AbiWord 0.99.5 - en to ja translation catalogue (845 entries)

note: DLG_Styles_ErrNotTitle2
en:  - Reserved. 
     You cannot use this name. Choose Another
ja:  - Í½Ìó¤µ¤ì¤Æ¤¤¤Þ¤¹¡£ 
     ¤³¤ÎÌ¾Á°¤ò»È¤¦¤³¤È¤Ï¤Ç¤­¤Þ¤»¤ó¡£Â¾¤Î¤òÁª¤ó¤Ç²¼¤µ¤¤

note: DLG_WordCount_Auto_Update
en:  Auto Update
ja:  ¼«Æ°¹¹¿·

note: DLG_PageSetup_Percent
en: % of normal size
ja: % (ÄÌ¾ï¥µ¥¤¥º¤ËÂÐ¤·¤Æ)

note: MSG_DlgNotImp
en: %s not implemented yet.
    
    If you are a programmer, feel free to add code in %s, line %d
    and mail patches to:
    
    	abiword-dev@abisource.com
    
    Otherwise, please be patient.
ja: %s ¤Ï¤Þ¤À¼ÂÁõ¤µ¤ì¤Æ¤¤¤Þ¤»¤ó¡£
    
    ¤â¤·¤¢¤Ê¤¿¤¬¥×¥í¥°¥é¥Þ¤Ê¤é¡¢¤¼¤Ò %s ¤Î %d ¹ÔÌÜ¤Ë¥³¡¼¥É¤òÄÉ²Ã¤·¤Æ
    ¥Ñ¥Ã¥Á¤ò°Ê²¼¤Ë¥á¡¼¥ë¤·¤Æ²¼¤µ¤¤:
    
    	abiword-dev@abisource.com
    
    ¤½¤¦¤Ç¤Ê¤±¤ì¤Ð¡¢¤É¤¦¤«²æËý¤·¤Æ²¼¤µ¤¤¡£

note: DLG_Tab_Radio_None
en: &1 None
ja: &1 ¤Ê¤·

note: MENU_LABEL_HELP_ABOUT
en: &About %s
ja: %s ¤Ë¤Ä¤¤¤Æ(&A)

note: MENU_LABEL_SPELL_ADD
en: &Add
ja: ÄÉ²Ã(&A)

note: DLG_PageSetup_Adjust
en: &Adjust to:
ja: °Ê²¼¤ËÀßÄê(&A):

note: MENU_LABEL_ALIGN
en: &Align
ja: À°Îó(&A)

note: DLG_Options_Label_ViewAll
en: &All
ja: ¤¹¤Ù¤Æ(&A)

note: MENU_LABEL_TOOLS_AUTOSPELL
en: &Auto Spellcheck
ja: ¼«Æ°¥¹¥Ú¥ë¥Á¥§¥Ã¥¯(&A)

note: DLG_Options_Label_PrefsAutoSave
en: &Automatically save this Scheme
ja: ¤³¤Î¥¹¥­¡¼¥à¤ò¼«Æ°Åª¤ËÊÝÂ¸(&A)

note: MENU_LABEL_INSERT_AUTOTEXT
en: &Autotext
ja: ¼«Æ°¥Æ¥­¥¹¥È(&A)

note: DLG_DateTime_AvailableFormats
en: &Available formats:
ja: ÍøÍÑ²ÄÇ½¤Ê·Á¼°(&A):

note: DLG_Para_LabelBefore
en: &Before:
ja: °ÊÁ°(&B):

note: MENU_LABEL_FMT_BOLD
en: &Bold
ja: ÂÀ»ú(&B)

note: DLG_PageSetup_Bottom
en: &Bottom:
ja: ²¼(&B):

note: MENU_LABEL_INSERT_BREAK
en: &Break
ja: ¥Ö¥ì¡¼¥¯(&B)

note: MENU_LABEL_ALIGN_CENTER
en: &Center
ja: Ãæ±û(&C)

note: DLG_Spell_Change
en: &Change
ja: ÊÑ¹¹(&C)

note: MENU_LABEL_INSERT_CLIPART
en: &Clip Art
ja: ¥¯¥ê¥Ã¥×¥¢¡¼¥È(&C)

note: MENU_LABEL_FILE_CLOSE
en: &Close
ja: ÊÄ¤¸¤ë(&C)

note: DLG_Break_ColumnBreak
en: &Column break
ja: Îó¥Ö¥ì¡¼¥¯(&C)

note: MENU_LABEL_FMT_COLUMNS
en: &Columns
ja: Îó(&C)

note: MENU_LABEL_EDIT_COPY
en: &Copy
ja: ¥³¥Ô¡¼(&C)

note: DLG_Options_Label_PrefsCurrentScheme
en: &Current Preferences Scheme
ja: ¸½ºß¤ÎÀßÄê¥¹¥­¡¼¥à(&C)

note: MENU_LABEL_INSERT_DELETE_HYPERLINK
en: &Delete hyperlink
ja: ¥Ï¥¤¥Ñ¡¼¥ê¥ó¥¯¤òºï½ü(&D)

note: DLG_Options_Btn_CustomDict
en: &Dictionary...
ja: ¼­½ñ(&D)...

note: MENU_LABEL_FMT_DOCUMENT
en: &Document
ja: Ê¸½ñ(&D)

note: DLG_Para_PushNoHyphenate
en: &Don't hyphenate
ja: ¥Ï¥¤¥Õ¥Í¡¼¥È¤·¤Ê¤¤(&D)

note: MENU_LABEL_EDIT
en: &Edit
ja: ÊÔ½¸(&E)

note: DLG_Options_Label_SmartQuotesEnable
en: &Enable smart quotes
ja: ¥¹¥Þ¡¼¥È°úÍÑ¤òÍøÍÑ(&E)

note: MENU_LABEL_INSERT_ENDNOTE
en: &Endnote
ja: ´¬ËöÃí(&E)

note: DLG_Break_EvenPage
en: &Even page
ja: ¶ö¿ô¥Ú¡¼¥¸(&E)

note: MENU_LABEL_VIEW_TB_EXTRA
en: &Extra
ja: ÆÃÊÌ(&E)

note: MENU_LABEL_INSERT_FIELD
en: &Field
ja: ¥Õ¥£¡¼¥ë¥É(&F)

note: DLG_Field_Fields
en: &Fields:
ja: ¥Õ¥£¡¼¥ë¥É(&F):

note: MENU_LABEL_FILE
en: &File
ja: ¥Õ¥¡¥¤¥ë(&F)

note: MENU_LABEL_EDIT_FIND
en: &Find
ja: ¸¡º÷(&F)

note: DLG_FR_FindNextButton
en: &Find Next
ja: ¼¡¤ò¸¡º÷(&F)

note: MENU_LABEL_FMT_FONT
en: &Font
ja: ¥Õ¥©¥ó¥È(&F)

note: DLG_PageSetup_Footer
en: &Footer:
ja: ¥Õ¥Ã¥¿(&F):

note: MENU_LABEL_VIEW_TB_FORMAT
en: &Formatting
ja: ¥Õ¥©¡¼¥Þ¥Ã¥Æ¥£¥ó¥°(&F)

note: MENU_LABEL_INSERT_GRAPHIC
en: &From File
ja: ¥Õ¥¡¥¤¥ë¤«¤éÆÉ¤ß¹þ¤ß(&F)

note: MENU_LABEL_EDIT_GOTO
en: &Go To
ja: ¥¸¥ã¥ó¥×(&G)

note: MENU_LABEL_VIEW_HEADFOOT
en: &Header and Footer
ja: ¥Ø¥Ã¥À¤È¥Õ¥Ã¥¿(&H)

note: DLG_PageSetup_Header
en: &Header:
ja: ¥Ø¥Ã¥À(&H):

note: DLG_PageSetup_Height
en: &Height:
ja: ½Ä(&H):

note: MENU_LABEL_HELP
en: &Help
ja: ¥Ø¥ë¥×(&H)

note: DLG_Options_Label_ViewHiddenText
en: &Hidden Text
ja: ±£ÊÃ¥Æ¥­¥¹¥È(&H)

note: MENU_LABEL_INSERT_HYPERLINK
en: &Hyperlink
ja: ¥Ï¥¤¥Ñ¡¼¥ê¥ó¥¯(&H)

note: DLG_Spell_Ignore
en: &Ignore
ja: Ìµ»ë(&I)

note: MENU_LABEL_SPELL_IGNOREALL
en: &Ignore All
ja: ¤¹¤Ù¤ÆÌµ»ë(&I)

note: DLG_Para_TabLabelIndentsAndSpacing
en: &Indents and Spacing
ja: ¥¤¥ó¥Ç¥ó¥È¤ÈÇÛÃÖ(&I)

note: MENU_LABEL_INSERT
en: &Insert
ja: ÁÞÆþ(&I)

note: MENU_LABEL_INSERT_FILE
en: &Insert File
ja: ¥Õ¥¡¥¤¥ë¤òÁÞÆþ(&I)

note: MENU_LABEL_FMT_ITALIC
en: &Italic
ja: ¥¤¥¿¥ê¥Ã¥¯(&I)

note: MENU_LABEL_ALIGN_JUSTIFY
en: &Justify
ja: À°·Á(&J)

note: DLG_PageSetup_Landscape
en: &Landscape
ja: ²£Ä¹(&L)

note: MENU_LABEL_TOOLS_LANGUAGE
en: &Language
ja: ¸À¸ì(&L)

note: MENU_LABEL_ALIGN_LEFT
en: &Left
ja: º¸(&L)

note: DLG_PageSetup_Left
en: &Left:
ja: º¸(&L):

note: DLG_PageSetup_Margin
en: &Margin
ja: Í¾Çò(&M)

note: DLG_FR_MatchCase
en: &Match case
ja: Âç¾®Ê¸»ú¤ò¶èÊÌ(&M)

note: DLG_Goto_Label_Name
en: &Name:
ja: Ì¾Á°(&N):

note: MENU_LABEL_FILE_NEW
en: &New
ja: ¿·µ¬(&N)

note: MENU_LABEL_WINDOW_NEW
en: &New Window
ja: ¿·µ¬¥¦¥£¥ó¥É¥¦(&W)

note: DLG_Break_NextPage
en: &Next page
ja: ¼¡¤Î¥Ú¡¼¥¸(&N)

note: MENU_LABEL_VIEW_NORMAL
en: &Normal Layout
ja: ÄÌ¾ï¥ì¥¤¥¢¥¦¥È(&N)

note: DLG_Goto_Label_Number
en: &Number:
ja: ÈÖ¹æ(&N):

note: DLG_Break_OddPage
en: &Odd page
ja: ´ñ¿ô¥Ú¡¼¥¸(&O)

note: MENU_LABEL_FILE_OPEN
en: &Open
ja: ³«¤¯(&O)

note: MENU_LABEL_FMT_OVERLINE
en: &Overline
ja: ¾åÀþ(&O)

note: DLG_Break_PageBreak
en: &Page break
ja: ¥Ú¡¼¥¸¥Ö¥ì¡¼¥¯(&P)

note: MENU_LABEL_FMT_PARAGRAPH
en: &Paragraph
ja: ÃÊÍî(&P)

note: MENU_LABEL_EDIT_PASTE
en: &Paste
ja: Å½¤êÉÕ¤±(&P)

note: MENU_LABEL_INSERT_PICTURE
en: &Picture
ja: ²èÁü(&P)

note: DLG_PageSetup_Portrait
en: &Portrait
ja: ½ÄÄ¹(&P)

note: MENU_LABEL_TOOLS_OPTIONS
en: &Preferences
ja: ÀßÄê(&P)

note: MENU_LABEL_FILE_PRINT
en: &Print
ja: °õºþ(&P)

note: MENU_LABEL_VIEW_PRINT
en: &Print Layout
ja: °õºþ¥ì¥¤¥¢¥¦¥È(&P)

note: MENU_LABEL_EDIT_REDO
en: &Redo
ja: ¥ê¥É¥¥(&R)

note: DLG_FR_ReplaceButton
en: &Replace
ja: ÃÖ´¹(&R)

note: DLG_Options_Btn_IgnoreReset
en: &Reset
ja: ¥ê¥»¥Ã¥È(&R)

note: MENU_LABEL_ALIGN_RIGHT
en: &Right
ja: ±¦(&R)

note: DLG_PageSetup_Right
en: &Right:
ja: ±¦(&R):

note: DLG_Options_Label_ViewRuler
en: &Ruler
ja: ¥ë¡¼¥é¡¼(&R)

note: MENU_LABEL_FILE_SAVE
en: &Save
ja: ÊÝÂ¸(&S)

note: MENU_LABEL_FILE_SAVEIMAGE
en: &Save Image As
ja: Ì¾Á°¤òÉÕ¤±¤ÆÊÝÂ¸(&S)

note: MENU_LABEL_HELP_SEARCH
en: &Search for Help
ja: ¥Ø¥ë¥×¤ò¸¡º÷(&S)

note: MENU_LABEL_VIEW_STATUSBAR
en: &Show Status Bar
ja: ¥¹¥Æ¡¼¥¿¥¹¥Ð¡¼¤òÉ½¼¨(&S)

note: DLG_Para_LabelSpecial
en: &Special:
ja: ÆÃÊÌ(&S):

note: MENU_LABEL_TOOLS_SPELLING
en: &Spelling
ja: ¥¹¥Ú¥ë(&S)

note: MENU_LABEL_VIEW_TB_STD
en: &Standard
ja: É¸½à(&S)

note: DLG_Options_Label_ViewStatusBar
en: &Status bar
ja: ¥¹¥Æ¡¼¥¿¥¹¥Ð¡¼(&S)

note: MENU_LABEL_FMT_SUBSCRIPT
en: &Subscript
ja: ²¼ÉÕ(&S)

note: DLG_Para_PushSuppressLineNumbers
en: &Suppress line numbers
ja: ¹ÔÈÖ¹æ¤òÉ½¼¨¤·¤Ê¤¤(&S)

note: MENU_LABEL_FMT_TABS
en: &Tabs
ja: ¥¿¥Ö(&T)

note: DLG_Para_ButtonTabs
en: &Tabs...
ja: ¥¿¥Ö(&T)...

note: MENU_LABEL_VIEW_TOOLBARS
en: &Toolbars
ja: ¥Ä¡¼¥ë¥Ð¡¼(&T)

note: MENU_LABEL_TOOLS
en: &Tools
ja: ¥Ä¡¼¥ë(&T)

note: DLG_PageSetup_Top
en: &Top:
ja: ¾å(&T):

note: DLG_Field_Types
en: &Types:
ja: ¥¿¥¤¥×(&T):

note: MENU_LABEL_FMT_UNDERLINE
en: &Underline
ja: ²¼Àþ(&U)

note: MENU_LABEL_EDIT_UNDO
en: &Undo
ja: ¥¢¥ó¥É¥¥(&U)

note: DLG_PageSetup_Units
en: &Units:
ja: Ã±°Ì(&U):

note: MENU_LABEL_VIEW
en: &View
ja: ¥Ó¥å¡¼(&V)

note: MENU_LABEL_VIEW_WEB
en: &Web Layout
ja: ¥¦¥§¥Ö¥ì¥¤¥¢¥¦¥È(&L)

note: DLG_PageSetup_Width
en: &Width:
ja: ²£(&W):

note: MENU_LABEL_WINDOW
en: &Window
ja: ¥¦¥£¥ó¥É¥¦(&W)

note: MENU_LABEL_TOOLS_WORDCOUNT
en: &Word Count
ja: Ã±¸ì¤ò¿ô¤¨¤ë(&W)

