da: Adskil tabelelementer med kommaer og tabulering

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TABLETOTEXTTABS
en: Separate table items with tabs
da: Adskil tabelelementer med tabulering

note: MENU_LABEL_TABLE_TABLETOTEXTCOMMAS
en: Separate with commas
da: Adskil med kommaer

note: MENU_LABEL_TABLE_TABLETOTEXTCOMMASTABS
en: Separate with commas and tabs
da: Adskil med kommaer og tabulering

note: MENU_LABEL_TABLE_TABLETOTEXTTABS
en: Separate with tabs
da: Adskil med tabulering

note: DLG_Tab_Button_Set
en: Set
da: Sæt

note: MENU_LABEL_FMT_LANGUAGE
en: Set &Language
da: &Sprog

note: DLG_Lists_SetDefault
en: Set Default Values
da: Vælg standardværdier

note: DLG_FormatFrame_SetImage DLG_FormatTable_SetImage
en: Set Image
da: Placér billede

note: MENU_LABEL_FMT_SETPOSIMAGE
en: Set Positioned Image
da: Placér billede

note: DLG_FormatFrame_SetTextWrapping
en: Set Text Wrapping
da: Sæt tekstfoldning

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BACKGROUND_PAGE_IMAGE
en: Set an image as a background for your page
da: Vælg billede som baggrund for din side

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION_DOCD_RTL
en: Set dominant direction of document to RTL
da: Sæt dokumentets primære retning til højre mod venstre

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION_DD_RTL
en: Set dominant direction of paragraph to RTL
da: Sæt afsnittets primære retning til højre mod venstre

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION_SD_RTL
en: Set dominant direction of section to RTL
da: Sæt sektionens primære retning til højre mod venstre

note: MENU_STATUSLINE_FILE_PROPERTIES
en: Set meta-data properties
da: Definér egenskaber for metadata

note: DLG_Tab_Label_New
en: Set new Tab
da: Definér ny tabulator

note: DLG_FormatFrame_NoImageBackground DLG_FormatTable_NoImageBackground
en: Set no image
da: Uden billede

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_OPTIONS
en: Set preferences
da: Indstillinger

note: MENU_STATUSLINE_FMT_TABS
en: Set tab stops
da: Sæt tabulatorstop:

note: MENU_STATUSLINE_FMT_TABLEOFCONTENTS
en: Set the type and styles of the Table of Contents
da: Vælg type og typografi for Indholdsfortegnelse

note: MENU_STATUSLINE_FMT_FOOTNOTES
en: Set the types of Footnotes and Endnotes
da: Vælg fodnote- og slutnotetypografier

note: MENU_STATUSLINE_FMT_HDRFTR
en: Set the types of Headers and Footers
da: Sæt sidehoved- og sidefodstypografier

note: MENU_LABEL_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT_THIS
en: Set this Row as Heading
da: Sæt denne række som overskrift

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT_THIS
en: Set this Row as the Heading on each page
da: Sæt denne række som overskrift på hver side

note: MENU_STATUSLINE_FMT_SETPOSIMAGE
en: Set this image to be positioned
da: Placér dette billede

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_SPELLPREFS
en: Set your spelling preferences
da: Vælg dine stavepræferencer

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DOCUMENT
en: Setup your document's page properties such as page size and margins
da: Definér sideegenskaber såsom sidestørrelse og margener

note: DLG_Styles_ModifyShortCut
en: Shortcut Key
da: Genvejstast

note: DLG_Options_Label_Show DLG_Show
en: Show
da: Vis

note: MENU_LABEL_VIEW_RULER
en: Show &Ruler
da: Vis &lineal

note: TOOLBAR_LABEL_VIEW_SHOWPARA
en: Show All
da: Vis alle

note: MENU_LABEL_VIEW_SHOWPARA
en: Show For&matting Marks
da: Vis for&matteringsmærker

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_SHOW_BEFORE
en: Show document &before revisions
da: Vis dokumentet &før revisioner

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_SHOW_AFTER
en: Show document a&fter revisions
da: Vis dokument e&fter revisioner

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_SHOW_AFTERPREV
en: Show document after &previous revisions
da: Vis dokument efter &tidligere revisioner

note: MENU_STATUSLINE_WINDOW_MORE
en: Show full list of documents
da: Vis fuld dokumentliste

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_RULER
en: Show or hide the rulers
da: Vis/skjul linealer

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_STATUSBAR
en: Show or hide the status bar
da: Vis/skjul statuslinje

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_TB_1 MENU_STATUSLINE_VIEW_TB_2 MENU_STATUSLINE_VIEW_TB_3 MENU_STATUSLINE_VIEW_TB_4
en: Show or hide the toolbar
da: Vis/skjul værktøjslinjen

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_SHOW
en: Show revisions that are present in document
da: Vis revisioner, der findes i dokumentet

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_SHOW_AFTERPREV
en: Show what the document looks like after previous revisions
da: Vis, hvordan dokumentet ser ud efter tidligere revisioner

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_SHOW_AFTER
en: Show what the document looks like after revisions
da: Vis, hvordan dokumentet ser ud efter revisioner

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_SHOW_BEFORE
en: Show what the document looks like before revisions
da: Vis dokumentet fra før revisioner

note: DLG_Options_Label_ViewShowHide
en: Show...
da: Vis...

note: TOOLBAR_STATUSLINE_VIEW_SHOWPARA TOOLBAR_TOOLTIP_VIEW_SHOWPARA
en: Show/hide formatting marks
da: Vis/skjul formatteringsmærker

note: TB_Simple
en: Simple
da: Enkel

note: DLG_Options_Label_ViewSimpleTB
en: Simple Toolbar
da: Enkel værktøjslinje

note: DLG_Para_SpacingSingle
en: Single
da: Enkelt

note: TOOLBAR_LABEL_SINGLE_SPACE
en: Single Spacing
da: Enkelt linjeafstand

note: TOOLBAR_STATUSLINE_SINGLE_SPACE TOOLBAR_TOOLTIP_SINGLE_SPACE
en: Single spacing
da: Enkelt linjeafstand

note: MENU_LABEL_TABLE_SORT
en: So&rt Table
da: So&rtér tabel

note: MSG_OpenRecovered
en: Some errors were encountered during the import.
da: Der var fejl i importen.

note: MENU_LABEL_TABLE_SORTCOLSASCEND
en: Sort Columns in Ascending Order
da: Sortér kolonner efter stigende værdi

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SORTCOLSASCEND
en: Sort Columns in Ascending Order based on Selected Row
da: Sortér kolonner efter stigende værdi baseret på den valgte række

note: MENU_LABEL_TABLE_SORTCOLSDESCEND
en: Sort Columns in Descending Order
da: Sortér kolonner efter faldende værdi

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SORTCOLSDESCEND
en: Sort Columns in Descending Order based on Selected Row
da: Sortér kolonner efter faldende værdi baseret på den valgte række

note: MENU_LABEL_TABLE_SORTROWSASCEND
en: Sort Rows in Ascending Order
da: Sortér rækker efter stigende værdi

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SORTROWSASCEND
en: Sort Rows in Ascending Order based on selected Column
da: Sortér rækker efter stigende værdi baseret på den valgte kolonne

note: MENU_LABEL_TABLE_SORTROWSDESCEND
en: Sort Rows in Descending Order
da: Sortér rækker efter faldende værdi

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SORTROWSDESCEND
en: Sort Rows in Descending Order based on Selected Column
da: Sortér rækker efter faldende værdi baseret på den valgte kolonne