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM
en: &Zoom
ja: ¥º¡¼¥à(&Z)

note: DLG_Spell_NoSuggestions
en: (no spelling suggestions)
ja: (¥¹¥Ú¥ë¤ÎÄûÀµ¸õÊä¤Ê¤·)

note: DLG_Para_SpecialNone
en: (none)
ja: (¤Ê¤·)

note: DLG_Para_SpacingHalf
en: 1.5 lines
ja: 1.5 ¹Ô

note: DLG_Goto_Btn_Prev
en: << Prev
ja: << Á°

note: DLG_Options_Label_SpellSuggest
en: A&lways suggest corrections
ja: ¾ï¤ËÄûÀµ¸õÊä¤òÉ½¼¨(&L)

note: FIELD_DateTime_AMPM
en: AM/PM
ja: ¸áÁ°/¸á¸å

note: MSG_IE_BogusDocument
en: AbiWord cannot open %s. It appears to be a bogus or invalid document
ja: AbiWord¤Ï %s ¤ò³«¤±¤Þ¤»¤ó¡£ÉÔÀµ¤ÊÊ¸½ñ¤«AbiWord¤Î°·¤¨¤ë·Á¼°¤Ç¤Ï¤Ê¤¤¤è¤¦¤Ç¤¹

note: DLG_FR_FinishedFind
en: AbiWord has finished searching the document.
ja: AbiWord ¤ÏÊ¸½ñ¤Î¸¡º÷¤ò½ªÎ»¤·¤Þ¤·¤¿¡£

note: MENU_LABEL_HELP_ABOUT_GNU
en: About &GNU Free Software
ja: GNU ¥Õ¥ê¡¼¥½¥Õ¥È¥¦¥§¥¢¤Ë¤Ä¤¤¤Æ(&G)

note: MENU_LABEL_HELP_ABOUTOS
en: About &Open Source
ja: ¥ª¡¼¥×¥ó¥½¡¼¥¹¤Ë¤Ä¤¤¤Æ(&O)

note: MENU_LABEL_HELP_ABOUT_GNOMEOFFICE
en: About G&NOME Office
ja: GNOME ¥ª¥Õ¥£¥¹¤Ë¤Ä¤¤¤Æ(&N)

note: MENU_STATUSLINE_HELP_ABOUT_GNOMEOFFICE
en: About the GNOME Office project
ja: GNOME ¥ª¥Õ¥£¥¹¥×¥í¥¸¥§¥¯¥È¤Ë¤Ä¤¤¤Æ

note: MENU_STATUSLINE_HELP_ABOUT_GNU
en: About the GNU project
ja: GNU ¥×¥í¥¸¥§¥¯¥È¤Ë¤Ä¤¤¤Æ

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BULLETS
en: Add or modify bullets and numbering for selected paragraphs
ja: ÁªÂò¤µ¤ì¤¿ÃÊÍî¤Ë¹õ´Ý¤äÈÖ¹æÉÕ¤±¤ÎÄÉ²Ã¤äÊÑ¹¹¤ò¹Ô¤¦

note: MENU_STATUSLINE_SPELL_ADD
en: Add this word to the custom dictionary
ja: ¤³¤Î¸ì¤ò¥«¥¹¥¿¥à¼­½ñ¤ËÅÐÏ¿¤·¤Þ¤¹

note: DLG_Styles_ModifyTemplate
en: Add to template
ja: ¥Æ¥ó¥×¥ì¡¼¥È¤ËÄÉ²Ã

note: DLG_Para_LabelAfter
en: Aft&er:
ja: °Ê¸å(&E):

note: DLG_Para_LabelAlignment
en: Ali&gnment:
ja: ÇÛÃÖ(&G)

note: DLG_Tab_Label_Alignment
en: Alignment
ja: ÇÛÃÖ

note: DLG_PageNumbers_Alignment
en: Alignment:
ja: ÇÛÃÖ:

note: DLG_Styles_LBL_All
en: All
ja: ¤¹¤Ù¤Æ

note: DLG_Options_Label_CheckAllowCustomToolbars
en: Allow Custom Toolbars
ja: ¥«¥¹¥¿¥à¥Ä¡¼¥ë¥Ð¡¼¤òµö²Ä

note: DLG_Options_Label_CheckWhiteForTransparent
en: Allow screen colors other than white
ja: Çò°Ê³°¤Î²èÌÌ¿§¤òµö²Ä

note: FIELD_Application
en: Application
ja: ¥¢¥×¥ê¥±¡¼¥·¥ç¥ó

note: DLG_Options_Btn_Apply
en: Apply
ja: Å¬ÍÑ

note: DLG_Lists_Apply_Current
en: Apply to Current List
ja: ¸½ºß¤Î¥ê¥¹¥È¤ËÅ¬ÍÑ

note: DLG_Lists_Arabic_List
en: Arabic List
ja: ¥¢¥é¥Ó¥¢¿ô»ú¥ê¥¹¥È

note: DLG_Para_SpacingAtLeast
en: At least
ja: ºÇÄã¸Â

note: DLG_Lists_Resume
en: Attach to Previous List
ja: °ÊÁ°¤Î¥ê¥¹¥È¤ËÄÉ²Ã

note: DLG_Options_Label_AutoSaveCurrent
en: Auto &save current file each
ja: ¸½ºß¤Î¥Õ¥¡¥¤¥ë¤ò¼«Æ°ÊÝÂ¸

note: DLG_Options_Label_AutoSave
en: Auto Save
ja: ¼«Æ°ÊÝÂ¸

note: DLG_Options_Label_SpellAutoReplace
en: Auto replace misspelled words
ja: ¥ß¥¹¥¹¥Ú¥ë¤Î¸ì¤ò¼«Æ°Åª¤ËÃÖ´¹

note: DLG_Options_Label_CheckAutoLoadPlugins
en: Automatically load all plugins found
ja: ¸«¤Ä¤±¤¿¥×¥é¥°¥¤¥ó¤Ï¤¹¤Ù¤Æ¼«Æ°Åª¤ËÆÉ¤ß¹þ¤à

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_AUTOSPELL
en: Automatically spell-check the document
ja: ¼«Æ°Åª¤ËÊ¸½ñ¤ò¥¹¥Ú¥ë¥Á¥§¥Ã¥¯¤¹¤ë

note: DLG_Styles_ModifyAutomatic
en: Automatically update
ja: ¼«Æ°Åª¤Ë¥¢¥Ã¥×¥Ç¡¼¥È

note: DLG_Styles_Available
en: Available Styles
ja: ÍøÍÑ²ÄÇ½¤Ê¥¹¥¿¥¤¥ë

note: MENU_LABEL_FMT_BACKGROUND
en: Back&ground
ja: ÇØ·Ê(&G)

note: DLG_Tab_Radio_Bar
en: Bar
ja: ¥Ð¡¼

note: TabToggleBarTab
en: Bar Tab
ja: ¥Ð¡¼¥¿¥Ö

note: DLG_Options_Label_BiDiOptions
en: Bi-Directional Options
ja: ÁÐÊý¸þÆþÎÏ¤Î¥ª¥×¥·¥ç¥ó

note: MENU_LABEL_INSERT_BOOKMARK
en: Boo&kmark
ja: ¥Ö¥Ã¥¯¥Þ¡¼¥¯(&K)

note: DLG_Goto_Target_Bookmark
en: Bookmark
ja: ¥Ö¥Ã¥¯¥Þ¡¼¥¯

note: MSG_BookmarkNotFound
en: Bookmark "%s" was not found in this document.
ja: ¥Ö¥Ã¥¯¥Þ¡¼¥¯ \"%s\" ¤Ï¤³¤ÎÊ¸½ñÃæ¤Ë¤Ï¸«¤Ä¤«¤ê¤Þ¤»¤ó¤Ç¤·¤¿¡£

note: BottomMarginStatus
en: Bottom Margin [%s]
ja: ²¼Í¾Çò [%s]

note: MENU_LABEL_FMT_BOTTOMLINE
en: Bottomline
ja: ºÇ²¼Àþ

note: DLG_Lists_Box_List
en: Box List
ja: ¥Ü¥Ã¥¯¥¹¥ê¥¹¥È

note: DLG_Break_BreakTitle
en: Break
ja: ¥Ö¥ì¡¼¥¯

note: FIELD_Application_BuildId
en: Build Id.
ja: ¥Ó¥ë¥ÉID

note: FIELD_Application_Options
en: Build Options
ja: ¥Ó¥ë¥É¥ª¥×¥·¥ç¥ó

note: FIELD_Application_Target
en: Build Target
ja: ¥Ó¥ë¥É¥¿¡¼¥²¥Ã¥È

note: DLG_Lists_Type_bullet
en: Bullet
ja: ¹õ´Ý

note: DLG_Lists_Bullet_List
en: Bullet List
ja: ¹õ´Ý¥ê¥¹¥È

note: MENU_LABEL_FMT_BULLETS
en: Bullets and &Numbering
ja: ¹õ´Ý¤ÈÈÖ¹æÉÕ¤±(&N)

note: DLG_Options_Label_Look
en: Button Style
ja: ¥Ü¥¿¥ó¤Î¥¹¥¿¥¤¥ë

note: MENU_LABEL_FMT_TOGGLECASE
en: C&hange Case
ja: Âç¾®Ê¸»ú¤òÊÑ´¹(&H)

note: MENU_LABEL_HELP_CREDITS
en: C&redits
ja: ¼Õ¼­(&C)

note: DLG_ToggleCase_FirstUpperCase
en: Camel Caps
ja: ¥­¥ã¥á¥ë¥­¥ã¥Ã¥×

note: DLG_Styles_ErrStyleCantDelete
en: Cannot delete this style
ja: ¤³¤Î¥¹¥¿¥¤¥ë¤Ïºï½ü¤Ç¤­¤Þ¤»¤ó

note: DLG_PageNumbers_Center
en: Center
ja: Ãæ±û

note: TabToggleCenterTab
en: Center Tab
ja: Ãæ±û¥¿¥Ö

note: MENU_STATUSLINE_ALIGN_CENTER
en: Center-align the paragraph
ja: ÃÊÍî¤òÃæ±ûÂ·¤¨¤¹¤ë

note: DLG_Para_AlignCentered
en: Centered
ja: ÃæÂ·¤¨

note: DLG_Spell_ChangeTo
en: Change &to:
ja: °Ê²¼¤ØÊÑ¹¹(&T):

note: DLG_Spell_ChangeAll
en: Change A&ll
ja: ¤¹¤Ù¤ÆÊÑ¹¹(&L)

note: DLG_Background_Title
en: Change Background Color
ja: ÇØ·Ê¿§¤òÊÑ¹¹

note: DLG_ToggleCase_Title
en: Change Case
ja: Âç¾®Ê¸»ú¤ÎÊÑ´¹

note: DLG_Background_TitleHighlight
en: Change Highlight Color
ja: ¥Ï¥¤¥é¥¤¥È¿§¤òÊÑ¹¹

note: DLG_Background_TitleFore
en: Change Text Color
ja: Ê¸»ú¿§¤òÊÑ¹¹

note: MENU_STATUSLINE_FMT_TOGGLECASE
en: Change the case of the selected text
ja: ÁªÂò¤µ¤ì¤¿¥Æ¥­¥¹¥È¤ÎÂç¾®Ê¸»ú¤òÊÑ´¹

note: MENU_STATUSLINE_FMT_FONT
en: Change the font of the selected text
ja: ÁªÂò¤µ¤ì¤¿Ê¸»ú¤Î¥Õ¥©¥ó¥È¤òÊÑ¹¹

note: MENU_STATUSLINE_FMT_PARAGRAPH
en: Change the format of the selected paragraph
ja: ÁªÂò¤µ¤ì¤¿ÃÊÍî¤Î·Á¼°¤òÊÑ¹¹

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_LANGUAGE
en: Change the language of the selected text
ja: ÁªÂò¤µ¤ì¤¿Ê¸»ú¤Î¸À¸ì¤òÊÑ¹¹

note: MENU_STATUSLINE_FMT_COLUMNS
en: Change the number of columns
ja: Îó¿ô¤òÊÑ¹¹

note: MENU_STATUSLINE_FILE_PAGESETUP
en: Change the printing options
ja: °õºþ¥ª¥×¥·¥ç¥ó¤òÊÑ¹¹

note: MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_9
en: Change to this suggested spelling
ja: ¤³¤ÎÄó°Æ¤µ¤ì¤¿¥¹¥Ú¥ë¤ËÊÑ¹¹

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BACKGROUND
en: Change your document's background color
ja: Ê¸½ñ¤ÎÇØ·Ê¿§¤òÊÑ¹¹

note: DLG_Styles_ModifyCharacter
en: Character
ja: Ê¸»ú

note: FIELD_Numbers_CharCount
en: Character Count
ja: Ê¸»ú¿ô

note: FIELD_Numbers_NbspCount
en: Character Count (w/o spaces)
ja: Ê¸»ú¿ô(¥¹¥Ú¡¼¥¹½ü¤¯)

note: DLG_Styles_CharPrev
en: Character Preview
ja: Ê¸»ú¥×¥ì¥Ó¥å¡¼

note: DLG_WordCount_Characters_No
en: Characters (no spaces)
ja: Ê¸»ú(¥¹¥Ú¡¼¥¹½ü¤¯)

note: DLG_WordCount_Characters_Sp
en: Characters (with spaces)
ja: Ê¸»ú(¥¹¥Ú¡¼¥¹¹þ¤ß)

note: MENU_LABEL_TOOLS_SPELL
en: Check &Spelling
ja: ¥¹¥Ú¥ë¤ò¥Á¥§¥Ã¥¯(&S)

note: MENU_LABEL_HELP_CHECKVER
en: Check &Version
ja: ¥Ð¡¼¥¸¥ç¥ó¤òÄ´¤Ù¤ë(&V)

note: DLG_Options_Label_SpellCheckAsType
en: Check s&pelling as you type
ja: ¥¿¥¤¥×¤ÈÆ±»þ¤Ë¥¹¥Ú¥ë¤ò¥Á¥§¥Ã¥¯(&P)

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_SPELL
en: Check the document for incorrect spelling
ja: Ê¸½ñ¤Î¥¹¥Ú¥ë¥ß¥¹¤ò¥Á¥§¥Ã¥¯

note: DLG_NEW_Choose
en: Choose
ja: ÁªÂò

note: DLG_Options_Label_ChooseForTransparent
en: Choose Screen Color
ja: ²èÌÌ¿§¤òÁªÂò

note: DLG_NEW_Title
en: Choose a Template
ja: ¥Æ¥ó¥×¥ì¡¼¥È¤ÎÁªÂò

note: DLG_Options_Label_ColorChooserLabel
en: Choose screen color for AbiWord
ja: AbiWord¤Î²èÌÌ¿§¤òÁªÂò

note: MENU_LABEL_EDIT_CLEAR
en: Cle&ar
ja: ¾Ãµî(&A)

note: DLG_Tab_Button_Clear
en: Clear
ja: ¾Ãµî

note: DLG_Tab_Button_ClearAll
en: Clear &All
ja: ¤¹¤Ù¤Æ¾Ãµî(&A)

note: DLG_Background_ClearClr
en: Clear Background Color
ja: ÇØ·Ê¿§¤ò¾Ãµî

note: DLG_Background_ClearHighlight
en: Clear Highlight Color
ja: ¥Ï¥¤¥é¥¤¥È¿§¤ò¾Ãµî

note: MSG_QueryExit
en: Close all windows and exit?
ja: ¤¹¤Ù¤Æ¤Î¥¦¥£¥ó¥É¥¦¤òÊÄ¤¸¤Æ½ªÎ»¤·¤Þ¤¹¤«?

note: MENU_STATUSLINE_FILE_EXIT
en: Close all windows in the application and exit
ja: ¥¢¥×¥ê¥±¡¼¥·¥ç¥óÆâ¤Î¤¹¤Ù¤Æ¤Î¥¦¥£¥ó¥É¥¦¤òÊÄ¤¸½ªÎ»

note: MENU_STATUSLINE_FILE_CLOSE
en: Close the document
ja: Ê¸½ñ¤òÊÄ¤¸¤ë

note: ColumnGapStatus
en: Column Gap [%s]
ja: Îó¤Î¥®¥ã¥Ã¥× [%s]

note: DLG_Column_ColumnTitle
en: Columns
ja: Îó

note: FIELD_Application_CompileDate
en: Compile Date
ja: ¥³¥ó¥Ñ¥¤¥ë¤µ¤ì¤¿Æü»þ

note: FIELD_Application_CompileTime
en: Compile Time
ja: ¥³¥ó¥Ñ¥¤¥ë¤µ¤ì¤¿»þ¹ï

note: DLG_Break_Continuous
en: Con&tinuous
ja: ·ÑÂ³(&T)

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_COPY
en: Copy the selection and put it on the Clipboard
ja: ÁªÂòÈÏ°Ï¤ò¥³¥Ô¡¼¤·¥¯¥ê¥Ã¥×¥Ü¡¼¥É¤ØÁ÷¤ë

note: MSG_IE_CouldNotOpen
en: Could not open file %s for writing
ja: ¥Õ¥¡¥¤¥ë %s ¤ò½ñ¤­¹þ¤à¤¿¤á¤Ë³«¤±¤Þ¤»¤ó¤Ç¤·¤¿

note: MSG_OpenFailed
en: Could not open file %s.
ja: ¥Õ¥¡¥¤¥ë %s ¤ò³«¤±¤Þ¤»¤ó

note: MSG_IE_CouldNotWrite
en: Could not write to file %s
ja: ¥Õ¥¡¥¤¥ë %s ¤ò½ñ¤­¹þ¤à¤³¤È¤¬¤Ç¤­¤Þ¤»¤ó¤Ç¤·¤¿¡£

note: MSG_SaveFailed
en: Could not write to the file %s.
ja: ¥Õ¥¡¥¤¥ë %s ¤ò½ñ¤­¹þ¤à¤³¤È¤¬¤Ç¤­¤Þ¤»¤ó¤Ç¤·¤¿¡£

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_WORDCOUNT
en: Count the number of words in the document
ja: Ê¸½ñÆâ¤Î¸ì¿ô¤ò¿ô¤¨¤ë

note: DLG_NEW_Tab1_FAX1
en: Create a fax
ja: ¥Õ¥¡¥Ã¥¯¥¹¤òºîÀ®

note: DLG_NEW_Tab1_WP1
en: Create a new blank document
ja: ¿·µ¬¤ËÇò»æ¤ÎÊ¸½ñ¤òºîÀ®

note: MENU_STATUSLINE_FILE_NEW
en: Create a new document
ja: ¿·µ¬Ê¸½ñ¤òºîÀ®

note: DLG_NEW_Create
en: Create new document from a Template
ja: ¥Æ¥ó¥×¥ì¡¼¥È¤«¤é¿·µ¬Ê¸½ñ¤òºîÀ®

note: MENU_LABEL_EDIT_CUT
en: Cu&t
ja: ÀÚ¤ê¼è¤ê(&T)

note: FIELD_Datetime_CurrentDate
en: Current Date
ja: ¸½ºß¤ÎÆüÉÕ

note: DLG_Lists_Current_Font
en: Current Font
ja: ¸½ºß¤Î¥Õ¥©¥ó¥È

note: DLG_Lists_Current_List_Label
en: Current List Label
ja: ¸½ºß¤Î¥ê¥¹¥È¥é¥Ù¥ë

note: DLG_Lists_Current_List_Type
en: Current List Type
ja: ¸½ºß¤Î¥ê¥¹¥È¥¿¥¤¥×

note: MSG_EmptySelection
en: Current Selection is Empty
ja: ¸½ºßÁªÂòÈÏ°Ï¤Ï¶õ¤Ç¤¹

note: DLG_Styles_DefCurrent
en: Current Settings
ja: ¸½ºß¤ÎÀßÄê

note: FIELD_Datetime_CurrentTime
en: Current Time
ja: ¸½ºß¤Î»þ´Ö

note: DLG_Options_Label_ViewCursorBlink
en: Cursor &blink
ja: ¥«¡¼¥½¥ë¤ÎÅÀÌÇ(&B)

note: DLG_Options_Label_SpellCustomDict
en: Custom Dictionary:
ja: ¥«¥¹¥¿¥à¼­½ñ:

note: DLG_Lists_Customize
en: Customized List
ja: ¥«¥¹¥¿¥à¥ê¥¹¥È

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_CUT
en: Cut the selection and put it on the Clipboard
ja: ÁªÂòÈÏ°Ï¤òÀÚ¤ê¼è¤ê¥¯¥ê¥Ã¥×¥Ü¡¼¥É¤ØÁ÷¤ë

note: DLG_Lists_Dashed_List
en: Dashed List
ja: ¥À¥Ã¥·¥å¥ê¥¹¥È

note: MENU_LABEL_INSERT_DATETIME
en: Date and &Time
ja: ÆüÉÕ¤È»þ´Ö(&T)

note: FIELD_Type_Datetime
en: Date and Time
ja: ÆüÉÕ¤È»þ´Ö

note: FIELD_DateTime_DOY
en: Day # in the year
ja: ¤½¤ÎÇ¯¤Î²¿ÆüÌÜ¤«

note: DLG_Options_Btn_Default
en: De&faults
ja: ¥Ç¥Õ¥©¥ë¥È(&F)

note: DLG_Tab_Radio_Decimal
en: Decimal
ja: ¾®¿ôÅÀ

note: TabToggleDecimalTab
en: Decimal Tab
ja: ¾®¿ôÅÀ¥¿¥Ö

note: FIELD_DateTime_DefaultDateNoTime
en: Default date (w/o time)
ja: ¥Ç¥Õ¥©¥ë¥È¤ÎÆüÉÕÉ½¸½(»þ´Ö½ü¤¯)

note: FIELD_DateTime_DefaultDate
en: Default date representation
ja: ¥Ç¥Õ¥©¥ë¥È¤ÎÆüÉÕÉ½¸½

note: DLG_Options_Label_DefaultPageSize
en: Default page size
ja: ¥Ç¥Õ¥©¥ë¥È¥Ú¡¼¥¸¥µ¥¤¥º

note: DLG_Tab_Label_DefaultTS
en: Default tab stops:
ja: ¥Ç¥Õ¥©¥ë¥È¤Î¥¿¥Ö¥¹¥È¥Ã¥×:

note: DLG_Options_Label_DirectionRtl
en: Default to right-to-left direction of text
ja: ±¦¢ªº¸Êý¸þ¤Ø¤ÎÆþÎÏ¤ò¥Ç¥Õ¥©¥ë¥È¤Ë¤¹¤ë

note: MENU_STATUSLINE_FMT_STYLE
en: Define or apply style for the selection
ja: ¥¹¥¿¥¤¥ë¤òÄêµÁ¡¢¤Þ¤¿¤ÏÁªÂòÈÏ°Ï¤ËÅ¬ÍÑ¤¹¤ë

note: DLG_Styles_Delete
en: Delete
ja: ºï½ü

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_DELETE_HYPERLINK
en: Delete hyperlink
ja: ¥Ï¥¤¥Ñ¡¼¥ê¥ó¥¯¤òºï½ü

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_CLEAR
en: Delete the selection
ja: ÁªÂòÈÏ°Ï¤òºï½ü

note: DLG_Styles_ModifyDescription
en: Description
ja: ÀâÌÀ

note: DLG_Options_Label_UseContextGlyphs
en: Determine correct glyph shapes from context
ja: Ê¸Ì®¤Ë¹ç¤ï¤»¤ÆÀµ¤·¤¤¥°¥ê¥Õ¥·¥§¥¤¥×¤ò·èÄê

note: DLG_Lists_Diamond_List
en: Diamond List
ja: ¥À¥¤¥¢¥â¥ó¥É¥ê¥¹¥È

note: DLG_HdrFtr_FooterFirst
en: Different Footer on First page
ja: ºÇ½é¤Î¥Ú¡¼¥¸¤Ï°ã¤¦¥Õ¥Ã¥¿¤Ë¤¹¤ë

note: DLG_HdrFtr_FooterLast
en: Different Footer on Last page
ja: ºÇ¸å¤Î¥Ú¡¼¥¸¤Ï°ã¤¦¥Õ¥Ã¥¿¤Ë¤¹¤ë

note: DLG_HdrFtr_FooterEven
en: Different Footer on facing pages
ja: ÂÐ¸þ¥Ú¡¼¥¸¤Ï°ã¤¦¥Õ¥Ã¥¿¤Ë¤¹¤ë

note: DLG_HdrFtr_HeaderFirst
en: Different Header on First page
ja: ºÇ½é¤Î¥Ú¡¼¥¸¤Ë¤Ï°ã¤¦¥Ø¥Ã¥À¤Ë¤¹¤ë

note: DLG_HdrFtr_HeaderLast
en: Different Header on Last page
ja: ºÇ¸å¤Î¥Ú¡¼¥¸¤Ë¤Ï°ã¤¦¥Ø¥Ã¥À¤Ë¤¹¤ë

note: DLG_HdrFtr_HeaderEven
en: Different Header on facing pages
ja: ÂÐ¸þ¥Ú¡¼¥¸¤Ï°ã¤¦¥Ø¥Ã¥À¤Ë¤¹¤ë

note: MENU_STATUSLINE_HELP_CREDITS
en: Display Credits
ja: ¼Õ¼­¤òÉ½¼¨

note: MENU_STATUSLINE_HELP_CONTENTS
en: Display Help Contents
ja: ¥Ø¥ë¥×¤ÎÌÜ¼¡¤òÉ½¼¨

note: MENU_STATUSLINE_HELP_INDEX
en: Display Help Index
ja: ¥Ø¥ë¥×¤ÎÉ½»æ¤òÉ½¼¨

note: MENU_STATUSLINE_HELP_ABOUTOS
en: Display information about Open Source
ja: ¥ª¡¼¥×¥ó¥½¡¼¥¹¤Ë¤Ä¤¤¤Æ¤Î¾ðÊó¤òÉ½¼¨

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_SHOWPARA
en: Display non-printing characters
ja: °õºþ¤µ¤ì¤Ê¤¤Ê¸»ú¤òÉ½¼¨

note: MENU_STATUSLINE_HELP_ABOUT
en: Display program information, version number, and copyright
ja: ¥×¥í¥°¥é¥à¤Î¾ðÊó¡¢¥Ð¡¼¥¸¥ç¥óÈÖ¹æ¡¢Ãøºî¸¢¾ðÊó¤òÉ½¼¨

note: MENU_STATUSLINE_HELP_CHECKVER
en: Display program version number
ja: ¥×¥í¥°¥é¥à¤Î¥Ð¡¼¥¸¥ç¥óÈÖ¹æ¤òÉ½¼¨

note: DLG_Options_Prompt_IgnoreResetAll
en: Do you want to reset ignored words in all the documents?
ja: ¤¹¤Ù¤Æ¤ÎÊ¸½ñ¤Ë¤ª¤¤¤ÆÌµ»ë¤¹¤ë¸ì¤ò¥ê¥»¥Ã¥È¤·¤Þ¤¹¤«?

note: DLG_Options_Prompt_IgnoreResetCurrent
en: Do you want to reset ignored words in the current document?
ja: ¸½ºß¤ÎÊ¸½ñ¤Ë¤ª¤¤¤ÆÌµ»ë¤¹¤ë¸ì¤ò¥ê¥»¥Ã¥È¤·¤Þ¤¹¤«?

note: DLG_Para_SpacingDouble
en: Double
ja: ¥À¥Ö¥ë

note: MENU_LABEL_FILE_EXIT
en: E&xit
ja: ½ªÎ»(&E)

note: MENU_LABEL_EDIT_EDITFOOTER
en: Edit Footer
ja: ¥Õ¥Ã¥¿¤ÎÊÔ½¸

note: MENU_LABEL_EDIT_EDITHEADER
en: Edit Header
ja: ¥Ø¥Ã¥À¤ÎÊÔ½¸

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_HEADFOOT
en: Edit text at the top or bottom of every page
ja: ¤¹¤Ù¤Æ¤Î¥Ú¡¼¥¸¤ÎºÇ¾åÉô¤¢¤ë¤¤¤ÏºÇ²¼Éô¤Î¥Æ¥­¥¹¥È¤òÊÔ½¸

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_EDITFOOTER
en: Edit the Footer on the current page
ja: ¸½ºß¤Î¥Ú¡¼¥¸¤Î¥Õ¥Ã¥¿¤òÊÔ½¸

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_EDITHEADER
en: Edit the Header on the current page
ja: ¸½ºß¤Î¥Ú¡¼¥¸¤Î¥Ø¥Ã¥À¤òÊÔ½¸

note: FIELD_Numbers_EndnoteAnchor
en: Endnote anchor
ja: ¾ÏËöÃí¥¢¥ó¥«¡¼

note: FIELD_Numbers_EndnoteReference
en: Endnote reference
ja: ¾ÏËöÃí»²¾È

note: FIELD_Error
en: Error calculating value!
ja: ·×»»ÃÍ¤Ë¥¨¥é¡¼!

note: SCRIPT_CANTRUN
en: Error executing script %s
ja: ¥¹¥¯¥ê¥×¥È %s ¤Î¼Â¹Ô¤Ç¥¨¥é¡¼

note: MSG_ImportError
en: Error importing file %s.
ja: ¥Õ¥¡¥¤¥ë %s ¤Î¥¤¥ó¥Ý¡¼¥È¤Ç¥¨¥é¡¼È¯À¸¡£

note: MSG_SaveFailedExport
en: Error while attempting to save %s: could not construct exporter
ja: %s ¤ÎÊÝÂ¸¤Ç¥¨¥é¡¼: ¥¨¥¯¥¹¥Ý¡¼¥¿¤ò¹½À®¤Ç¤­¤Þ¤»¤ó¤Ç¤·¤¿

note: MSG_SaveFailedName
en: Error while attempting to save %s: invalid name
ja: %s ¤ÎÊÝÂ¸¤Ç¥¨¥é¡¼: ÉÔÀµ¤ÊÌ¾Á°

note: DLG_Para_SpacingExactly
en: Exactly
ja: °ìÃ×

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_SCRIPTS
en: Execute helper scripts
ja: ¥Ø¥ë¥Ñ¡¼¥¹¥¯¥ê¥×¥È¤ò¼Â¹Ô

note: DLG_Options_Label_ViewExtraTB
en: Extra Toolbar
ja: ÆÃÊÌ¥Ä¡¼¥ë¥Ð¡¼

note: DLG_Field_Parameters
en: Extra parameters:
ja: ÆÃÊÌ¤Ê¥Ñ¥é¥á¡¼¥¿:

note: MENU_LABEL_FORMAT
en: F&ormat
ja: ¥Õ¥©¡¼¥Þ¥Ã¥È(&O)

note: MENU_LABEL_VIEW_FULLSCREEN
en: F&ull Screen
ja: ¥Õ¥ë¥¹¥¯¥ê¡¼¥ó(&U)

note: DLG_FR_FindLabel
en: Fi&nd what:
ja: °Ê²¼¤ò¸¡º÷(&N):

note: DLG_Field_FieldTitle
en: Field
ja: ¥Õ¥£¡¼¥ë¥É

note: MSG_IE_UnsupportedType
en: File %s is not of a currently supported file type
ja: ¥Õ¥¡¥¤¥ë %s ¤Ï¸½ºß¥µ¥Ý¡¼¥È¤µ¤ì¤Æ¤¤¤ë¥Õ¥¡¥¤¥ë¥¿¥¤¥×¤Ç¤Ï¤¢¤ê¤Þ¤»¤ó

note: MSG_IE_FakeType
en: File %s is not of the type it claims to be
ja: ¥Õ¥¡¥¤¥ë %s ¤Ï¤½¤ì¤¬¼çÄ¥¤¹¤ë¥¿¥¤¥×¤Ç¤Ï¤¢¤ê¤Þ¤»¤ó

note: MSG_IE_UnknownType
en: File %s is of unknown type
ja: ¥Õ¥¡¥¤¥ë %s ¤ÏÉÔÌÀ¤Ê¥¿¥¤¥×¤Ç¤¹

note: MSG_IE_FileNotFound
en: File %s not found
ja: ¥Õ¥¡¥¤¥ë %s ¤¬¸«¤Ä¤«¤ê¤Þ¤»¤ó

note: FIELD_Application_Filename
en: File Name
ja: ¥Õ¥¡¥¤¥ëÌ¾

note: DLG_FR_FindTitle
en: Find
ja: ¸¡º÷

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_FIND
en: Find the specified text
ja: »ØÄê¤·¤¿¥Æ¥­¥¹¥È¤òÃµ¤¹

note: FirstLineIndentStatus
en: First Line Indent [%s]
ja: ºÇ½é¤Î¹Ô¤Î¥¤¥ó¥Ç¥ó¥È [%s]

note: DLG_Para_SpecialFirstLine
en: First line
ja: ºÇ½é¤Î¹Ô

note: DLG_Styles_ModifyFont
en: Font
ja: ¥Õ¥©¥ó¥È

note: DLG_Lists_ButtonFont
en: Font...
ja: ¥Õ¥©¥ó¥È...