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SORT
en: Sort Table
da: Sortér tabel

note: DLG_MetaData_Source_LBL
en: Source:
da: Kilde:

note: DLG_Column_Space_After
en: Space after Column
da: Mellemrum efter kolonne

note: TOOLBAR_STATUSLINE_PARA_12BEFORE TOOLBAR_TOOLTIP_PARA_12BEFORE
en: Space before: 12 pt
da: Mellemrum før: 12 pkt

note: TOOLBAR_STATUSLINE_PARA_0BEFORE TOOLBAR_TOOLTIP_PARA_0BEFORE
en: Space before: None
da: Mellemrum før: Intet

note: DLG_Para_LabelSpacing
en: Spacing
da: Mellemrum

note: DLG_Options_SpellCheckingTitle
en: Spell Checking
da: Stavekontrol

note: TOOLBAR_LABEL_SPELLCHECK
en: Spellcheck
da: Stavekontrol

note: TOOLBAR_STATUSLINE_SPELLCHECK TOOLBAR_TOOLTIP_SPELLCHECK
en: Spellcheck the document
da: Stavekontrol af dokumentet

note: DLG_Spell_SpellTitle DLG_Options_TabLabel_Spelling
en: Spelling
da: Stavning

note: MENU_LABEL_TOOLS_SPELLPREFS
en: Spelling &Options
da: Stave&opsætning

note: MENU_LABEL_TABLE_SPLIT_TABLE
en: Spli&t Table
da: Opspli&t tabel

note: DLG_SplitCellsTitle DLG_SplitCells_Frame MENU_STATUSLINE_TABLE_SPLIT_CELLS
en: Split Cells
da: Opsplit celler

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SPLIT_TABLE
en: Split Table
da: Opsplit tabel

note: TOOLBAR_LABEL_SPLIT_CELLS
en: Split cells
da: Opsplit celler

note: DLG_SplitCells_HoriMid DLG_SplitCells_VertMid
en: Split in Middle
da: Opsplit på midten

note: DLG_SplitCells_Below
en: Split on Bottom Side
da: Opsplit i bunden

note: DLG_SplitCells_Left
en: Split on Left Side
da: Opsplit i venstre side

note: DLG_SplitCells_Right
en: Split on Right Side
da: Opslit i højre side

note: DLG_SplitCells_Above
en: Split on Top Side
da: Opsplit i toppen

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TEXTTOTABLE_NOSPACES
en: Split on all delimiters except spaces
da: Opsplit ved alle adskillelsesmarkører pånær mellemrum

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TEXTTOTABLE_ALL
en: Split on all word delimiters including spaces
da: Opsplit ved alle adskillelsesmarkører, inklusive mellemrum

note: MENU_LABEL_TABLE_TEXTTOTABLE_NOSPACES
en: Split text at commas or tabs
da: Opsplit tekst ved kommaer eller tabuleringer

note: MENU_LABEL_TABLE_TEXTTOTABLE_ALL
en: Split text at spaces, commas, or tabs
da: Opsplit tekst ved mellemrum, kommaer eller tabuleringer

note: TOOLBAR_STATUSLINE_SPLIT_CELLS TOOLBAR_TOOLTIP_SPLIT_CELLS
en: Split this cell
da: Opsplit denne celle

note: DLG_Lists_Square_List STYLE_SQUARELIST
en: Square List
da: Liste med firkanter

note: MENU_LABEL_FMT_STYLE
en: St&yle
da: T&ypografi

note: DLG_Options_Label_ViewStandardTB
en: Standard Toolbar
da: Standardværktøjslinje

note: DLG_Lists_Star_List STYLE_STARLIST
en: Star List
da: Liste med stjerner

note: DLG_Lists_Start
en: Start At:
da: begynd ved:

note: DLG_Lists_Start_New_List DLG_Lists_Start_New
en: Start New List
da: Påbegynd ny liste

note: DLG_Lists_Start_Sub
en: Start Sublist
da: Påbegynd underliste

note: DLG_MarkRevisions_Check2Label
en: Start a new revision
da: Påbegynd ny revision

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_NEW_REVISION
en: Start ne&w revision
da: Påbegynd &ny revision

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_NEW_REVISION
en: Start revision distinct from the current one
da: Påbegynd ny revision adskilt fra den nuværende

note: DLG_WordCount_Statistics
en: Statistics:
da: Statistik:

note: DLG_Lists_Stop_Current_List
en: Stop Current List
da: Afslut nuværende liste

note: MENU_LABEL_FMT_STRIKE
en: Stri&ke
da: Ov&erstreg

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_STRIKE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_STRIKE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_STRIKE DLG_UFS_StrikeoutCheck
en: Strike
da: Overstreg

note: MENU_STATUSLINE_FMT_STRIKE
en: Strikeout the selection (toggle)
da: Overstreg den markerede tekst (til/fra)

note: MENU_LABEL_FMT_STYLIST
en: Sty&list
da: Typo&graf

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_STYLE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_STYLE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_STYLE
en: Style
da: Typografi

note: DLG_Styles_ErrNotTitle1
en: Style Name -
da: Typografinavn -

note: DLG_Styles_ModifyName
en: Style Name:
da: Typografinavn:

note: DLG_Styles_ModifyType
en: Style Type
da: Typografitype

note: DLG_Styles_ModifyFollowing
en: Style for following paragraph
da: Typografi for det følgende afsnit

note: DLG_Styles_ErrBlankName
en: Style name cannot be left blank
da: Typografinavnet skal være udfyldt

note: DLG_Lists_Style DLG_UFS_StyleLabel
en: Style:
da: Typografi:

note: DLG_Styles_StylesTitle DLG_Stylist_Styles
en: Styles
da: Typografier

note: DLG_Stylist_Title
en: Stylist
da: Typografivælger

note: FIELD_Document_Subject
en: Subject
da: Emne

note: DLG_MetaData_Subject_LBL
en: Subject:
da: Emne:

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_SUBSCRIPT TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_SUBSCRIPT TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_SUBSCRIPT DLG_UFS_SubScript
en: Subscript
da: Sænket skrift

note: DLG_Spell_Suggestions
en: Sugg&estions:
da: &Forslag:

note: DLG_Options_Label_SpellMainOnly
en: Suggest from &main dictionary only
da: Forslag kun fra &primær ordbog

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_SUMROWS
en: Sum a Column
da: Kolonnesum

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_SUMCOLS
en: Sum a Row
da: Sum af tabelrække

note: FIELD_Numbers_TableSumRows
en: Sum a Table Column
da: Sum af tabelkolonne

note: FIELD_Numbers_TableSumCols
en: Sum a Table Row
da: Opsummér tabelrække

note: DLG_MetaData_TAB_Summary
en: Summary
da: Resummé

note: MENU_LABEL_FMT_SUPERSCRIPT
en: Supe&rscript
da: &Hævet skrift

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_SUPERSCRIPT TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_SUPERSCRIPT TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_SUPERSCRIPT DLG_UFS_SuperScript
en: Superscript
da: Hævet skrift

note: MENU_LABEL_TABLE
en: T&able
da: T&abel

note: TabStopStatus
en: Tab Stop [%s]
da: Tabulatorstop [%s]

note: DLG_Tab_Label_TabPosition
en: Tab stop position:
da: Placering af tabulatorstop

note: DLG_Tab_Label_TabToClear
en: Tab stops to be cleared:
da: Tabulatorstop, der skal ryddes:

note: DLG_FormatTable_Apply_To_Table MENU_STATUSLINE_TABLE TB_Table
en: Table
da: Tabel