note: DLG_Lists_Font
en: Font:
ja: ¥Õ¥©¥ó¥È:

note: DLG_PageNumbers_Footer
en: Footer
ja: ¥Õ¥Ã¥¿

note: DLG_HdrFtr_FooterFrame
en: Footer Properties
ja: ¥Õ¥Ã¥¿¤Î¥×¥í¥Ñ¥Æ¥£

note: FooterStatus
en: Footer [%s]
ja: ¥Õ¥Ã¥¿ [%s]

note: DLG_Styles_ModifyFormat
en: Format
ja: ¥Õ¥©¡¼¥Þ¥Ã¥È

note: MENU_LABEL_FMT_IMAGE
en: Format &Image
ja: ²èÁü¤Î·Á¼°(&I)

note: MENU_LABEL_FMT_HDRFTR
en: Format Header/Footers
ja: ¥Ø¥Ã¥À/¥Õ¥Ã¥¿¤Î¥Õ¥©¡¼¥Þ¥Ã¥È

note: DLG_Options_Label_ViewFormatTB
en: Format Toolbar
ja: ¥Õ¥©¡¼¥Þ¥Ã¥È¥Ä¡¼¥ë¥Ð¡¼

note: DLG_Lists_Format
en: Format:
ja: ¥Õ¥©¡¼¥Þ¥Ã¥È:

note: DLG_Options_Label_General
en: General
ja: °ìÈÌ

note: DLG_Goto_Btn_Goto
en: Go To
ja: ¥¸¥ã¥ó¥×

note: DLG_Goto_Label_What
en: Go To &What:
ja: °Ê²¼¤Ø¥¸¥ã¥ó¥×(&W):

note: DLG_Goto_Title
en: Go to...
ja: ¥¸¥ã¥ó¥×...

note: DLG_Lists_Hand_List
en: Hand List
ja: ¥Ï¥ó¥É¥ê¥¹¥È

note: DLG_Para_SpecialHanging
en: Hanging
ja: ¤Ö¤é²¼¤²

note: DLG_PageNumbers_Header
en: Header
ja: ¥Ø¥Ã¥À

note: DLG_HdrFtr_HeaderFrame
en: Header Properties
ja: ¥Ø¥Ã¥À¤Î¥×¥í¥Ñ¥Æ¥£

note: HeaderStatus
en: Header [%s]
ja: ¥Ø¥Ã¥À [%s]

note: DLG_Lists_Heart_List
en: Heart List
ja: ¥Ï¡¼¥È¥ê¥¹¥È

note: DLG_Lists_Hebrew_List
en: Hebrew List
ja: ¥Ø¥Ö¥é¥¤¿ô»ú¥ê¥¹¥È

note: MENU_LABEL_HELP_CONTENTS
en: Help &Contents
ja: ¥Ø¥ë¥×¤ÎÌÜ¼¡(&C)

note: MENU_LABEL_HELP_INDEX
en: Help &Index
ja: ¥Ø¥ë¥×¤ÎÉ½»æ(&I)

note: DLG_Options_Label_Hide
en: Hide
ja: ±£¤¹

note: DLG_Options_Label_SpellHideErrors
en: Hide &spelling errors in the document
ja: Ê¸½ñÃæ¤Î¥¹¥Ú¥ë´Ö°ã¤¤¤ò±£¤¹(&S)

note: DLG_Spell_IgnoreAll
en: I&gnore All
ja: ¤¹¤Ù¤ÆÌµ»ë(&G)

note: InsertModeFieldINS
en: INS
ja: ÁÞÆþ

note: DLG_Options_Label_Icons
en: Icons
ja: ¥¢¥¤¥³¥ó

note: DLG_Options_Label_Ignore
en: Ignore
ja: Ìµ»ë

note: DLG_Options_Label_SpellInternet
en: Ignore Internet and &file addresses
ja: ¥¤¥ó¥¿¡¼¥Í¥Ã¥È¤ä¥Õ¥¡¥¤¥ë¤Î¥¢¥É¥ì¥¹¤ÏÌµ»ë(&F)

note: DLG_Options_Label_SpellUppercase
en: Ignore words in &UPPERCASE
ja: ÂçÊ¸»ú¤Ç¹½À®¤µ¤ì¤¿¸ì¤ÏÌµ»ë(&U)

note: DLG_Options_Label_SpellNumbers
en: Ignore words with num&bers
ja: ¿ô»ú¤Ç¹½À®¤µ¤ì¤¿¸ì¤ÏÌµ»ë(&B)

note: DLG_Options_Label_SpellIgnoredWord
en: Ignored words:
ja: Ìµ»ë¤¹¤ë¸ì:

note: DLG_Lists_Implies_List
en: Implies List
ja: Ìð°õ¥ê¥¹¥È

note: DLG_Styles_LBL_InUse
en: In Use
ja: »ÈÍÑÃæ

note: WORD_PassInvalid
en: Incorrect Password
ja: ÉÔÀµ¤Ê¥Ñ¥¹¥ï¡¼¥É

note: DLG_Para_LabelIndentation
en: Indentation
ja: ¥¤¥ó¥Ç¥ó¥ÈÉÕ¤±

note: DLG_Break_Insert
en: Insert
ja: ÁÞÆþ

note: DLG_InsertBookmark_Title
en: Insert Bookmark
ja: ¥Ö¥Ã¥¯¥Þ¡¼¥¯¤òÁÞÆþ

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_PASTE
en: Insert Clipboard contents
ja: ¥¯¥ê¥Ã¥×¥Ü¡¼¥É¤ÎÆâÍÆ¤òÁÞÆþ

note: DLG_InsertHyperlink_Title
en: Insert Hyperlink
ja: ¥Ï¥¤¥Ñ¡¼¥ê¥ó¥¯¤òÁÞÆþ

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_FIELD
en: Insert a calculated field
ja: ·×»»¤µ¤ì¤¿¥Õ¥£¡¼¥ë¥É¤òÁÞÆþ

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_BREAK
en: Insert a page, column, or section break
ja: ¥Ú¡¼¥¸¡¢Îó¡¢¥»¥¯¥·¥ç¥ó¥Ö¥ì¡¼¥¯¤òÁÞÆþ

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_PICTURE
en: Insert a picture
ja: ²èÁü¤òÁÞÆþ

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_SYMBOL
en: Insert a symbol or other special character
ja: µ­¹æ¤ä¤½¤ÎÂ¾¤ÎÆÃÊÌ¤ÊÊ¸»ú¤òÁÞÆþ

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_PAGENO
en: Insert an automatically-updated page number
ja: ¼«Æ°¹¹¿·¤Î¥Ú¡¼¥¸ÈÖ¹æ¤òÁÞÆþ

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_ENDNOTE
en: Insert an endnote
ja: ´¬ËöÃí¤òÁÞÆþ

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_GRAPHIC
en: Insert an existing picture from another file
ja: Â¾¤Î¥Õ¥¡¥¤¥ë¤«¤é´ûÂ¸¤Î²èÁü¤òÁÞÆþ

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_BOOKMARK
en: Insert bookmark
ja: ¥Ö¥Ã¥¯¥Þ¡¼¥¯¤òÁÞÆþ

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_CLIPART
en: Insert clipart
ja: ¥¯¥ê¥Ã¥×¥¢¡¼¥È¤òÁÞÆþ

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_HYPERLINK
en: Insert hyperlink
ja: ¥Ï¥¤¥Ñ¡¼¥ê¥ó¥¯¤òÁÞÆþ

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_FILE
en: Insert the contents of another file
ja: Â¾¤Î¥Õ¥¡¥¤¥ë¤ÎÆâÍÆ¤òÁÞÆþ

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_DATETIME
en: Insert the date and/or time
ja: ÆüÉÕ¤Þ¤¿¤Ï»þ´Ö¤òÁÞÆþ

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_PASTE_SPECIAL
en: Insert unformatted clipboard contents
ja: ¥¯¥ê¥Ã¥×¥Ü¡¼¥É¤ÎÆâÍÆ¤òÀ°·Á¤»¤º¤ËÁÞÆþ

note: DLG_Options_Label_ViewUnprintable
en: Invisible &Layout Marks
ja: ¥ì¥¤¥¢¥¦¥È¥Þ¡¼¥¯¤ò¸«¤¨¤Ê¤¯¤¹¤ë(&L)

note: DLG_Para_AlignJustified
en: Justified
ja: À°·ÁºÑ¤ß

note: MENU_STATUSLINE_ALIGN_JUSTIFY
en: Justify the paragraph
ja: ÃÊÍî¤òÀ°·Á

note: FIELD_PieceTable_Test
en: Kevins Test
ja: Kevin¤Î¥Æ¥¹¥È

note: DLG_Styles_ModifyLanguage
en: Language
ja: ¸À¸ì

note: DLG_Options_Label_Layout
en: Layout
ja: ¥ì¥¤¥¢¥¦¥È

note: DLG_Tab_Label_Leader
en: Leader
ja: ¥ê¡¼¥À¡¼

note: DLG_PageNumbers_Left
en: Left
ja: º¸

note: LeftIndentStatus
en: Left Indent [%s]
ja: º¸¥¤¥ó¥Ç¥ó¥È [%s]

note: LeftIndentTextIndentStatus
en: Left Indent [%s] First Line Indent [%s]
ja: º¸¥¤¥ó¥Ç¥ó¥È [%s] ºÇ½é¤Î¹Ô¤Î¥¤¥ó¥Ç¥ó¥È [%s]

note: LeftMarginStatus
en: Left Margin [%s]
ja: º¸Í¾Çò [%s]

note: TabToggleLeftTab
en: Left Tab
ja: º¸¥¿¥Ö

note: MENU_STATUSLINE_ALIGN_LEFT
en: Left-justify the paragraph
ja: ÃÊÍî¤òº¸Â·¤¨¤¹¤ë

note: DLG_Lists_DelimiterString
en: Level Delimiter:
ja: ¥ì¥Ù¥ë¶èÀÚ¤ê:

note: DLG_Lists_Level
en: Level:
ja: ¥ì¥Ù¥ë:

note: DLG_Para_LabelLineSpacing
en: Li&ne spacing:
ja: ¹Ô´Ö(&N):

note: DLG_Goto_Target_Line
en: Line
ja: ¹Ô

note: FIELD_Numbers_LineCount
en: Line Count
ja: ¹Ô¿ô

note: MENU_STATUSLINE_FMT_TOPLINE
en: Line above the selection (toggle)
ja: ÁªÂòÈÏ°Ï¤ÎºÇ¾åÉô¤ËÀþ¤ò°ú¤¯ (¥È¥°¥ë)

note: DLG_Para_TabLabelLineAndPageBreaks
en: Line and &Page Breaks
ja: ¹Ô¤È¥Ú¡¼¥¸¤Î¥Ö¥ì¡¼¥¯(&P)

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BOTTOMLINE
en: Line below the selection (toggle)
ja: ÁªÂòÈÏ°Ï¤ÎºÇ²¼Éô¤ËÀþ¤ò°ú¤¯ (¥È¥°¥ë)

note: DLG_Column_Line_Between
en: Line between
ja: Îó¤Î´Ö¤ËÀþ¤ò°ú¤¯

note: DLG_WordCount_Lines
en: Lines
ja: ¹Ô

note: DLG_Styles_List
en: List
ja: ¥ê¥¹¥È

note: FIELD_Numbers_ListLabel
en: List Label
ja: ¥ê¥¹¥È¥é¥Ù¥ë

note: DLG_Lists_Title
en: Lists for
ja: ¥ê¥¹¥È

note: DLG_Lists_Lower_Case_List
en: Lower Case List
ja: ¾®Ê¸»ú¥ê¥¹¥È

note: DLG_Lists_Lower_Roman_List
en: Lower Roman List
ja: ¾®Ê¸»ú¥í¡¼¥Þ¿ô»ú¥ê¥¹¥È

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BOLD
en: Make the selection bold (toggle)
ja: ÁªÂòÈÏ°Ï¤òÂÀ»ú¤Ë¤¹¤ë(¥È¥°¥ë)

note: MENU_STATUSLINE_FMT_ITALIC
en: Make the selection italic (toggle)
ja: ÁªÂòÈÏ°Ï¤ò¥¤¥¿¥ê¥Ã¥¯¤Ë¤¹¤ë(¥È¥°¥ë)

note: MENU_STATUSLINE_FMT_SUBSCRIPT
en: Make the selection subscript (toggle)
ja: ÁªÂòÈÏ°Ï¤ò²¼ÉÕ¤Ë¤¹¤ë(¥È¥°¥ë)

note: MENU_STATUSLINE_FMT_SUPERSCRIPT
en: Make the selection superscript (toggle)
ja: ÁªÂòÈÏ°Ï¤ò¾åÉÕ¤Ë¤¹¤ë(¥È¥°¥ë)

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_PLUGINS
en: Manage plugins
ja: ¥×¥é¥°¥¤¥ó¤ò´ÉÍý

note: FIELD_PieceTable_MartinTest
en: Martins Test
ja: Martin¤Î¥Æ¥¹¥È

note: DLG_Column_Size
en: Max Column size
ja: Îó¥µ¥¤¥º¤ÎºÇÂç

note: FIELD_DateTime_MilTime
en: Military Time
ja: ·³ÍÑ»þ´Ö

note: DLG_Options_TabLabel_Misc
en: Misc.
ja: ¤½¤ÎÂ¾

note: DLG_Styles_ModifyTitle
en: Modify Styles
ja: ¥¹¥¿¥¤¥ë¤ÎÊÑ¹¹

note: DLG_Styles_Modify
en: Modify...
ja: ÊÑ¹¹...

note: FIELD_DateTime_MonthDayYear
en: Month Day, Year
ja: ·î Æü, Ç¯

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_GOTO
en: Move the insertion point to a specific location
ja: ÁÞÆþ¥Ý¥¤¥ó¥È¤ò»ØÄê¤Î¾ì½ê¤Ø°ÜÆ°

note: FIELD_DateTime_MthDayYear
en: Mth. Day, Year
ja: ·î(Ã»½Ì·Á). Æü, Ç¯

note: DLG_Para_SpacingMultiple
en: Multiple
ja: Ê£¿ô

note: DLG_Lists_New_List_Label
en: New List Label
ja: ¿·µ¬¥ê¥¹¥È¥é¥Ù¥ë

note: DLG_Styles_NewTitle
en: New Style
ja: ¿·µ¬¥¹¥¿¥¤¥ë

note: DLG_Styles_New
en: New...
ja: ¿·µ¬...