note: DLG_InsertTable_TableSize_Capital
en: Table Size
da: Tabelstørrelse:

note: DLG_Options_Label_ViewTableTB
en: Table Toolbar
da: Tabelværktøjslinje

note: MENU_LABEL_INSERT_TABLEOFCONTENTS MENU_LABEL_FMT_TABLEOFCONTENTS
en: Table of Contents
da: Indholdsfortegnelse

note: FIELD_Numbers_TOCListLabel
en: Table of Contents List Label
da: Overskrift for indholdsfortegnelse

note: FIELD_Numbers_TOCPageNumber
en: Table of Contents Page
da: Side med indholdsfortegnelse

note: DLG_InsertTable_TableSize
en: Table size
da: Tabelstørrelse

note: DLG_Styles_ModifyTabs DLG_Tab_TabTitle
en: Tabs
da: Tabulatorer

note: DLG_FormatTOC_DetailsTabPage
en: Tabs and Page Numbering
da: Tabulering og sidenummerering

note: MENU_LABEL_FMT
en: Te&xt Formatting
da: T&ekstformatering

note: DLG_Options_Label_Text
en: Text
da: Tekst

note: DLG_FormatTOC_TextAfter
en: Text &after:
da: Tekst &efter:

note: DLG_FormatTOC_TextBefore
en: Text &before:
da: Tekst &før:

note: DLG_Lists_Align
en: Text Align:
da: Tekstjustering:

note: MENU_LABEL_INSERT_TEXTBOX MENU_LABEL_FMT_FRAME
en: Text Box
da: Tekstboks

note: DLG_Lists_PageFolding
en: Text Folding
da: Tekstfoldning

note: DLG_FormatFrame_TextWrapping
en: Text Wrapping
da: Tekstfoldning

note: DLG_Options_Label_Both
en: Text and Icon
da: Tekst og ikon

note: COMMAND_LINE_PRINTING_DEPRECATED
en: The '--print' option has been removed as of AbiWord 2.8. You can achieve the desired behavior using AbiWord's command-line conversion tools and then piping the output to a print spooler. Eg: 'abiword --to=ps --to-name=fd://1 myfile.txt | lpr'
da: --print-funktionen

note: DLG_PageSetup_ErrBigMargins
en: The margins selected are too large to fit on the page.
da: De valgte margener er for store til at passe på siden.

note: DLG_Options_Prompt_YouMustRestart
en: The new user interface language will take effect the next time that you start the application
da: Det nye sprogvalg i brugerfladen vil træde i kraft, næste gang du starter programmet

note: MSG_SpellDone
en: The spelling check is complete.
da: Stavekontrol er fuldført.

note: MSG_HyperlinkCrossesBoundaries
en: The text to which the hyperlink is to be attached must be within a single paragraph.
da: Teksten, som linket er forbundet med, skal være indenfor et enkelt afsnit.

note: FIELD_DateTime_Wkday
en: The weekday
da: Ugedagen

note: DLG_FormatTable_Thickness
en: Thickness:
da: Tykkelse:

note: MSG_BookmarkAlreadyExists
en: This bookmark already exists. Would you like to replace the existing bookmark with this new one?
da: Dette bogmærke findes allerede. Ønsker du at erstatte det eksisterende bogmærke med dette?

note: MSG_AfterRestartNew
en: This change will only take effect when you restart AbiWord or create a new document.
da: Denne ændring vil først træde i kraft, når du genstarter AbiWord eller opretter et nyt dokument.

note: MSG_HiddenRevisions
en: This document contains revisions which are currently hidden from view. Please see AbiWord documentation for information on working with revisions.
da: Dette dokument indeholder revisioner, som er skjulte. Se AbiWords dokumentation efter nærmere information om at arbejde med revisioner.

note: DLG_Styles_ErrStyleNot
en: This style does not exist 
     so it cannot be modified
da: Denne typografi eksisterer ikke, 
     så den kan ikke ændres

note: DLG_Column_Three
en: Three
da: Tre

note: DLG_Lists_Tick_List STYLE_TICKLIST
en: Tick List
da: Liste med afkrydsningstegn

note: FIELD_DateTime_TimeZone
en: Time Zone
da: Tidszone

note: FIELD_Document_Title
en: Title
da: Titel

note: DLG_ToggleCase_TitleCase DLG_UFS_Effects_TitleCase
en: Title Case
da: Titel STORE/små bogstaver

note: DLG_MetaData_Title_LBL DLG_Annotation_Title_LBL DLG_Image_LblTitle
en: Title:
da: Titel:

note: DLG_Options_Label_Toolbars
en: Toolbars
da: Værktøjslinjer

note: TopMarginStatus
en: Top Margin [%s]
da: Topmargen [%s]

note: MENU_LABEL_FMT_TOPLINE TOOLBAR_LABEL_FMT_TOPLINE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_TOPLINE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_TOPLINE DLG_UFS_ToplineCheck
en: Topline
da: Toplinje

note: DLG_Lists_Triangle_List STYLE_TRIANGLELIST
en: Triangle List
da: Liste med trekanter

note: DLG_Column_Two
en: Two
da: To

note: DLG_InsertBookmark_Msg
en: Type a name for the bookmark, or select an existing from the list.
da: Indtast et navn til bogmærket, eller vælg et fra listen.

note: DLG_ToggleCase_UpperCase
en: UPPERCASE
da: STORE BOGSTAVER

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_UNDERLINE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_UNDERLINE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_UNDERLINE DLG_UFS_UnderlineCheck
en: Underline
da: Understreg

note: MENU_STATUSLINE_FMT_UNDERLINE
en: Underline the selection (toggle)
da: Understreg den markerede tekst (til/fra)

note: TOOLBAR_LABEL_EDIT_UNDO
en: Undo
da: Fortryd

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_UNDO TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_UNDO TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_UNDO
en: Undo editing
da: Fortryd ændring

note: DLG_Lists_Upper_Case_List STYLE_UPPERCASTELIST
en: Upper Case List
da: Liste med store bogstaver

note: DLG_Lists_Upper_Roman_List STYLE_UPPERROMANLIST
en: Upper Roman List
da: Liste med store romertal

note: DLG_Column_RtlOrder
en: Use RTL Order
da: Brug højre-mod-venstre-rækkefølge

note: DLG_Options_Label_CustomSmartQuotes
en: Use custom smart quote style
da: Brug smart quotes-typografi

note: DLG_Options_Label_HebrewContextGlyphs
en: Use glyph shaping for Hebrew
da: Brug "glyph shaping" til hebræisk

note: DLG_Options_Label_UI
en: User Interface
da: Brugerflade

note: DLG_Options_Label_UILang
en: User Interface Language
da: Sprog for brugerflade

note: DLG_Stylist_UserStyles
en: User defined Styles
da: Brugerdefinerede typografier

note: DLG_Tab_Label_Existing
en: User-defined Tabs
da: Brugerdefineret tabulering

note: DLG_Styles_LBL_UserDefined
en: User-defined styles
da: Brugerdefinerede typografier

note: DLG_Options_TabLabel_View
en: View
da: Vis

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_HISTORY_SHOW
en: View document history
da: Vis dokumenthistorik

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_FULLSCREEN
en: View the document in full screen mode
da: Vis dokumentet i fuldskærmsvisning

note: MENU_STATUSLINE_WINDOW_1 MENU_STATUSLINE_WINDOW_2 MENU_STATUSLINE_WINDOW_3 MENU_STATUSLINE_WINDOW_4 MENU_STATUSLINE_WINDOW_5 MENU_STATUSLINE_WINDOW_6 MENU_STATUSLINE_WINDOW_7 MENU_STATUSLINE_WINDOW_8 MENU_STATUSLINE_WINDOW_9
en: View this document
da: Vis dette dokument

note: DLG_Options_Label_ViewTooltips
en: View tooltips
da: Vis værktøjstips

note: DLG_Options_Label_ViewViewFrame
en: View...
da: Vis...

note: DLG_Options_Label_Visible
en: Visible
da: Synlig

note: MSG_HyperlinkNoBookmark
en: Warning: the bookmark you provided [%s] does not exist.
da: Advarsel: Det bogmærke, som du opgav [%s], findes ikke.

note: DLG_Styles_LBL_TxtMsg
en: What Hath God Wrought
da: Hvad gud har skabt

note: DLG_Options_Label_WithExtension
en: With extension:
da: Med endelsen:

note: DLG_WordCount_WordCountTitle FIELD_Numbers_WordCount
en: Word Count
da: Ordoptælling

note: DLG_NEW_Tab1
en: Wordprocessing
da: Tekstbehandling

note: DLG_WordCount_Words_No_Notes
en: Words (no footnotes/endnotes):
da: Ord (uden fodnoter/slutnoter)

note: DLG_Options_Label_SpellUppercase
en: Words in &UPPERCASE
da: Ord &MED STORE BOGSTAVER

note: DLG_Options_Label_SpellNumbers
en: Words with num&bers
da: Ord med &tal

note: DLG_WordCount_Words
en: Words:
da: Ord:

note: MSG_SaveFailedWrite
en: Writing error when attempting to save %s
da: Skrivefejl under forsøg på at gemme %s

note: MSG_DefaultDirectionChg
en: You have changed the default direction.
da: Du har ændret standardretning.

note: MSG_DirectionModeChg
en: You have changed the direction mode.
da: Du har ændret retningsindstilling

note: MSG_HyperlinkNoSelection
en: You must select a portion of the document before inserting a hyperlink.
da: Du skal markere et udsnit af dokumentet for at indsætte et link.

note: DLG_Options_Label_InvalidRangeForAutoSave
en: You should choose a range from 1 to 120 for the auto save frequency
da: Du bør vælge en værdi i intervallet 1-120 for, hvor ofte dokumentet automatisk skal gemmes

note: MSG_ConfirmSaveSecondary
en: Your changes will be lost if you don't save them.
da: Dine ændringer vil gå tabt, hvis du ikke gemmer dem.

note: TOOLBAR_LABEL_ZOOM TOOLBAR_STATUSLINE_ZOOM TOOLBAR_TOOLTIP_ZOOM DLG_Zoom_ZoomTitle
en: Zoom
da: Forstørrelse

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_100
en: Zoom to &100%
da: Zoom til &100%

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_200
en: Zoom to &200%
da: Zoom til &200%

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_50
en: Zoom to &50%
da: Zoom til &50%

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_75
en: Zoom to &75%
da: Zoom til &75%

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_100
en: Zoom to 100%
da: Zoom til 100%

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_200
en: Zoom to 200%
da: Zoom til 200%

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_50
en: Zoom to 50%
da: Zoom til 50%

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_75
en: Zoom to 75%
da: Zoom til 75%

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_WIDTH
en: Zoom to page width
da: Zoom til sidebredde

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_WHOLE
en: Zoom to whole page
da: Zoom til fuld side

note: FIELD_DateTime_DDMMYY
en: dd/mm/yy
da: dd/mm/åå

note: DLG_ToggleCase_LowerCase
en: lowercase
da: små bogstaver

note: DLG_Options_Label_Minutes
en: minutes
da: minutter

note: FIELD_DateTime_MMDDYY
en: mm/dd/yy
da: mm/dd/åå

note: DLG_ToggleCase_ToggleCase
en: tOGGLE cASE
da: sKIFT mELLEM sTORE oG sMÅ bOGSTAVER

note: * Translatable strings file generated by extract-ui. * DO NOT compile this file as part of your application. DLG_UP_To
en:  to
da:  til

note: DLG_ABOUT_Description
en: %s is an Open Source application licensed under the GNU GPL.
    You are free to redistribute this application.
da: %s er en Open Source-applikation underlagt GNU GPL.
    Du er velkommen til at give dette program videre.

note: DLG_Zoom_PageWidth
en: &Page width
da: &Sidebredde

note: DLG_ULANG_SetLangButton
en: &Set Language
da: &Vælg sprog

note: DLG_Zoom_WholePage
en: &Whole page
da: &Hele siden

note: LANG_0
en: (no proofing)
da: (ingen korrektur)

note: DLG_DocComparison_TestSkipped
en: (test skipped)
da: (test skippet)

note: DLG_NoSaveFile_DirNotExist
en: A directory in the given pathname does not exist.
da: Der findes ingen folder med det opgivne stinavn.

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_TITLE
en: AbiWord Plugin Manager
da: Administration af Abiword-udvidelser

note: SPELL_CANTLOAD_DLL
en: AbiWord cannot find the spelling file %s.dll
    Please download and install Aspell from http://aspell.net/win32/
da: AbiWord kan ikke finde stavekontrolfilen %s.dll
    Aspell kan downloades og installeres på http://aspell.net/win32/

note: MSG_HistoryPartRestore1
en: AbiWord cannot fully restore version %d of the document because the version information is incomplete.
da: AbiWord kan ikke fuldstændigt gendanne version %d af dokumentet, fordi versionsoplysningerne er ufuldstændige.

note: MSG_HistoryNoRestore
en: AbiWord cannot restore version %d of the document because the version information is missing.
da: AbiWord kan ikke gendanne version %d af dokumentet, fordi der mangler versionsoplysninger.

note: DLG_UP_PrintPreviewTitle
en: AbiWord: Print Preview
da: Abiword: Forhåndsvisning af udskrift

note: DLG_ABOUT_Title
en: About %s
da: Om %s

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_ACTIVE
en: Active Plugins
da: Aktive udvidelsesmoduler

note: LANG_SQ_AL
en: Albanian
da: Albansk

note: DLG_FOSA_ALL
en: All (*.*)
da: Alle (*.*)

note: DLG_FOSA_ALLDOCS
en: All Documents
da: Alle dokumenter

note: DLG_FOSA_ALLIMAGES
en: All Image Files
da: Alle billedfiler

note: DLG_HTMLOPT_ExpAllowAWML
en: Allow extra markup in AWML namespace
da: Tillad ekstra opmærkning i AWML-navnerum

note: LANG_AM_ET
en: Amharic (Ethiopia)
da: Amharisk (Ethiopien)

note: LANG_AR
en: Arabic
da: Arabisk

note: LANG_AR_EG
en: Arabic (Egypt)
da: Arabisk (Egypten)

note: LANG_AR_SA
en: Arabic (Saudi Arabia)
da: Arabisk (Saudiarabien

note: ENC_ARAB_ISO
en: Arabic, ISO-8859-6
da: Arabisk, ISO-8859-6

note: ENC_ARAB_MAC
en: Arabic, Macintosh
da: Arabisk, Macintosh

note: ENC_ARAB_WIN
en: Arabic, Windows Code Page 1256
da: Arabisk, Windows CP-1256

note: LANG_HY_AM
en: Armenian
da: Armensk

note: ENC_ARME_ARMSCII
en: Armenian, ARMSCII-8
da: Armensk, ARMSCII-8

note: LANG_AS_IN
en: Assamese
da: Assamesisk

note: LANG_AST_ES
en: Asturian (Spain)
da: Asturisk (Spanien)