note: DLG_Goto_Btn_Next
en: Next >>
ja: ¼¡ >>

note: DLG_NEW_NoFile
en: No File
ja: ¥Õ¥¡¥¤¥ë¤ò»ØÄê¤·¤Æ²¼¤µ¤¤

note: SCRIPT_NOSCRIPTS
en: No scripts found
ja: ¥¹¥¯¥ê¥×¥È¤Ï¸«¤Ä¤«¤ê¤Þ¤»¤ó¤Ç¤·¤¿

note: DLG_Lists_Type_none
en: None
ja: ¤Ê¤·

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_NORMAL
en: Normal View
ja: ÄÌ¾ï¥Ó¥å¡¼

note: DLG_Spell_UnknownWord
en: Not in dictionary&:
ja: ¼­½ñ¤ËÌµ¤¤¸ì&:

note: DLG_Column_Number_Cols
en: Number of Columns
ja: Îó¤Î¿ô

note: FIELD_Numbers_PagesCount
en: Number of Pages
ja: ¥Ú¡¼¥¸¿ô

note: DLG_Column_Number
en: Number of columns
ja: Îó¤Î¿ô

note: DLG_Lists_Type_numbered
en: Numbered
ja: ÈÖ¹æ

note: DLG_Lists_Numbered_List
en: Numbered List
ja: ÈÖ¹æ¥ê¥¹¥È

note: DLG_Styles_ModifyNumbering
en: Numbering
ja: ÈÖ¹æÉÕ¤±

note: FIELD_Type_Numbers
en: Numbers
ja: ¿ô

note: InsertModeFieldOVR
en: OVR
ja: ¾å½ñ

note: DLG_Column_One
en: One
ja: °ìÎó

note: MENU_LABEL_FILE_IMPORT
en: Op&en Copy
ja: ¥³¥Ô¡¼¤ò³«¤¯(&E)

note: MENU_LABEL_OPEN_TEMPLATE
en: Open Template
ja: ¥Æ¥ó¥×¥ì¡¼¥È¤ò³«¤¯

note: MENU_STATUSLINE_FILE_IMPORT
en: Open a document by making a copy
ja: ¥³¥Ô¡¼¤òºî¤Ã¤ÆÊ¸½ñ¤ò³«¤¯

note: MENU_STATUSLINE_FILE_OPEN
en: Open an existing document
ja: ´ûÂ¸¤ÎÊ¸½ñ¤ò³«¤¯

note: MENU_STATUSLINE_WINDOW_NEW
en: Open another window for the document
ja: ÊÌ¤Î¥¦¥£¥ó¥É¥¦¤ÇÊ¸½ñ¤ò³«¤¯

note: MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_9
en: Open this document
ja: ¤³¤ÎÊ¸½ñ¤ò³«¤¯

note: DLG_PageSetup_Orient
en: Orientation...
ja: ¸þ¤­...

note: DLG_Options_TabLabel_Other
en: Other
ja: ¤½¤ÎÂ¾

note: MSG_IE_NoMemory
en: Out of memory attempting to open %s
ja: ¥á¥â¥êÉÔÂ­¤Ç %s ¤¬³«¤±¤Þ¤»¤ó

note: MENU_STATUSLINE_FMT_OVERLINE
en: Overline the selection (toggle)
ja: ÁªÂòÈÏ°Ï¤Ë¾åÀþ¤ò°ú¤¯ (¥È¥°¥ë)

note: MENU_LABEL_EDIT_PASTE_SPECIAL
en: P&aste Unformatted
ja: À°·Á¤»¤º¤ËÅ½¤êÉÕ¤±(&A)

note: MENU_LABEL_TOOLS_PLUGINS
en: P&lugins
ja: ¥×¥é¥°¥¤¥ó(&L)

note: DLG_PageSetup_Page
en: Page
ja: ¥Ú¡¼¥¸

note: MENU_LABEL_INSERT_PAGENO
en: Page N&umbers
ja: ¥Ú¡¼¥¸ÈÖ¹æ(&U)

note: FIELD_Numbers_PageNumber
en: Page Number
ja: ¥Ú¡¼¥¸ÈÖ¹æ

note: DLG_PageNumbers_Title
en: Page Numbers
ja: ¥Ú¡¼¥¸ÈÖ¹æ

note: FIELD_Numbers_PageReference
en: Page Reference
ja: ¥Ú¡¼¥¸»²¾È

note: MENU_LABEL_FILE_PAGESETUP
en: Page Set&up
ja: ¥Ú¡¼¥¸¤ÎÀßÄê(&U)

note: DLG_PageSetup_Title
en: Page Setup
ja: ¥Ú¡¼¥¸¤ÎÀßÄê

note: PageInfoField
en: Page: %d/%d
ja: ¥Ú¡¼¥¸: %d/%d

note: DLG_WordCount_Pages
en: Pages
ja: ¥Ú¡¼¥¸

note: DLG_PageSetup_Paper_Size
en: Paper Si&ze:
ja: ÍÑ»æ¤ÎÂç¤­¤µ(&Z)

note: DLG_PageSetup_Paper
en: Paper...
ja: ÍÑ»æ...

note: DLG_Para_ParaTitle
en: Paragraph
ja: ÃÊÍî

note: FIELD_Numbers_ParaCount
en: Paragraph Count
ja: ÃÊÍî¿ô

note: DLG_Styles_ParaPrev
en: Paragraph Preview
ja: ÃÊÍî¥×¥ì¥Ó¥å¡¼

note: DLG_WordCount_Paragraphs
en: Paragraphs
ja: ÃÊÍî

note: WORD_PassRequired
en: Password required, this is an encrypted document
ja: °Å¹æ²½¤µ¤ì¤¿Ê¸½ñ¤Î¤¿¤á¡¢¥Ñ¥¹¥ï¡¼¥É¤¬É¬Í×¤Ç¤¹¡£

note: DLG_Goto_Target_Picture
en: Picture
ja: ²èÁü

note: DLG_PageNumbers_Position
en: Position:
ja: ¾ì½ê:

note: MENU_LABEL_WEB_WEBPREVIEW
en: Pre&view web page
ja: ¥¦¥§¥Ö¥Ú¡¼¥¸¤ò¥×¥ì¥Ó¥å¡¼(&V)

note: DLG_Options_Label_Schemes
en: Preference Schemes
ja: ÀßÄê¥¹¥­¡¼¥à

note: DLG_Options_OptionsTitle
en: Preferences
ja: ÀßÄê

note: DLG_PageNumbers_Preview
en: Preview
ja: ¥×¥ì¥Ó¥å¡¼

note: MENU_STATUSLINE_WEB_WEBPREVIEW
en: Preview the document as a web page
ja: ¥¦¥§¥Ö¥Ú¡¼¥¸¤È¤·¤ÆÊ¸½ñ¤ò¥×¥ì¥Ó¥å¡¼

note: MENU_STATUSLINE_FILE_PRINT_PREVIEW
en: Preview the document before printing
ja: °õºþ¤ÎÁ°¤ËÊ¸½ñ¤ò¥×¥ì¥Ó¥å¡¼

note: MENU_LABEL_FILE_PRINT_DIRECTLY
en: Print &directly
ja: Ä¾ÀÜ°õºþ(&D)

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_PRINT
en: Print Layout
ja: °õºþ¥ì¥¤¥¢¥¦¥È

note: MENU_LABEL_FILE_PRINT_PREVIEW
en: Print P&review
ja: °õºþ¥×¥ì¥Ó¥å¡¼(&R)

note: MENU_STATUSLINE_FILE_PRINT
en: Print all or part of the document
ja: Ê¸½ñ¤ÎÁ´Éô¤Þ¤¿¤Ï°ìÉô¤ò°õºþ

note: MENU_STATUSLINE_FILE_PRINT_DIRECTLY
en: Print using the internal PS driver
ja: ÆâÂ¢PS¥É¥é¥¤¥Ð¤ò»È¤Ã¤Æ°õºþ

note: MSG_PrintingDoc
en: Printing Document..
ja: Ê¸½ñ¤Î°õºþ..

note: MSG_PrintStatus
en: Printing page %d of %d
ja: %d ¥Ú¡¼¥¸¤ò°õºþÃæ(Á´ %d ¥Ú¡¼¥¸)

note: MENU_LABEL_EDIT_REPLACE
en: R&eplace
ja: ÃÖ´¹(&E)

note: MENU_STATUSLINE_WINDOW_9
en: Raise this window
ja: ¤³¤Î¥¦¥£¥ó¥É¥¦¤òÁ°ÌÌ¤Ë½Ð¤¹

note: DLG_FR_ReplaceWithLabel
en: Re&place with:
ja: °Ê²¼¤ÇÃÖ´¹(&P):

note: MENU_LABEL_FILE_REVERT
en: Re&vert
ja: ¸µ¤ËÌá¤¹(&V)

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_REDO
en: Redo previously undone editing
ja: Á°¤Ë¥¢¥ó¥É¥¥¤·¤¿ÊÔ½¸¤ò¥ê¥É¥¥

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM
en: Reduce or enlarge the document display
ja: Ê¸½ñ¤ÎÉ½¼¨¤ò³ÈÂç½Ì¾®¤¹¤ë

note: MENU_LABEL_AUTOTEXT_REFERENCE
en: Reference:
ja: »²¾È:

note: DLG_Styles_RemoveButton
en: Remove
ja: ºï½ü

note: MENU_LABEL_EDIT_REMOVEFOOTER
en: Remove Footer
ja: ¥Õ¥Ã¥¿¤òºï½ü

note: MENU_LABEL_EDIT_REMOVEHEADER
en: Remove Header
ja: ¥Ø¥Ã¥À¤òºï½ü

note: DLG_Styles_RemoveLab
en: Remove Property from Style
ja: ¥¹¥¿¥¤¥ë¤«¤é¥×¥í¥Ñ¥Æ¥£¤òºï½ü

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_REMOVEFOOTER
en: Remove the Footer on this page from the Document
ja: ¤³¤Î¥Ú¡¼¥¸¤Î¥Õ¥Ã¥¿¤òÊ¸½ñ¤«¤éºï½ü

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_REMOVEHEADER
en: Remove the Header on this page from the Document
ja: ¤³¤Î¥Ú¡¼¥¸¤Î¥Ø¥Ã¥À¤òÊ¸½ñ¤«¤éºï½ü

note: DLG_FR_ReplaceTitle
en: Replace
ja: ÃÖ´¹

note: DLG_FR_ReplaceAllButton
en: Replace &All
ja: ¤¹¤Ù¤ÆÃÖ´¹(&A)

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_REPLACE
en: Replace the specified text with different text
ja: »ØÄê¤·¤¿¥Æ¥­¥¹¥È¤ò°ã¤¦¥Æ¥­¥¹¥È¤ËÃÖ¤­´¹¤¨¤ë

note: MENU_LABEL_HELP_REPORT_BUG
en: Report a &Bug
ja: ¥Ð¥°¤òÊó¹ð(&B)

note: MENU_STATUSLINE_HELP_REPORT_BUG
en: Report a bug and help AbiWord become a better product
ja: ¥Ð¥°¤òÊó¹ð¤·AbiWord¤¬¤è¤ê¤è¤¤À½ÉÊ¤Ë¤Ê¤ë¼ê½õ¤±¤ò¤¹¤ë

note: MENU_STATUSLINE_FMT_IMAGE
en: Resize this image
ja: ¤³¤Î²èÁü¤Î¥µ¥¤¥º¤òÊÑ¹¹

note: DLG_HdrFtr_RestartCheck
en: Restart Page Numbers on new Sections
ja: ¿·µ¬ÁªÂòÈÏ°Ï¤Ç¥Ú¡¼¥¸ÈÖ¹æ¤ò¿ô¤¨Ä¾¤¹

note: DLG_HdrFtr_RestartNumbers
en: Restart numbering at:
ja: ¿ô¤¨Ä¾¤·³«»Ï:

note: MSG_RevertFile
en: Revert file to last unsaved state?
ja: ¥Õ¥¡¥¤¥ë¤òºÇ¸å¤ËÊÝÂ¸¤·¤¿¾õÂÖ¤ËÌá¤·¤Þ¤¹¤«?

note: MENU_STATUSLINE_FILE_REVERT
en: Revert the document to the last saved state
ja: Ê¸½ñ¤òºÇ¸å¤ËÊÝÂ¸¤·¤¿¾õÂÖ¤ËÌá¤¹

note: MSG_RevertBuffer
en: Revert to saved copy of %s?
ja: ÊÝÂ¸¤µ¤ì¤¿ %s ¤Î¥³¥Ô¡¼¤ËÌá¤·¤Þ¤¹¤«?

note: DLG_PageNumbers_Right
en: Right
ja: ±¦

note: RightIndentStatus
en: Right Indent [%s]
ja: ±¦¥¤¥ó¥Ç¥ó¥È [%s]

note: RightMarginStatus
en: Right Margin [%s]
ja: ±¦Í¾Çò [%s]

note: TabToggleRightTab
en: Right Tab
ja: ±¦¥¿¥Ö

note: MENU_STATUSLINE_ALIGN_RIGHT
en: Right-justify the paragraph
ja: ÃÊÍî¤ò±¦Â·¤¨¤¹¤ë

note: DLG_Para_DomDirection
en: Right-to-left &dominant
ja: ¡Ö±¦¤«¤éº¸¡×½ñ¤­¤òÍ¥Àè(&D)

note: MENU_LABEL_TOOLS_SCRIPTS
en: S&cripts
ja: ¥¹¥¯¥ê¥×¥È(&C)

note: DLG_Options_Btn_Save
en: Sa&ve
ja: ÊÝÂ¸(&V)

note: MENU_LABEL_FILE_EXPORT
en: Sa&ve Copy
ja: ¥³¥Ô¡¼¤òÊÝÂ¸(&V)

note: MENU_LABEL_FILE_SAVEAS
en: Save &As
ja: Ì¾Á°¤òÉÕ¤±¤ÆÊÝÂ¸(&A)

note: MENU_LABEL_WEB_SAVEASWEB
en: Save as &web
ja: ¥¦¥§¥Ö¤È¤·¤ÆÊÝÂ¸(&W)

note: MSG_ConfirmSave
en: Save changes to %s?
ja: %s ¤Ø¤ÎÊÑ¹¹¤òÊÝÂ¸¤·¤Þ¤¹¤«?

note: MENU_STATUSLINE_FILE_SAVE
en: Save the document
ja: Ê¸½ñ¤òÊÝÂ¸

note: MENU_STATUSLINE_WEB_SAVEASWEB
en: Save the document as a web page
ja: Ê¸½ñ¤ò¥¦¥§¥Ö¥Ú¡¼¥¸¤È¤·¤ÆÊÝÂ¸

note: MENU_STATUSLINE_FILE_SAVEAS
en: Save the document under a different name
ja: °ã¤¦Ì¾Á°¤ÇÊ¸½ñ¤òÊÝÂ¸

note: MENU_STATUSLINE_FILE_EXPORT
en: Save the document without changing the current name
ja: ¸½ºß¤ÎÌ¾Á°¤òÊÑ¤¨¤º¤ËÊ¸½ñ¤òÊÝÂ¸

note: MENU_STATUSLINE_FILE_SAVEIMAGE
en: Save the selected image to a file
ja: ÁªÂò¤µ¤ì¤¿²èÁü¤ò¥Õ¥¡¥¤¥ë¤ËÊÝÂ¸

note: DLG_PageSetup_Scale
en: Scale...
ja: ÇÜÎ¨...

note: MENU_STATUSLINE_HELP_SEARCH
en: Search for help about...
ja: ¥Ø¥ë¥×¤«¤é¸¡º÷

note: DLG_WordCount_Update_Rate
en: Seconds between updates
ja: ÉÃ¤´¤È¤Ë¹¹¿·

note: FIELD_DateTime_Epoch
en: Seconds since the epoch
ja: 1970Ç¯1·î1Æü¤«¤é¤ÎÉÃ¿ô

note: DLG_Break_SectionBreaks
en: Section breaks
ja: ¥»¥¯¥·¥ç¥ó¥Ö¥ì¡¼¥¯

note: MENU_LABEL_EDIT_SELECTALL
en: Select A&ll
ja: ¤¹¤Ù¤ÆÁªÂò(&L)

note: DLG_InsertHyperlink_Msg
en: Select a target bookmark from the list.
ja: ¥¿¡¼¥²¥Ã¥È¤È¤Ê¤ë¥Ö¥Ã¥¯¥Þ¡¼¥¯¤ò¥ê¥¹¥È¤«¤éÁªÂò¤·¤Æ²¼¤µ¤¤¡£