note: DLG_Options_Label_DirMarkerAfterClosingParenthesis
en: Auto-insert direction markers
da: Autoindsætning af retningsmarkører

note: DLG_FOSA_FileTypeAutoDetect
en: Automatically Detected
da: Autoregistreret

note: DLG_MW_AvailableDocuments
en: Available Documents
da: Tilgængelige dokumenter

note: DLG_ULANG_AvailableLanguages
en: Available Languages
da: Tilgængelige sprog

note: ENC_BALT_ISO
en: Baltic, ISO-8859-4
da: Baltisk, ISO-8859-4

note: ENC_BALT_WIN
en: Baltic, Windows Code Page 1257
da: Baltisk, Windows CP-1257

note: LANG_EU_ES
en: Basque
da: Baskisk

note: LANG_BE_BY
en: Belarusian
da: Hviderussisk

note: LANG_BE_LATIN
en: Belarusian, Latin
da: Hviderussisk, Latin

note: LANG_BN_IN
en: Bengali
da: Bengalsk

note: DLG_UP_BlackWhite
en: Black & White
da: Sort & hvidt

note: STYLE_BLOCKTEXT
en: Block Text
da: Tekstblok

note: DLG_UFS_StyleBoldItalic
en: Bold Italic
da: Fed Kursiv

note: LANG_BR_FR
en: Breton
da: Bretonsk

note: MSG_BuildingDoc
en: Building Document:
da: Opbygger dokument:

note: LANG_BG_BG
en: Bulgarian
da: Bulgarisk

note: DLG_Cancel
en: Cancel
da: Fortryd

note: LANG_CA_ES
en: Catalan
da: Katalansk

note: ENC_CENT_ISO
en: Central European, ISO-8859-2
da: Centraleuropæisk, ISO-8859-2

note: ENC_CENT_MAC
en: Central European, Macintosh
da: Centraleuropæisk, Macintosh

note: ENC_CENT_WIN
en: Central European, Windows Code Page 1250
da: Centraleuopæisk, Windows CP-1250

note: DLG_Options_Label_LangWithKeyboard
en: Change Language when changing keyboard
da: Skift sprog ved tastaturskift

note: STYLE_CHAPHEADING
en: Chapter Heading
da: Kapiteloverskrift

note: LANG_ZH_HK
en: Chinese (Hong Kong)
da: Kinesisk (Hong Kong)

note: LANG_ZH_CN
en: Chinese (PRC)
da: Kinesisk (Folkerepublikken Kina)

note: LANG_ZH_SG
en: Chinese (Singapore)
da: Kinesisk (Singapore)

note: LANG_ZH_TW
en: Chinese (Taiwan)
da: Kinesisk (Taiwan)

note: ENC_CHSI_EUC
en: Chinese Simplified, EUC-CN (GB2312)
da: Forenklet kinesisk, EUC-CN (GB2312)

note: ENC_CHSI_GB
en: Chinese Simplified, GB_2312-80
da: Forenklet kinesisk, GB_2312-80

note: ENC_CHSI_HZ
en: Chinese Simplified, HZ
da: Forenklet kinesisk, HZ

note: ENC_CHSI_WIN
en: Chinese Simplified, Windows Code Page 936
da: Forenklet kinesisk, Windows CP-936

note: ENC_CHTR_BIG5
en: Chinese Traditional, BIG5
da: Traditionelt kinesisk, BIG5

note: ENC_CHTR_BIG5HKSCS
en: Chinese Traditional, BIG5-HKSCS
da: Traditionelt kinesisk, BIG5-HKSCS

note: ENC_CHTR_EUC
en: Chinese Traditional, EUC-TW
da: Traditionelt kinesisk, EUC-TW

note: ENC_CHTR_WIN
en: Chinese Traditional, Windows Code Page 950
da: Traditionelt kinesisk, Windows CP-950

note: DLG_LISTDOCS_Heading1
en: Choose document from the list:
da: Vælg dokument fra liste:

note: TB_ClearBackground
en: Clear Background
da: Ryd baggrund

note: DLG_CLIPART_Error
en: Clip Art could not be loaded
da: Clip Art kunne ikke indlæses

note: DLG_Close
en: Close
da: Luk

note: DLG_Exit_CloseWithoutSaving
en: Close &Without Saving
da: Luk &uden at gemme

note: DLG_UP_Collate
en: Collate
da: Sortér

note: DLG_UP_Color
en: Color
da: Farve

note: DLG_Compare
en: Compare
da: Sammenlign

note: DLG_DocComparison_Content
en: Content:
da: Indhold:

note: STYLE_TOCHEADING1
en: Contents 1
da: Indhold 1

note: STYLE_TOCHEADING2
en: Contents 2
da: Indhold 2

note: STYLE_TOCHEADING3
en: Contents 3
da: Indhold 3

note: STYLE_TOCHEADING4
en: Contents 4
da: Indhold 4

note: STYLE_TOCHEADING
en: Contents Header
da: Overskrift til indholdsfortegnelse

note: DLG_UP_Copies
en: Copies:
da: Kopier:

note: LANG_COP_EG
en: Coptic
da: Koptisk

note: LANG_KW_GB
en: Cornish
da: Kornisk

note: LANG_CO_FR
en: Corsican
da: Korsikansk

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_COULDNT_LOAD
en: Could not activate/load plugin
da: Kunne ikke aktivere/indlæse udvidelse

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_COULDNT_UNLOAD
en: Could not deactivate plugin
da: Kunne ikke deaktivere udvidelse

note: SPELL_CANTLOAD_DICT
en: Could not load the dictionary for the %s language
da: Kunne ikke indlæse ordbogen for sproget %s

note: DLG_History_Version_Started
en: Created
da: Oprettet

note: DLG_History_Created
en: Created:
da: Oprettet:

note: LANG_HR_HR
en: Croatian
da: Kroatisk

note: ENC_CROA_MAC
en: Croatian, Macintosh
da: Kroatisk, Macintosh

note: ENC_CYRL_ISO
en: Cyrillic, ISO-8859-5
da: Kyrillisk, ISO-8859-5

note: ENC_CYRL_KOI
en: Cyrillic, KOI8-R
da: Kyrillisk, KOI8-R

note: ENC_CYRL_MAC
en: Cyrillic, Macintosh
da: Kyrillisk, Macintosh

note: ENC_CYRL_WIN
en: Cyrillic, Windows Code Page 1251
da: Kyrillisk, Windows CP-1251

note: LANG_CS_CZ
en: Czech
da: Tjekkisk

note: LANG_DA_DK
en: Danish
da: Dansk

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_DEACTIVATE_ALL
en: Deactivate all plugins
da: Deaktivér alle udvidelsesmoduler

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_DEACTIVATE
en: Deactivate plugin
da: Deaktivér udvidelsesmodul

note: DLG_HTMLOPT_ExpDeclareXML
en: Declare as XML (version 1.0)
da: Deklarér som XML (version 1.0)

note: DLG_ULANG_DefaultLangLabel
en: Default language:
da: Standarsprog:

note: DLG_Image_Placement
en: Define Image Placement
da: Definér billedplacering

note: DLG_Image_TextWrapping
en: Define Text Wrapping
da: Definér tekstfoldning

note: DLG_Remove_Icon
en: Do you want to remove this icon from the toolbar?
da: Ønsker du at fjerne dette ikon fra værktøjslinjen?

note: DLG_DocComparison_WindowLabel
en: Document Comparison
da: Dokumentsammenligning

note: DLG_History_DocumentDetails
en: Document Details
da: Detaljer for dokument

note: DLG_History_WindowLabel
en: Document History
da: Dokumenthistorik

note: DLG_History_Path
en: Document name:
da: Navn på dokument:

note: DLG_DocComparison_DocsCompared
en: Documents compared
da: Dokumenter sammenlignet

note: LANG_NL_NL
en: Dutch (Netherlands)
da: Hollandsk

note: DLG_History_EditTime
en: Editing time:
da: Redigeringstid:

note: DLG_UFS_EffectsFrameLabel
en: Effects
da: Effekter

note: DLG_HTMLOPT_ExpEmbedCSS
en: Embed (CSS) style sheet
da: Indlæg (CSS) style sheet

note: DLG_UP_EmbedFonts
en: Embed Fonts
da: Indlæg skrifttyper

note: DLG_HTMLOPT_ExpEmbedImages
en: Embed images in URLs (Base64-encoded)
da: Indlæg billeder i URL'er (Base64-kodet)

note: DLG_UENC_EncTitle
en: Encoding
da: Indkodning

note: DLG_UFS_EncodingLabel
en: Encoding:
da: Indkodning:

note: STYLE_ENDREFERENCE
en: Endnote Reference
da: Slutnotereference

note: STYLE_ENDTEXT
en: Endnote Text
da: Slutnotetekst

note: LANG_EN_AU
en: English (Australia)
da: Engelsk (Australien)

note: LANG_EN_CA
en: English (Canada)
da: Engelsk (Canada)

note: LANG_EN_IE
en: English (Ireland)
da: Engelsk (Irland)

note: LANG_EN_NZ
en: English (New Zealand)
da: Engelsk (New Zealand)

note: LANG_EN_ZA
en: English (South Africa)
da: Engelsk (Sydafrika)

note: LANG_EN_GB
en: English (UK)
da: Engelsk (Storbritannien)

note: LANG_EN_US
en: English (US)
da: Engelsk (USA)

note: DLG_Password_Title
en: Enter Password
da: Indtast adgangskode

note: LANG_ET
en: Estonian
da: Estonsk

note: DLG_FOSA_ExportTitle
en: Export File
da: Eksportér fil

note: DLG_HTMLOPT_ExpIs4
en: Export as HTML 4.01
da: Eksportér som HTML 4.01

note: DLG_HTMLOPT_ExpAbiWebDoc
en: Export with PHP instructions
da: Eksportér med PHP-instruktioner

note: DLG_UP_File
en: File
da: Fil

note: DLG_OverwriteFile
en: File already exists.  Overwrite file '%s'?
da: Filen eksisterer allerede. Overskriv filen '%s'?

note: DLG_FOSA_RecordToFileLabel
en: File to record editing:
da: Fil til registrering af redigering:

note: DLG_FOSA_ReplayFromFileLabel
en: File to replay editing:
da: Fil til at gengive redigering:

note: LANG_FI_FI
en: Finnish
da: Finsk

note: LANG_NL_BE
en: Flemish (Belgium)
da: Flamsk (Belgien)

note: STYLE_FOOTREFERENCE
en: Footnote Reference
da: Fodnotereference

note: STYLE_FOOTTEXT
en: Footnote Text
da: Fodnotetekst

note: DLG_ABOUT_URL
en: For more information: http://www.abisource.com/
da: For yderligere oplysninger: http://www.abisource.com/

note: LANG_FR_BE
en: French (Belgium)
da: Fransk (Belgien)

note: LANG_FR_CA
en: French (Canada)
da: Fransk (Canada)

note: LANG_FR_FR
en: French (France)
da: Fransk (Frankrig)

note: LANG_FR_CH
en: French (Switzerland)
da: Fransk (Schweitz)

note: LANG_FY_NL
en: Frisian
da: Frisisk

note: DLG_UP_From
en: From:
da: Fra:

note: LANG_GL
en: Galician (Galego)
da: Galicisk (Galego)

note: LANG_KA_GE
en: Georgian
da: Georgisk

note: ENC_GEOR_ACADEMY
en: Georgian, Academy
da: Georgisk, Academy

note: ENC_GEOR_PS
en: Georgian, PS
da: Georgisk, PS

note: LANG_DE_AT
en: German (Austria)
da: Tysk (Østrig)

note: LANG_DE_DE
en: German (Germany)
da: Tysk (Tyskland)

note: LANG_DE_CH
en: German (Switzerland)
da: Tysk (Schweitz)

note: DLG_UP_Grayscale
en: Grayscale
da: Gråskala

note: LANG_EL_GR
en: Greek
da: Græsk

note: ENC_GREE_ISO
en: Greek, ISO-8859-7
da: Græsk, ISO-8859-7

note: ENC_GREE_MAC
en: Greek, Macintosh
da: Græsk, Macintosh

note: ENC_GREE_WIN
en: Greek, Windows Code Page 1253
da: Græsk, Windows CP-1253

note: DLG_HTMLOPT_ExpTitle
en: HTML Export Options
da: HTML-eksportmuligheder

note: LANG_HAW_US
en: Hawaiian
da: Hawaiiansk

note: STYLE_HEADING1
en: Heading 1
da: Overskrift 1

note: STYLE_HEADING2
en: Heading 2
da: Overskrift 2

note: STYLE_HEADING3
en: Heading 3
da: Overskrift 3

note: STYLE_HEADING4
en: Heading 4
da: Overskrift 4

note: LANG_HE_IL
en: Hebrew
da: Hebræisk

note: ENC_HEBR_ISO
en: Hebrew, ISO-8859-8
da: Hebræisk, ISO-8859-8

note: ENC_HEBR_MAC
en: Hebrew, Macintosh
da: Hebræisk, Macintosh

note: ENC_HEBR_WIN
en: Hebrew, Windows Code Page 1255
da: Hebræisk, Windows CP-1255

note: DLG_Image_Height
en: Height:
da: Højde:

note: DLG_IP_Height_Label
en: Height:
da: Højde:

note: DLG_UFS_HiddenCheck
en: Hidden
da: Skjult

note: DLG_UFS_BGColorTab
en: HighLight Color
da: Markeringsfarve

note: LANG_HU_HU
en: Hungarian
da: Ungarsk

note: LANG_IS_IS
en: Icelandic
da: Islandsk

note: ENC_ICEL_MAC
en: Icelandic, Macintosh
da: Islandsk, Macintosh

note: DLG_History_Id
en: Identifier:
da: ID:

note: DLG_Image_Title
en: Image Properties
da: Billedegenskaber

note: DLG_Image_WrappedNone
en: Image floats above text
da: Billede flyder over tekst

note: DLG_Image_InLine
en: Image placed in-line (no text wrapping)
da: Billede placeret inline (ingen tekstfoldning)

note: DLG_FOSA_ImportTitle
en: Import File
da: Importér fil

note: MSG_ImportingDoc
en: Importing Document...
da: Importerer dokument...

note: LANG_ID_ID
en: Indonesian
da: Indonesisk

note: XIM_Methods
en: Input Methods
da: Input-metoder

note: DLG_FOSA_InsertObject
en: Insert Embeddable Object
da: Indsæt indlejringsobjekt

note: DLG_FOSA_FileInsertObject
en: Insert Embeddable Object file:
da: Indsæt indlejringsobjekt-fil:

note: DLG_FOSA_InsertTitle
en: Insert File
da: Indsæt fil

note: DLG_FOSA_InsertMath
en: Insert Math File
da: Indsæt MATH-fil

note: DLG_FOSA_FileInsertMath
en: Insert MathML file:
da: Indsæt MATHML-fil:

note: TB_InsertNewTable
en: Insert New Table
da: Indsæt ny tabel

note: DLG_IP_Title
en: Insert Picture
da: Indsæt billede

note: DLG_Insert_SymbolTitle
en: Insert Symbol
da: Indsæt symbol

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_INSTALL
en: Install new plugin
da: Installér nyt udvidelsesmodul

note: DLG_InvalidPathname
en: Invalid pathname.
da: Ugyldigt stinavn.