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_SELECTALL
en: Select the entire document
ja: Ê¸½ñÁ´ÂÎ¤òÁªÂò

note: DLG_ToggleCase_SentenceCase
en: Sentence case
ja: ³ÆÊ¸Æ¬¤òÂçÊ¸»ú¤ËÊÑ´¹

note: DLG_Tab_Button_Set
en: Set
ja: ¥»¥Ã¥È

note: MENU_LABEL_FMT_LANGUAGE
en: Set &Language
ja: ¸À¸ì¤ÎÀßÄê(&L)

note: DLG_Lists_SetDefault
en: Set Default Values
ja: ¥Ç¥Õ¥©¥ë¥ÈÃÍ¤òÀßÄê

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_OPTIONS
en: Set preferences
ja: ÀßÄê¤òÊÑ¹¹

note: MENU_STATUSLINE_FMT_TABS
en: Set tab stops
ja: ¥¿¥Ö¥¹¥È¥Ã¥×¤òÀßÄê

note: MENU_STATUSLINE_FMT_HDRFTR
en: Set the types of Headers and Footers
ja: ¥Ø¥Ã¥À¤È¥Õ¥Ã¥¿¤Î¥¿¥¤¥×¤òÀßÄê

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_SPELLPREFS
en: Set your spelling preferences
ja: ¥¹¥Ú¥ë¤ÎÀßÄê

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DOCUMENT
en: Setup your document's page properties such as page size and margins
ja: ¥Ú¡¼¥¸¥µ¥¤¥º¤äÍ¾Çò¤Ê¤ÉÊ¸½ñ¤Î¥Ú¡¼¥¸¥×¥í¥Ñ¥Æ¥£¤òÀßÄê

note: DLG_Styles_ModifyShortCut
en: Shortcut Key
ja: ¥·¥ç¡¼¥È¥«¥Ã¥È¥­¡¼

note: DLG_Options_Label_Show
en: Show
ja: É½¼¨¤¹¤ë

note: MENU_LABEL_VIEW_RULER
en: Show &Ruler
ja: ¥ë¡¼¥é¡¼¤òÉ½¼¨(&R)

note: MENU_LABEL_VIEW_SHOWPARA
en: Show For&matting Marks
ja: ¥Õ¥©¡¼¥Þ¥Ã¥Æ¥£¥ó¥°¥Þ¡¼¥¯¤òÉ½¼¨(&M)

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_TB_EXTRA
en: Show or hide the extra toolbar
ja: ÆÃÊÌ¥Ä¡¼¥ë¥Ð¡¼¤ÎÉ½¼¨/ÈóÉ½¼¨

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_TB_FORMAT
en: Show or hide the formatting toolbar
ja: ¥Õ¥©¡¼¥Þ¥Ã¥Æ¥£¥ó¥°¥Ä¡¼¥ë¥Ð¡¼¤ÎÉ½¼¨/ÈóÉ½¼¨

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_RULER
en: Show or hide the rulers
ja: ¥ë¡¼¥é¡¼¤ÎÉ½¼¨/ÈóÉ½¼¨

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_TB_STD
en: Show or hide the standard toolbar
ja: É¸½à¥Ä¡¼¥ë¥Ð¡¼¤ÎÉ½¼¨/ÈóÉ½¼¨

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_STATUSBAR
en: Show or hide the status bar
ja: ¥¹¥Æ¡¼¥¿¥¹¥Ð¡¼¤ÎÉ½¼¨/ÈóÉ½¼¨

note: DLG_Options_Label_ShowSplash
en: Show the AbiWord splash screen on application startup
ja: ¥¢¥×¥ê¥±¡¼¥·¥ç¥óµ¯Æ°»þ¤ËAbiWord¤Î¥¹¥×¥é¥Ã¥·¥å²èÌÌ¤òÉ½¼¨

note: DLG_Options_Label_ViewShowHide
en: Show...
ja: É½¼¨...

note: DLG_Para_SpacingSingle
en: Single
ja: ¥·¥ó¥°¥ë

note: DLG_Column_Space_After
en: Space after Column
ja: Îó¤Î¸å¤Î¥¹¥Ú¡¼¥¹

note: DLG_Para_LabelSpacing
en: Spacing
ja: ¹Ô´Ö

note: DLG_Options_TabLabel_Spelling
en: Spelling
ja: ¥¹¥Ú¥ë

note: MENU_LABEL_TOOLS_SPELLPREFS
en: Spelling &Options
ja: ¥¹¥Ú¥ë¤Î¥ª¥×¥·¥ç¥ó(&O)

note: DLG_Lists_Square_List
en: Square List
ja: »Í³Ñ¥ê¥¹¥È

note: MENU_LABEL_FMT_STYLE
en: St&yle
ja: ¥¹¥¿¥¤¥ë(&Y)

note: DLG_Options_Label_ViewStandardTB
en: Standard Toolbar
ja: É¸½à¥Ä¡¼¥ë¥Ð¡¼

note: DLG_Lists_Star_List
en: Star List
ja: À±°õ¥ê¥¹¥È

note: DLG_Lists_Start
en: Start At:
ja: ³«»Ï:

note: DLG_Lists_Start_New
en: Start New List
ja: ¿·µ¬¤Ë¥ê¥¹¥È¤ò³«»Ï

note: DLG_Lists_Start_Sub
en: Start Sublist
ja: ¥µ¥Ö¥ê¥¹¥È¤ò³«»Ï

note: DLG_NEW_StartEmpty
en: Start with an empty document
ja: ºÇ½é¤«¤éÊ¸½ñ¤òºîÀ®

note: DLG_WordCount_Statistics
en: Statistics:
ja: Åý·×:

note: MENU_LABEL_FMT_STRIKE
en: Stri&ke
ja: ÂÇ¾Ã(&K)

note: MENU_STATUSLINE_FMT_STRIKE
en: Strikeout the selection (toggle)
ja: ÁªÂòÈÏ°Ï¤ËÂÇ¾ÃÀþ¤ò°ú¤¯(¥È¥°¥ë)

note: DLG_Styles_ErrNotTitle1
en: Style Name -
ja: ¥¹¥¿¥¤¥ëÌ¾ -

note: DLG_Styles_ModifyName
en: Style Name:
ja: ¥¹¥¿¥¤¥ëÌ¾:

note: DLG_Styles_ModifyType
en: Style Type
ja: ¥¹¥¿¥¤¥ë¥¿¥¤¥×

note: DLG_Styles_ModifyFollowing
en: Style for following paragraph
ja: °Ê²¼¤ÎÃÊÍî¤ËÅ¬ÍÑ¤¹¤ë¥¹¥¿¥¤¥ë

note: DLG_Styles_ErrBlankName
en: Style name cannot be left blank
ja: ¥¹¥¿¥¤¥ëÌ¾¤Ï¶õÇò¤ò´Þ¤ó¤Ç¤¤¤Æ¤Ï¤¤¤±¤Þ¤»¤ó

note: DLG_Lists_Style
en: Style:
ja: ¥¹¥¿¥¤¥ë:

note: DLG_Styles_StylesTitle
en: Styles
ja: ¥¹¥¿¥¤¥ë

note: DLG_Spell_Suggestions
en: Sugg&estions:
ja: ÄûÀµ¸õÊä(&E):

note: DLG_Options_Label_SpellMainOnly
en: Suggest from &main dictionary only
ja: ¥á¥¤¥ó¼­½ñ¤Î¤ß»È¤¦(&M)

note: MENU_LABEL_FMT_SUPERSCRIPT
en: Supe&rscript
ja: ¾åÉÕ(&R)

note: MENU_LABEL_INSERT_SYMBOL
en: Sy&mbol
ja: µ­¹æ(&M)

note: TabStopStatus
en: Tab Stop [%s]
ja: ¥¿¥Ö¥¹¥È¥Ã¥× [%s]

note: DLG_Tab_Label_TabPosition
en: Tab stop position:
ja: ¥¿¥Ö¥¹¥È¥Ã¥×¤Î°ÌÃÖ:

note: DLG_Tab_TabTitle
en: Tabs
ja: ¥¿¥Ö

note: MENU_LABEL_FMT
en: Te&xt Formatting
ja: ¥Æ¥­¥¹¥ÈÀ°·Á(&X)

note: DLG_Options_Label_Text
en: Text
ja: Ê¸»ú

note: DLG_Lists_Align
en: Text Align:
ja: ¥Æ¥­¥¹¥ÈÄ´À°:

note: DLG_Options_Label_Both
en: Text and Icon
ja: Ê¸»ú¤È¥¢¥¤¥³¥ó

note: MSG_SpellDone
en: The spelling check is complete.
ja: ¥¹¥Ú¥ë¥Á¥§¥Ã¥¯¤¬´°Î»¤·¤Þ¤·¤¿¡£

note: FIELD_DateTime_Wkday
en: The weekday
ja: ÍËÆü

note: DLG_Column_Three
en: Three
ja: »°Îó

note: DLG_Lists_Tick_List
en: Tick List
ja: ¥Á¥§¥Ã¥¯¥ê¥¹¥È

note: FIELD_DateTime_TimeZone
en: Time Zone
ja: ¥¿¥¤¥à¥¾¡¼¥ó

note: DLG_Options_Label_Toolbars
en: Toolbars
ja: ¥Ä¡¼¥ë¥Ð¡¼

note: TopMarginStatus
en: Top Margin [%s]
ja: ¾åÍ¾Çò [%s]

note: MENU_LABEL_FMT_TOPLINE
en: Topline
ja: ºÇ¾åÀþ

note: DLG_Lists_Triangle_List
en: Triangle List
ja: »°³Ñ¥ê¥¹¥È

note: DLG_Column_Two
en: Two
ja: ÆóÎó

note: DLG_InsertBookmark_Msg
en: Type a name for the bookmark, or select existing one from the list.
ja: ¥Ö¥Ã¥¯¥Þ¡¼¥¯¤ÎÌ¾Á°¤òÆþÎÏ¤¹¤ë¤«¡¢¥ê¥¹¥È¤«¤é´ûÂ¸¤Î¤â¤Î¤òÁª¤ó¤Ç²¼¤µ¤¤¡£

note: DLG_Lists_Type
en: Type:
ja: ¥¿¥¤¥×:

note: DLG_ToggleCase_UpperCase
en: UPPERCASE
ja: ÂçÊ¸»ú¤ËÊÑ´¹

note: MENU_STATUSLINE_FMT_UNDERLINE
en: Underline the selection (toggle)
ja: ÁªÂòÈÏ°Ï¤Ë²¼Àþ¤ò°ú¤¯(¥È¥°¥ë)

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_UNDO
en: Undo editing
ja: ÊÔ½¸¤ò¥¢¥ó¥É¥¥

note: DLG_Lists_Upper_Case_List
en: Upper Case List
ja: ÂçÊ¸»ú¥ê¥¹¥È

note: DLG_Lists_Upper_Roman_List
en: Upper Roman List
ja: ÂçÊ¸»ú¥í¡¼¥Þ¿ô»ú¥ê¥¹¥È

note: DLG_Column_RtlOrder
en: Use RTL Order
ja: RTL¤Î½ç½ø¤Ë¤¹¤ë

note: DLG_Options_Label_HebrewContextGlyphs
en: Use glyph shaping for Hebrew
ja: ¥Ø¥Ö¥é¥¤¸ì¤Ë¤Ï¥°¥ê¥Õ¥·¥§¥¤¥Ô¥ó¥°¤ò»ÈÍÑ

note: DLG_Styles_LBL_UserDefined
en: User-defined styles
ja: ¥æ¡¼¥¶ÄêµÁ¥¹¥¿¥¤¥ë

note: FIELD_Application_Version
en: Version
ja: ¥Ð¡¼¥¸¥ç¥ó

note: DLG_Options_TabLabel_View
en: View
ja: ¥Ó¥å¡¼

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_FULLSCREEN
en: View the document in full screen mode
ja: Ê¸½ñ¤ò¥Õ¥ë¥¹¥¯¥ê¡¼¥ó¥â¡¼¥É¤Ç±ÜÍ÷

note: DLG_Options_Label_ViewTooltips
en: View tooltips
ja: ¥Ä¡¼¥ë¥Á¥Ã¥×¤òÉ½¼¨

note: DLG_Options_Label_ViewViewFrame
en: View...
ja: ¥Ó¥å¡¼...

note: DLG_Options_Label_Visible
en: Visible
ja: É½¼¨

note: MSG_HyperlinkNoBookmark
en: Warning: the bookmark you provided [%s] does not exist.
ja: ·Ù¹ð: »ØÄê¤·¤¿¥Ö¥Ã¥¯¥Þ¡¼¥¯ [%s] ¤ÏÂ¸ºß¤·¤Þ¤»¤ó¡£

note: MENU_LABEL_WEB
en: We&b
ja: ¥¦¥§¥Ö(&B)

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_WEB
en: Web Layout
ja: ¥¦¥§¥Ö¥ì¥¤¥¢¥¦¥È

note: DLG_Options_Label_WithExtension
en: With extension:
ja: ³ÈÄ¥»Ò:

note: FIELD_Numbers_WordCount
en: Word Count
ja: Ã±¸ì¿ô

note: DLG_WordCount_Words
en: Words
ja: Ã±¸ì

note: MSG_DefaultDirectionChg
en: You have changed the default direction.
ja: ¥Ç¥Õ¥©¥ë¥È¤Î¸þ¤­¤òÊÑ¹¹¤·¤Þ¤·¤¿¡£

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_100
en: Zoom to &100%
ja: &100%¤Ë³ÈÂç

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_200
en: Zoom to &200%
ja: &200%¤Ë³ÈÂç

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_50
en: Zoom to &50%
ja: &50%¤Ë½Ì¾®

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_75
en: Zoom to &75%
ja: &75%¤Ë½Ì¾®

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_WIDTH
en: Zoom to &Page Width
ja: ¥Ú¡¼¥¸Éý°ìÇÕ¤Þ¤Ç¥º¡¼¥à(&P)

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_WHOLE
en: Zoom to &Whole Page
ja: ¥Ú¡¼¥¸Á´ÂÎ¤¬¼ý¤Þ¤ë¤è¤¦¥º¡¼¥à(&W)

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_100
en: Zoom to 100%
ja: 100% ¤Ë³ÈÂç

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_200
en: Zoom to 200%
ja: 200% ¤Ë³ÈÂç

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_50
en: Zoom to 50%
ja: 50% ¤Ë½Ì¾®

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_75
en: Zoom to 75%
ja: 75%¤Ë½Ì¾®

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_WIDTH
en: Zoom to page width
ja: ¥Ú¡¼¥¸Éý°ìÇÕ¤Þ¤Ç¥º¡¼¥à

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_WHOLE
en: Zoom to whole page
ja: ¥Ú¡¼¥¸Á´ÂÎ¤¬¼ý¤Þ¤ë¤è¤¦¥º¡¼¥à

note: FIELD_DateTime_DDMMYY
en: dd/mm/yy
ja: Æü/·î/Ç¯

note: DLG_ToggleCase_LowerCase
en: lowercase
ja: ¾®Ê¸»ú¤ËÊÑ´¹

note: DLG_Options_Label_Minutes
en: minutes
ja: Ê¬¤´¤È

note: FIELD_DateTime_MMDDYY
en: mm/dd/yy
ja: ·î/Æü/Ç¯

note: DLG_ToggleCase_ToggleCase
en: tOGGLE cASE
ja: ÂçÊ¸»ú¤ò¾®Ê¸»ú¡¢¾®Ê¸»ú¤òÂçÊ¸»ú

note: DLG_Zoom_100
en: &100%
ja: 100%(&1)

note: DLG_Zoom_200
en: &200%
ja: 200%(&2)

note: DLG_Zoom_75
en: &75%
ja: 75%(&7)

note: DLG_Zoom_PageWidth
en: &Page width
ja: ¥Ú¡¼¥¸Éý¤Þ¤Ç(&P)

note: DLG_Zoom_WholePage
en: &Whole page
ja: Á´ÂÎ¤¬¼ý¤Þ¤ë(&W)

note: LANG_0
en: (no proofing)
ja: (¹»Àµ¤·¤Ê¤¤)

note: DLG_NoSaveFile_DirNotExist
en: A directory in the given pathname does not exist.
ja: »ØÄê¤µ¤ì¤¿¥Ñ¥¹Ì¾¤Î¥Ç¥£¥ì¥¯¥È¥ê¤ÏÂ¸ºß¤·¤Þ¤»¤ó¡£