note: LANG_GA_IE
en: Irish
da: Irsk

note: LANG_IT_IT
en: Italian (Italy)
da: Italiensk (Italien)

note: LANG_JA_JP
en: Japanese
da: Japansk

note: ENC_JAPN_EUC
en: Japanese, EUC-JP
da: Japansk, EUC-JP

note: ENC_JAPN_ISO
en: Japanese, ISO-2022-JP
da: Japansk, ISO-2022-JP

note: ENC_JAPN_SJIS
en: Japanese, Shift-JIS
da: Japansk, Shift-JIS

note: ENC_JAPN_WIN
en: Japanese, Windows Code Page 932
da: Japansk, Windows CP-932

note: LANG_KN_IN
en: Kannada
da: Kannada (Indien)

note: LANG_KO_KR LANG_KO
en: Korean
da: Koreansk

note: ENC_KORE_EUC
en: Korean, EUC-KR
da: Koreansk, EUC-KR

note: ENC_KORE_JOHAB
en: Korean, Johab
da: Koreansk, Johab

note: ENC_KORE_KSC
en: Korean, KSC_5601
da: Koreansk, KSC_5601

note: ENC_KORE_WIN
en: Korean, Windows Code Page 949
da: Koreansk, Windows CP-949

note: LANG_KU
en: Kurdish
da: Kurdisk

note: DLG_History_LastSaved
en: Last saved:
da: Sidst gemt:

note: LANG_LA_IT
en: Latin (Renaissance)
da: Latin (renæssance)

note: LANG_LV_LV
en: Latvian
da: Lettisk

note: LANG_LT_LT
en: Lithuanian
da: Littauisk

note: DLG_CLIPART_Loading
en: Loading Clip Art
da: Indlæser Clip Art-grafik

note: LANG_MK
en: Macedonian
da: Makedonsk

note: DLG_ULANG_DefaultLangChkbox
en: Make default for document
da: Gør til standard for dokumentet

note: LANG_MS_MY
en: Malay
da: Malayisk

note: LANG_MH_MH
en: Marshallese (Marshall Islands)
da: Marshallesisk (Marshalløerne)

note: LANG_MH_NR
en: Marshallese (Nauru)
da: Marshallesisk (Nauru)

note: DLG_Merge
en: Merge
da: Flet

note: LANG_MN_MN
en: Mongolian
da: Mongolsk

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_NAME
en: Name:
da: Navn:

note: LANG_NE_NP
en: Nepali (Nepal)
da: Nepalesisk (Nepal)

note: DLG_MB_No
en: No
da: Nej

note: DLG_IP_No_Picture_Label
en: No Picture
da: Intet billede

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_NONE_SELECTED
en: No plugin selected
da: Der er ikke udvalgt en udvidelse

note: STYLE_NORMAL
en: Normal
da: Normal visning

note: LANG_NB_NO
en: Norwegian Bokmal
da: Norsk Bokmål

note: LANG_NN_NO
en: Norwegian Nynorsk
da: Nynorsk

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_NOT_AVAILABLE
en: Not available
da: Ikke tilgængeligt

note: STYLE_NUMHEAD1
en: Numbered Heading 1
da: Nummereret overskrift 1

note: STYLE_NUMHEAD2
en: Numbered Heading 2
da: Nummereret overskrift 2

note: STYLE_NUMHEAD3
en: Numbered Heading 3
da: Nummereret overskrift 3

note: LANG_OC_FR
en: Occitan
da: Occitansk

note: DLG_FOSA_OpenTitle
en: Open File
da: Åbn fil

note: DLG_LISTDOCS_Title
en: Opened Documents
da: Åbne dokumenter

note: TB_Zoom_Percent
en: Other...
da: Andet...

note: DLG_Zoom_Percent
en: P&ercent:
da: P&rocent:

note: TB_Zoom_PageWidth
en: Page Width
da: Sidebredde

note: DLG_UP_PageRanges
en: Page ranges:
da: Sideinterval:

note: DLG_Password_Password
en: Password:
da: Adgangskode:

note: STYLE_PLAIN_TEXT
en: Plain Text
da: Ren tekst

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_DETAILS
en: Plugin Details:
da: Detaljer om udvidelsesmoduler

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_LIST
en: Plugin List
da: Liste over udvidelsesmoduler

note: LANG_PL_PL
en: Polish
da: Polsk

note: LANG_PT_BR
en: Portuguese (Brazil)
da: Portugisisk (Brasilien)

note: LANG_PT_PT
en: Portuguese (Portugal)
da: Portugisisk (Portugal)

note: DLG_Image_PlaceColumn
en: Position relative to its Column
da: Placering relativ til kolonne

note: DLG_Image_PlacePage
en: Position relative to its Page
da: Placering relativt til side

note: DLG_Image_PlaceParagraph
en: Position relative to nearest paragraph
da: Placering relativt til nærmeste afsnit

note: DLG_Image_Aspect
en: Preserve aspect ratio
da: Behold aspekt

note: DLG_IP_Activate_Label
en: Preview Picture
da: Forhåndsvisning af billede

note: DLG_FOSA_PrintToFileTitle
en: Print To File
da: Udskriv til fil

note: DLG_UP_PrintIn
en: Print in:
da: Udskriv i:

note: DLG_UP_PrintTo
en: Print to:
da: Udskriv til:

note: DLG_UP_PrinterCommand
en: Printer command:
da: Udskriftskommando:

note: LANG_QUH_BO
en: Quechua (3 vowels)
da: Quechua (3 vokaler)

note: LANG_QUL_BO
en: Quechua (5 vowels)
da: Quechua (5 vokaler)

note: ReadOnly
en: Read-Only
da: Skrivebeskyttet

note: DLG_FOSA_RecordToFileTitle
en: Record Editing to File
da: Registrér redigering i fil

note: DLG_UFS_StyleRegular
en: Regular
da: Almindelig

note: DLG_DocComparison_Relationship
en: Relationship:
da: Relation:

note: DLG_FOSA_ReplayFromFileTitle
en: Replay Editing from File
da: Gengiv redigering fra fil

note: DLG_Restore
en: Restore
da: Gendan

note: DLG_HTMLOPT_ExpRestore
en: Restore Settings
da: Gendan indstillinger

note: DLG_DocComparison_Results
en: Results
da: Resultater

note: LANG_RO_RO
en: Romanian
da: Rumænsk

note: ENC_ROMA_MAC
en: Romanian, Macintosh
da: Rumænsk, Macintosh

note: LANG_RU_RU
en: Russian (Russia)
da: Russisk (Rusland)

note: DLG_UFS_SampleFrameLabel
en: Sample
da: Eksempel

note: LANG_SC_IT
en: Sardinian
da: Sardinsk

note: DLG_FOSA_SaveAsTitle
en: Save File As
da: Gem fil som

note: DLG_HTMLOPT_ExpSave
en: Save Settings
da: Gem indstillinger

note: STYLE_SECTHEADING
en: Section Heading
da: Sektionsoverskrift

note: DLG_UENC_EncLabel
en: Select Encoding:
da: Vælg indkodning:

note: DLG_HTMLOPT_ExpLabel
en: Select HTML export options:
da: Vælg HTML-eksportmuligheder:

note: DLG_ULANG_LangLabel
en: Select Language:
da: Vælg sprog:

note: LANG_SR
en: Serbian
da: Serbisk

note: DLG_Image_ImageDesc
en: Set Image Name
da: Sæt navn på billede

note: DLG_Image_ImageSize
en: Set Image Size
da: Sæt størrelse på billede

note: DLG_ULANG_LangTitle
en: Set Language
da: Vælg sprog

note: DLG_UFS_TransparencyCheck
en: Set no Highlight Color
da: Fjern markeringsfarve

note: DLG_UFS_SizeLabel
en: Size:
da: Størrelse:

note: LANG_SK_SK
en: Slovak
da: Slovakisk

note: LANG_SL_SI
en: Slovenian
da: Slovensk

note: DLG_UFS_Effects_SmallCaps
en: Small Capitals
da: Kapitæler

note: LANG_ES_MX
en: Spanish (Mexico)
da: Spansk (Mexico)

note: LANG_ES_ES
en: Spanish (Spain)
da: Spansk (Spanien)

note: DLG_Image_SquareWrap
en: Square text wrapping
da: Fold tekst i firkant

note: DLG_DocComparison_Styles
en: Styles:
da: Typografier:

note: LANG_SV_SE
en: Swedish
da: Svensk

note: TB_Font_Symbol
en: Symbols
da: Symboler

note: LANG_SYR
en: Syriac
da: Syrisk

note: LANG_TA_IN
en: Tamil
da: Tamilsk

note: DLG_UFS_ColorTab
en: Text Color
da: Tekstfarve

note: DLG_Image_WrappedBoth
en: Text wrapped on both sides of the Image
da: Tekst foldet om begge sider af billedet

note: DLG_Image_WrappedLeft
en: Text wrapped to the Left of the Image
da: Tekst foldet til venstre for billedet

note: DLG_Image_WrappedRight
en: Text wrapped to the Right of the Image
da: Tekst foldet til højre for billedet

note: ENC_THAI_WIN
en: Thai, Windows Code Page 874
da: Thai, WC-Page 874

note: DLG_NoSaveFile_DirNotWriteable
en: The directory '%s' is write-protected.
da: Folderen '%s' er skrivebeskyttet.

note: DLG_FOSA_ExtensionDoesNotMatch
en: The given file extension does not match the chosen file type. Do you want to use this name anyway?
da: Den opgivne filendelse svarer ikke til den opgivne filtype. Ønskes dette navn alligevel anvendt?

note: MSG_HistoryPartRestore2
en: The nearest version that can be restored fully is %d. Would you like to restore this version instead? To partially restore version %d press No.
da: Den nærmeste version, der kan fuldt reetableres, er %d. Ønskes denne version reetableret i stedet? For delvist at reetablere version %d: Tryk på Nej.

note: DLG_UP_InvalidPrintString
en: The print command string is not valid.
da: Udskriftskommandoen er ikke gyldig.

note: MSG_NoUndo
en: This operation cannot be undone. Are you sure you want to proceed?
da: Denne operation kan ikke tilbageføres. Er du sikker på, at du ønsker at fortsætte?

note: DLG_Image_TightWrap
en: Tight text wrapping
da: Tæt tekstfoldning

note: MSG_HistoryPartRestore3
en: To continue anyway, press OK.
da: For at fortsætte alligevel: Tryk OK.

note: MSG_HistoryPartRestore4
en: To quit the restoration attempt, press Cancel.
da: Tryk Fortryd for at afbryde gendannelsesforsøget.

note: LANG_TR_TR
en: Turkish
da: Tyrkisk

note: ENC_TURK_ISO
en: Turkish, ISO-8859-9
da: Tyrkisk, ISO-8859-9

note: ENC_TURK_MAC
en: Turkish, Macintosh
da: Tyrkisk, Macintosh

note: ENC_TURK_WIN
en: Turkish, Windows Code Page 1254
da: Tyrkisk, Windows CP-1254

note: DLG_Image_WrapType
en: Type of text wrapping
da: Tekstfoldningstype

note: LANG_UK_UA
en: Ukrainian
da: Ukrainsk

note: ENC_UKRA_KOI
en: Ukrainian, KOI8-U
da: Ukrainsk, KOI8-U

note: ENC_UKRA_MAC
en: Ukrainian, Macintosh
da: Ukrainsk, Macintosh

note: UntitledDocument
en: Untitled%d
da: Unavngivet%d

note: DLG_Update
en: Update
da: Opdatér

note: LANG_UZ_UZ
en: Uzbek
da: Uzbekisk

note: DLG_History_List_Title
en: Version history
da: Versionshistorik

note: LANG_VI_VN
en: Vietnamese
da: Vietnamesisk

note: ENC_VIET_TCVN
en: Vietnamese, TCVN
da: Vietnamesisk, TCVN

note: ENC_VIET_VISCII
en: Vietnamese, VISCII
da: Vietnamesisk, VISCII

note: ENC_VIET_WIN
en: Vietnamese, Windows Code Page 1258
da: Vietnamesisk, Windows CP-1258

note: DLG_MW_MoreWindows
en: View Document
da: Vis dokument

note: DLG_MW_Activate
en: View:
da: Vis:

note: LANG_CY_GB
en: Welsh
da: Walisisk

note: ENC_US_DOS
en: Western European, DOS/Windows Code Page 437
da: Vesteuropæisk, DOS/Windows CP-437

note: ENC_MLNG_DOS
en: Western European, DOS/Windows Code Page 850
da: Vesteruopæisk, DOS/Windows CP.-850

note: ENC_WEST_HP
en: Western European, HP
da: Vesteuropæisk, HP

note: ENC_WEST_ISO
en: Western European, ISO-8859-1
da: Vesteuropæisk, ISO-8859-1

note: ENC_WEST_MAC
en: Western European, Macintosh
da: Vesteuropæisk, Macintosh

note: ENC_WEST_NXT
en: Western European, NeXT
da: Vesteuropæisk, NeXT

note: ENC_WEST_WIN
en: Western European, Windows Code Page 1252
da: Vesteuropæisk, Windows CP-1252

note: TB_Zoom_WholePage
en: Whole Page
da: Hele siden

note: DLG_Image_Width
en: Width:
da: Bredde:

note: DLG_IP_Width_Label
en: Width:
da: Bredde:

note: DLG_MB_Yes
en: Yes
da: Ja

note: MSG_HistoryConfirmSave
en: You have to save changes to document %s before proceeding. Save now?
da: Ændringerne i dokumentet %s skal gemmes, inden der kan fortsættes. Gem nu?

note: DLG_Zoom_RadioFrameCaption
en: Zoom to
da: Zoom til

note: DLG_UnixMB_No
en: _No
da: _Nej

note: DLG_UnixMB_Yes
en: _Yes
da: _Ja

note: DLG_DocComparison_Different
en: different
da: forskellig

note: DLG_DocComparison_DivergingPos
en: diverging after document position %d
da: divergerer efter dokumentposition %d

note: DLG_DocComparison_Diverging
en: diverging after version %d of %s
da: divergerer efter version %d af %s

note: DLG_DocComparison_Identical
en: identical
da: identisk

note: DLG_Unit_inch
en: inch
da: tomme

note: DLG_Unit_points
en: points
da: punkter

note: DLG_DocComparison_Siblings
en: siblings
da: beslægtede

note: DLG_DocComparison_Unrelated
en: unrelated
da: urelateret