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_TITLE
en: AbiWord Plugin Manager
ja: AbiWord ¥×¥é¥°¥¤¥ó¥Þ¥Í¡¼¥¸¥ã

note: MSG_ShowUnixFontWarning
en: AbiWord was not able to add its fonts to the X font path.
ja: AbiWord¤Ï¥Õ¥©¥ó¥È¤òX¤Î¥Õ¥©¥ó¥È¥Ñ¥¹¤òÄÉ²Ã¤¹¤ë¤³¤È¤¬¤Ç¤­¤Þ¤»¤ó¤Ç¤·¤¿¡£

note: DLG_UP_PrintPreviewTitle
en: AbiWord: Print Preview
ja: AbiWord: °õºþ¥×¥ì¥Ó¥å¡¼

note: DLG_ABOUT_Title
en: About %s
ja: %s ¤Ë¤Ä¤¤¤Æ

note: DLG_MW_MoreWindows
en: Activate Window
ja: ¥¦¥£¥ó¥É¥¦¤ò¥¢¥¯¥Æ¥£¥Ù¡¼¥È

note: DLG_MW_Activate
en: Activate:
ja: ¥¢¥¯¥Æ¥£¥Ù¡¼¥È:

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_ACTIVE
en: Active Plugins
ja: Í­¸ú¤Ê¥×¥é¥°¥¤¥ó

note: LANG_AF_ZA
en: Afrikaans
ja: ¥¢¥Õ¥ê¥«¡¼¥ó¥¹¸ì

note: DLG_FOSA_ALL
en: All (*.*)
ja: ¤¹¤Ù¤Æ (*.*)

note: DLG_FOSA_ALLDOCS
en: All Documents
ja: ¤¹¤Ù¤Æ¤ÎÊ¸½ñ

note: DLG_FOSA_ALLIMAGES
en: All Image Files
ja: ¤¹¤Ù¤Æ¤Î²èÁü¥Õ¥¡¥¤¥ë

note: LANG_AR_EG
en: Arabic (Egypt)
ja: ¥¢¥é¥Ó¥¢¸ì(¥¨¥¸¥×¥È)

note: LANG_AR_SA
en: Arabic (Saudi Arabia)
ja: ¥¢¥é¥Ó¥¢¸ì(¥µ¥¦¥¸¥¢¥é¥Ó¥¢)

note: ENC_ARAB_ISO
en: Arabic, ISO-8859-6
ja: ¥¢¥é¥Ó¥¢¸ì¡¢ISO-8859-6

note: ENC_ARAB_MAC
en: Arabic, Macintosh
ja: ¥¢¥é¥Ó¥¢¸ì¡¢Macintosh

note: ENC_ARAB_WIN
en: Arabic, Windows Code Page 1256
ja: ¥¢¥é¥Ó¥¢¸ì¡¢Windows ¥³¡¼¥É¥Ú¡¼¥¸ 1256

note: LANG_HY_AM
en: Armenian
ja: ¥¢¥ë¥á¥Ë¥¢¸ì

note: ENC_ARME_ARMSCII
en: Armenian, ARMSCII-8
ja: ¥¢¥ë¥á¥Ë¥¢¸ì¡¢ARMSCII-8

note: LANG_AS_IN
en: Assamese
ja: ¥¢¥Ã¥µ¥à¸ì

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_AUTHOR
en: Author
ja: ºî¼Ô

note: DLG_FOSA_FileTypeAutoDetect
en: Automatically Detected
ja: ¼«Æ°Ç§¼±

note: ENC_BALT_ISO
en: Baltic, ISO-8859-4
ja: ¥Ð¥ë¥È¸ìÇÉ¡¢ISO-8859-4

note: ENC_BALT_WIN
en: Baltic, Windows Code Page 1257
ja: ¥Ð¥ë¥È¸ìÇÉ¡¢Windows ¥³¡¼¥É¥Ú¡¼¥¸ 1257

note: DLG_UP_BlackWhite
en: Black & White
ja: Çò¹õ

note: DLG_UFS_StyleBold
en: Bold
ja: ÂÀ»ú

note: DLG_UFS_StyleBoldItalic
en: Bold Italic
ja: ÂÀ»ú¥¤¥¿¥ê¥Ã¥¯

note: MSG_BuildingDoc
en: Building Document..
ja: Ê¸½ñ¤ò¹½ÃÛÃæ..

note: DLG_Cancel
en: Cancel
ja: Ãæ»ß

note: LANG_CA_ES
en: Catalan
ja: ¥«¥¿¥ë¡¼¥Ë¥ã¸ì

note: ENC_CENT_ISO
en: Central European, ISO-8859-2
ja: Ãæ²¤¸ìÇÉ¡¢ISO-8859-2

note: ENC_CENT_MAC
en: Central European, Macintosh
ja: Ãæ²¤¸ìÇÉ¡¢Macintosh

note: ENC_CENT_WIN
en: Central European, Windows Code Page 1250
ja: Ãæ²¤¸ìÇÉ¡¢Windows ¥³¡¼¥É¥Ú¡¼¥¸ 1250

note: LANG_ZH_HK
en: Chinese (Hong Kong)
ja: Ãæ¹ñ¸ì(¹á¹Á)

note: LANG_ZH_CN
en: Chinese (PRC)
ja: Ãæ¹ñ¸ì(PRC)

note: LANG_ZH_SG
en: Chinese (Singapore)
ja: Ãæ¹ñ¸ì(¥·¥ó¥¬¥Ý¡¼¥ë)

note: LANG_ZH_TW
en: Chinese (Taiwan)
ja: Ãæ¹ñ¸ì(ÂæÏÑ)

note: ENC_CHSI_EUC
en: Chinese Simplified, EUC-CN (GB2312)
ja: Ãæ¹ñ¸ì ´ÊÂÎ»ú¡¢EUC-CN (GB2312)

note: ENC_CHSI_GB
en: Chinese Simplified, GB_2312-80
ja: Ãæ¹ñ¸ì ´ÊÂÎ»ú¡¢GB_2312-80

note: ENC_CHSI_HZ
en: Chinese Simplified, HZ
ja: Ãæ¹ñ¸ì ´ÊÂÎ»ú¡¢HZ

note: ENC_CHSI_WIN
en: Chinese Simplified, Windows Code Page 936
ja: Ãæ¹ñ¸ì ´ÊÂÎ»ú¡¢Windows ¥³¡¼¥É¥Ú¡¼¥¸ 936

note: ENC_CHTR_BIG5
en: Chinese Traditional, BIG5
ja: Ãæ¹ñ¸ì ÈËÂÎ»ú¡¢BIG5

note: ENC_CHTR_BIG5HKSCS
en: Chinese Traditional, BIG5-HKSCS
ja: Ãæ¹ñ¸ì ÈËÂÎ»ú¡¢BIG5-HKSCS

note: ENC_CHTR_EUC
en: Chinese Traditional, EUC-TW
ja: Ãæ¹ñ¸ì ÈËÂÎ»ú¡¢EUC-TW

note: ENC_CHTR_WIN
en: Chinese Traditional, Windows Code Page 950
ja: Ãæ¹ñ¸ì ÈËÂÎ»ú¡¢Windows ¥³¡¼¥É¥Ú¡¼¥¸ 950

note: DLG_CLIPART_Title
en: Clip Art
ja: ¥¯¥ê¥Ã¥×¥¢¡¼¥È

note: DLG_Close
en: Close
ja: ÊÄ¤¸¤ë

note: DLG_UP_Collate
en: Collate
ja: ¾È¹ç

note: DLG_UP_Color
en: Color
ja: ¿§

note: DLG_UFS_ColorLabel
en: Color:
ja: ¿§:

note: DLG_UP_Copies
en: Copies:
ja: ¥³¥Ô¡¼:

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_COULDNT_LOAD
en: Could not activate/load plugin
ja: ¥×¥é¥°¥¤¥ó¤òÍ­¸ú/ÆÉ¤ß¹þ¤à¤³¤È¤¬¤Ç¤­¤Þ¤»¤ó¤Ç¤·¤¿

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_COULDNT_UNLOAD
en: Could not deactivate plugin
ja: ¥×¥é¥°¥¤¥ó¤òÌµ¸ú¤Ë¤¹¤ë¤³¤È¤¬¤Ç¤­¤Þ¤»¤ó¤Ç¤·¤¿

note: DICTIONARY_CANTLOAD
en: Could not load the dictionary for the %s language
ja: ¸À¸ì %s ÍÑ¤Î¼­½ñ¤òÆÉ¤ß¹þ¤à¤³¤È¤¬¤Ç¤­¤Þ¤»¤ó¤Ç¤·¤¿

note: ENC_CROA_MAC
en: Croatian, Macintosh
ja: ¥¯¥í¥¢¥Á¥¢¸ì¡¢Macintosh

note: ENC_CYRL_ISO
en: Cyrillic, ISO-8859-5
ja: ¥­¥ê¥ëÊ¸»ú¡¢ISO-8859-5

note: ENC_CYRL_KOI
en: Cyrillic, KOI8-R
ja: ¥­¥ê¥ëÊ¸»ú¡¢KOI8-R

note: ENC_CYRL_MAC
en: Cyrillic, Macintosh
ja: ¥­¥ê¥ëÊ¸»ú¡¢Macintosh

note: ENC_CYRL_WIN
en: Cyrillic, Windows Code Page 1251
ja: ¥­¥ê¥ëÊ¸»ú¡¢Windows ¥³¡¼¥É¥Ú¡¼¥¸ 1251

note: LANG_CS_CZ
en: Czech
ja: ¥Á¥§¥³¸ì

note: LANG_DA_DK
en: Danish
ja: ¥Ç¥ó¥Þ¡¼¥¯¸ì

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_DEACTIVATE_ALL
en: Deactivate all plugins
ja: ¤¹¤Ù¤Æ¤Î¥×¥é¥°¥¤¥ó¤òÌµ¸ú¤Ë¤¹¤ë

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_DEACTIVATE
en: Deactivate plugin
ja: ¤³¤Î¥×¥é¥°¥¤¥ó¤òÌµ¸ú¤Ë¤¹¤ë

note: DLG_Remove_Icon
en: Do you want to remove this icon from the toolbar?
ja: ¤³¤Î¥¢¥¤¥³¥ó¤ò¥Ä¡¼¥ë¥Ð¡¼¤«¤éºï½ü¤·¤Æ¤â¤è¤í¤·¤¤¤Ç¤¹¤«?

note: LANG_NL_NL
en: Dutch (Netherlands)
ja: ¥ª¥é¥ó¥À¸ì(¥ª¥é¥ó¥À)

note: DLG_UFS_EffectsFrameLabel
en: Effects
ja: ¥¨¥Õ¥§¥¯¥È

note: DLG_UP_EmbedFonts
en: Embed Fonts
ja: Ëä¤á¹þ¤ß¥Õ¥©¥ó¥È

note: DLG_UENC_EncTitle
en: Encoding
ja: ¥¨¥ó¥³¡¼¥Ç¥£¥ó¥°

note: DLG_UFS_EncodingLabel
en: Encoding:
ja: ¥¨¥ó¥³¡¼¥Ç¥£¥ó¥°:

note: LANG_EN_AU
en: English (Australia)
ja: ±Ñ¸ì(¥ª¡¼¥¹¥È¥é¥ê¥¢)

note: LANG_EN_CA
en: English (Canada)
ja: ±Ñ¸ì(¥«¥Ê¥À)

note: LANG_EN_IE
en: English (Ireland)
ja: ±Ñ¸ì(¥¢¥¤¥ë¥é¥ó¥É)

note: LANG_EN_NZ
en: English (New Zealand)
ja: ±Ñ¸ì(¥Ë¥å¡¼¥¸¡¼¥é¥ó¥É)

note: LANG_EN_ZA
en: English (South Africa)
ja: ±Ñ¸ì(Æî¥¢¥Õ¥ê¥«)

note: LANG_EN_GB
en: English (UK)
ja: ±Ñ¸ì(¥¤¥®¥ê¥¹)

note: LANG_EN_US
en: English (US)
ja: ±Ñ¸ì(¥¢¥á¥ê¥«¹ç½°¹ñ)

note: DLG_Password_Title
en: Enter Password
ja: ¥Ñ¥¹¥ï¡¼¥É¤òÆþÎÏ

note: LANG_EO
en: Esperanto
ja: ¥¨¥¹¥Ú¥é¥ó¥È

note: DLG_FOSA_ExportTitle
en: Export File
ja: ¥Õ¥¡¥¤¥ë¤ò¥¨¥¯¥¹¥Ý¡¼¥È

note: LANG_FA_IR
en: Farsi
ja: ¥Ú¥ë¥·¥¢¸ì

note: DLG_UP_File
en: File
ja: ¥Õ¥¡¥¤¥ë

note: DLG_OverwriteFile
en: File already exists.  Overwrite file '%s'?
ja: ¥Õ¥¡¥¤¥ë¤Ï¤¹¤Ç¤ËÂ¸ºß¤·¤Þ¤¹¡£¥Õ¥¡¥¤¥ë '%s' ¤ò¾å½ñ¤­¤·¤Þ¤¹¤«?

note: LANG_FI_FI
en: Finnish
ja: ¥Õ¥£¥ó¥é¥ó¥É¸ì

note: LANG_NL_BE
en: Flemish (Belgium)
ja: ¥Õ¥é¥Þ¥ó¸ì(¥Ù¥ë¥®¡¼)

note: LANG_FR_BE
en: French (Belgium)
ja: ¥Õ¥é¥ó¥¹¸ì(¥Ù¥ë¥®¡¼)

note: LANG_FR_CA
en: French (Canada)
ja: ¥Õ¥é¥ó¥¹¸ì(¥«¥Ê¥À)

note: LANG_FR_FR
en: French (France)
ja: ¥Õ¥é¥ó¥¹¸ì(¥Õ¥é¥ó¥¹)

note: LANG_FR_CH
en: French (Switzerland)
ja: ¥Õ¥é¥ó¥¹¸ì(¥¹¥¤¥¹)

note: LANG_GL_ES
en: Galician
ja: ¥¬¥ê¥·¥¢¸ì

note: LANG_KA_GE
en: Georgian
ja: ¥°¥ë¥¸¥¢¸ì

note: ENC_GEOR_ACADEMY
en: Georgian, Academy
ja: ¥°¥ë¥¸¥¢¸ì¡¢Academy

note: ENC_GEOR_PS
en: Georgian, PS
ja: ¥°¥ë¥¸¥¢¸ì¡¢PS

note: LANG_DE_AT
en: German (Austria)
ja: ¥É¥¤¥Ä¸ì(¥ª¡¼¥¹¥È¥ê¥¢)

note: LANG_DE_DE
en: German (Germany)
ja: ¥É¥¤¥Ä¸ì(¥É¥¤¥Ä)

note: LANG_DE_CH
en: German (Switzerland)
ja: ¥É¥¤¥Ä¸ì(¥¹¥¤¥¹)

note: DLG_UP_Grayscale
en: Grayscale
ja: ¥°¥ì¥¤¥¹¥±¡¼¥ë

note: LANG_EL_GR
en: Greek
ja: ¥®¥ê¥·¥ã¸ì

note: ENC_GREE_ISO
en: Greek, ISO-8859-7
ja: ¥®¥ê¥·¥ã¸ì¡¢ISO-8859-7

note: ENC_GREE_MAC
en: Greek, Macintosh
ja: ¥®¥ê¥·¥ã¸ì¡¢Macintosh

note: ENC_GREE_WIN
en: Greek, Windows Code Page 1253
ja: ¥®¥ê¥·¥ã¸ì¡¢Windows ¥³¡¼¥É¥Ú¡¼¥¸ 1253

note: LANG_HE_IL
en: Hebrew
ja: ¥Ø¥Ö¥é¥¤¸ì

note: ENC_HEBR_ISO
en: Hebrew, ISO-8859-8
ja: ¥Ø¥Ö¥é¥¤¸ì¡¢ISO-8859-8

note: ENC_HEBR_MAC
en: Hebrew, Macintosh
ja: ¥Ø¥Ö¥é¥¤¸ì¡¢Macintosh

note: ENC_HEBR_WIN
en: Hebrew, Windows Code Page 1255
ja: ¥Ø¥Ö¥é¥¤¸ì¡¢Windows ¥³¡¼¥É¥Ú¡¼¥¸ 1255

note: DLG_Image_Height
en: Height:
ja: ¹â¤µ:

note: DLG_IP_Height_Label
en: Height:
ja: ¹â¤µ:

note: DLG_UFS_BGColorTab
en: HighLight Color
ja: ¥Ï¥¤¥é¥¤¥È¿§

note: LANG_HI_IN
en: Hindi
ja: ¥Ò¥ó¥º¡¼¸ì

note: LANG_HU_HU
en: Hungarian
ja: ¥Ï¥ó¥¬¥ê¡¼¸ì

note: LANG_IS_IS
en: Icelandic
ja: ¥¢¥¤¥¹¥é¥ó¥É¸ì

note: ENC_ICEL_MAC
en: Icelandic, Macintosh
ja: ¥¢¥¤¥¹¥é¥ó¥É¸ì¡¢Macintosh

note: DLG_Image_Title
en: Image Properties
ja: ²èÁü¤Î¥×¥í¥Ñ¥Æ¥£

note: DLG_FOSA_ImportTitle
en: Import File
ja: ¥Õ¥¡¥¤¥ë¤ò¥¤¥ó¥Ý¡¼¥È

note: MSG_ImportingDoc
en: Importing Document..
ja: Ê¸½ñ¤ò¥¤¥ó¥Ý¡¼¥È..

note: DLG_FOSA_InsertTitle
en: Insert File
ja: ¥Õ¥¡¥¤¥ë¤òÁÞÆþ

note: DLG_IP_Title
en: Insert Picture
ja: ²èÁü¤òÁÞÆþ

note: DLG_Insert_SymbolTitle
en: Insert Symbol
ja: µ­¹æ¤ÎÁÞÆþ

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_INSTALL
en: Install new plugin
ja: ¿·¤·¤¤¥×¥é¥°¥¤¥ó¤ò¥¤¥ó¥¹¥È¡¼¥ë

note: DLG_InvalidPathname
en: Invalid pathname.
ja: ÉÔÀµ¤Ê¥Ñ¥¹Ì¾¤Ç¤¹¡£

note: LANG_GA_IE
en: Irish
ja: ¥¢¥¤¥ë¥é¥ó¥É¸ì

note: LANG_IT_IT
en: Italian (Italy)
ja: ¥¤¥¿¥ê¥¢¸ì(¥¤¥¿¥ê¥¢)

note: DLG_UFS_StyleItalic
en: Italic
ja: ¥¤¥¿¥ê¥Ã¥¯

note: LANG_JA_JP
en: Japanese
ja: ÆüËÜ¸ì

note: ENC_JAPN_EUC
en: Japanese, EUC-JP
ja: ÆüËÜ¸ì¡¢EUC-JP

note: ENC_JAPN_ISO
en: Japanese, ISO-2022-JP
ja: ÆüËÜ¸ì¡¢ISO-2022-JP

note: ENC_JAPN_SJIS
en: Japanese, Shift-JIS
ja: ÆüËÜ¸ì¡¢Shift-JIS

note: ENC_JAPN_WIN
en: Japanese, Windows Code Page 932
ja: ÆüËÜ¸ì¡¢Windows ¥³¡¼¥É¥Ú¡¼¥¸ 932

note: LANG_KO_KR
en: Korean
ja: ´Ú¹ñ¸ì

note: ENC_KORE_EUC
en: Korean, EUC-KR
ja: ´Ú¹ñ¸ì¡¢EUC-KR

note: ENC_KORE_JOHAB
en: Korean, Johab
ja: ´Ú¹ñ¸ì¡¢Johab

note: ENC_KORE_KSC
en: Korean, KSC_5601
ja: ´Ú¹ñ¸ì¡¢KSC_5601

note: ENC_KORE_WIN
en: Korean, Windows Code Page 949
ja: ´Ú¹ñ¸ì¡¢Windows ¥³¡¼¥É¥Ú¡¼¥¸ 949

note: LANG_LA_IT
en: Latin (Renaissance)
ja: ¥é¥Æ¥ó¸ì(¥ë¥Í¥Ã¥µ¥ó¥¹)

note: LANG_LV_LV
en: Latvian
ja: ¥é¥È¥ô¥£¥¢¸ì

note: LANG_LT_LT
en: Lithuanian
ja: ¥ê¥È¥¢¥Ë¥¢¸ì

note: DLG_Options_Label_ModifyUnixFontPath
en: Modify Unix Font Path
ja: Unix¤Î¥Õ¥©¥ó¥È¥Ñ¥¹¤òÊÑ¹¹

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_NAME
en: Name
ja: Ì¾Á°

note: DLG_QNXMB_No
en: No
ja: ¤¤¤¤¤¨

note: DLG_IP_No_Picture_Label
en: No Picture
ja: ²èÁüÌµ¤·

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_NONE_SELECTED
en: No plugin selected
ja: ¥×¥é¥°¥¤¥ó¤¬°ì¤Ä¤âÁªÂò¤µ¤ì¤Æ¤¤¤Þ¤»¤ó

note: LANG_NB_NO
en: Norwegian Bokmal
ja: ¥Î¥ë¥¦¥§¡¼¸ì ¥Ö¡¼¥¯¥â¡¼¥ë

note: LANG_NN_NO
en: Norwegian Nynorsk
ja: ¥Î¥ë¥¦¥§¡¼¸ì ¥Ë¡¼¥Î¥·¥¯

note: DLG_FOSA_OpenTitle
en: Open File
ja: ¥Õ¥¡¥¤¥ë¤ò³«¤¯

note: DLG_FOSA_FileOpenTypeLabel
en: Open file as type:
ja: °Ê²¼¤Î·Á¼°¤È¤·¤Æ¥Õ¥¡¥¤¥ë¤ò³«¤¯:

note: DLG_UFS_OverlineCheck
en: Overline
ja: ¾åÀþ

note: DLG_Zoom_Percent
en: P&ercent:
ja: ¥Ñ¡¼¥»¥ó¥È(&E):

note: DLG_UP_PageRanges
en: Page ranges:
ja: ¥Ú¡¼¥¸ÈÏ°Ï:

note: DLG_Password_Password
en: Password:
ja: ¥Ñ¥¹¥ï¡¼¥É:

note: TB_Zoom_Percent
en: Percent
ja: ¥Ñ¡¼¥»¥ó¥È:

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_DETAILS
en: Plugin Details
ja: ¥×¥é¥°¥¤¥ó¤Î¾ÜºÙ

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_LIST
en: Plugin List
ja: ¥×¥é¥°¥¤¥ó¥ê¥¹¥È

note: LANG_PL_PL
en: Polish
ja: ¥Ý¡¼¥é¥ó¥É¸ì

note: LANG_PT_BR
en: Portuguese (Brazil)
ja: ¥Ý¥ë¥È¥¬¥ë¸ì(¥Ö¥é¥¸¥ë)

note: LANG_PT_PT
en: Portuguese (Portugal)
ja: ¥Ý¥ë¥È¥¬¥ë¸ì(¥Ý¥ë¥È¥¬¥ë)

note: DLG_Image_Aspect
en: Preserve Aspect Ratio:
ja: ¥¢¥¹¥Ú¥¯¥ÈÈæ¤òÊÝÂ¸:

note: DLG_IP_Activate_Label
en: Preview Picture
ja: ²èÁü¤Î¥×¥ì¥Ó¥å¡¼

note: DLG_UP_PrintButton
en: Print
ja: °õºþ

note: DLG_FOSA_PrintToFileTitle
en: Print To File
ja: ¥Õ¥¡¥¤¥ë¤Ø°õºþ

note: DLG_FOSA_FilePrintTypeLabel
en: Print file as type:
ja: ¥Õ¥¡¥¤¥ë¤ò°Ê²¼¤Î¥¿¥¤¥×¤È¤·¤Æ°õºþ:

note: DLG_UP_Printer
en: Printer
ja: ¥×¥ê¥ó¥¿

note: DLG_UP_PrinterCommand
en: Printer command:
ja: ¥×¥ê¥ó¥¿¥³¥Þ¥ó¥É:

note: DLG_UFS_StyleRegular
en: Regular
ja: ¥ì¥®¥å¥é¡¼

note: DLG_UFS_Direction
en: Right-to-left
ja: ±¦¤«¤éº¸

note: ENC_ROMA_MAC
en: Romanian, Macintosh
ja: ¥ë¡¼¥Þ¥Ë¥¢¸ì¡¢Macintosh

note: LANG_RU_RU
en: Russian (Russia)
ja: ¥í¥·¥¢¸ì(¥í¥·¥¢)

note: DLG_UFS_SampleFrameLabel
en: Sample
ja: ¥µ¥ó¥×¥ë

note: DLG_FOSA_SaveAsTitle
en: Save File As
ja: Ì¾Á°¤òÉÕ¤±¤ÆÊÝÂ¸

note: DLG_FOSA_FileSaveTypeLabel
en: Save file as type:
ja: ¥Õ¥¡¥¤¥ë¤ò°Ê²¼¤Î·Á¼°¤ÇÊÝÂ¸:

note: DLG_UFS_ScriptLabel
en: Script:
ja: ¥¹¥¯¥ê¥×¥È:

note: DLG_UENC_EncLabel
en: Select Encoding:
ja: ¥¨¥ó¥³¡¼¥Ç¥£¥ó¥°¤òÁªÂò

note: DLG_ULANG_LangLabel
en: Select Language:
ja: ¸À¸ì¤òÁªÂò

note: DLG_UP_Selection
en: Selection
ja: ÁªÂò

note: DLG_UFS_TransparencyCheck
en: Set no Highlight Color
ja: ¥Ï¥¤¥é¥¤¥È¿§¤ò»ØÄê¤·¤Ê¤¤

note: DLG_Options_Label_UnixFontWarning
en: Show font warning at start up
ja: µ¯Æ°»þ¤Ë¥Õ¥©¥ó¥È·Ù¹ð¤òÉ½¼¨

note: DLG_UFS_SizeLabel
en: Size:
ja: ¥µ¥¤¥º:

note: LANG_SK_SK
en: Slovak
ja: ¥¹¥í¥ô¥¡¥­¥¢¸ì

note: LANG_SL_SI
en: Slovenian
ja: ¥¹¥í¥ô¥§¥Ë¥¢¸ì

note: LANG_ES_MX
en: Spanish (Mexico)
ja: ¥¹¥Ú¥¤¥ó¸ì(¥á¥­¥·¥³)

note: LANG_ES_ES
en: Spanish (Spain)
ja: ¥¹¥Ú¥¤¥ó¸ì(¥¹¥Ú¥¤¥ó)

note: DLG_UFS_StrikeoutCheck
en: Strikeout
ja: ÂÇ¾ÃÀþ

note: LANG_SV_SE
en: Swedish
ja: ¥¹¥¦¥§¡¼¥Ç¥ó¸ì

note: DLG_UFS_ColorTab
en: Text Color
ja: Ê¸»ú¤Î¿§

note: LANG_TH_TH
en: Thai
ja: ¥¿¥¤¸ì

note: ENC_THAI_MAC
en: Thai, Macintosh
ja: ¥¿¥¤¸ì¡¢Macintosh

note: ENC_THAI_TIS
en: Thai, TIS-620
ja: ¥¿¥¤¸ì¡¢TIS-620

note: ENC_THAI_WIN
en: Thai, Windows Code Page 874
ja: ¥¿¥¤¸ì¡¢Windows ¥³¡¼¥É¥Ú¡¼¥¸ 874

note: DLG_NoSaveFile_DirNotWriteable
en: The directory '%s' is write-protected.
ja: ¥Ç¥£¥ì¥¯¥È¥ê '%s' ¤Ï½ñ¤­¹þ¤ßÊÝ¸î¤µ¤ì¤Æ¤¤¤Þ¤¹¡£

note: LANG_TR_TR
en: Turkish
ja: ¥È¥ë¥³¸ì

note: ENC_TURK_ISO
en: Turkish, ISO-8859-9
ja: ¥È¥ë¥³¸ì¡¢ISO-8859-9

note: ENC_TURK_MAC
en: Turkish, Macintosh
ja: ¥È¥ë¥³¸ì¡¢Macintosh

note: ENC_TURK_WIN
en: Turkish, Windows Code Page 1254
ja: ¥È¥ë¥³¸ì¡¢Windows ¥³¡¼¥É¥Ú¡¼¥¸ 1254

note: LANG_UK_UA
en: Ukrainian
ja: ¥¦¥¯¥é¥¤¥Ê¸ì

note: ENC_UKRA_KOI
en: Ukrainian, KOI8-U
ja: ¥¦¥¯¥é¥¤¥Ê¸ì¡¢KOI8-U

note: ENC_UKRA_MAC
en: Ukrainian, Macintosh
ja: ¥¦¥¯¥é¥¤¥Ê¸ì¡¢Macintosh

note: DLG_UFS_UnderlineCheck
en: Underline
ja: ²¼Àþ

note: ENC_UNIC_UCS_2BE
en: Unicode UCS-2 Big Endian
ja: Unicode UCS-2 ¥Ó¥Ã¥°¥¨¥ó¥Ç¥£¥¢¥ó

note: ENC_UNIC_UCS_2LE
en: Unicode UCS-2 Little Endian
ja: Unicode UCS-2 ¥ê¥È¥ë¥¨¥ó¥Ç¥£¥¢¥ó

note: ENC_UNIC_UCS_4BE
en: Unicode UCS-4 Big Endian
ja: Unicode UCS-4 ¥Ó¥Ã¥°¥¨¥ó¥Ç¥£¥¢¥ó

note: ENC_UNIC_UCS_4LE
en: Unicode UCS-4 Little Endian
ja: Unicode UCS-4 ¥ê¥È¥ë¥¨¥ó¥Ç¥£¥¢¥ó

note: ENC_UNIC_UTF_16BE
en: Unicode UTF-16 Big Endian
ja: Unicode UTF-16 ¥Ó¥Ã¥°¥¨¥ó¥Ç¥£¥¢¥ó

note: ENC_UNIC_UTF_16LE
en: Unicode UTF-16 Little Endian
ja: Unicode UTF-16 ¥ê¥È¥ë¥¨¥ó¥Ç¥£¥¢¥ó

note: ENC_UNIC_UTF_32BE
en: Unicode UTF-32 Big Endian
ja: Unicode UTF-32 ¥Ó¥Ã¥°¥¨¥ó¥Ç¥£¥¢¥ó

note: ENC_UNIC_UTF_32LE
en: Unicode UTF-32 Little Endian
ja: Unicode UTF-32 ¥ê¥È¥ë¥¨¥ó¥Ç¥£¥¢¥ó

note: UntitledDocument
en: Untitled%d
ja: ÌµÂê%d

note: DLG_Update
en: Update
ja: ¹¹¿·

note: LANG_VI_VN
en: Vietnamese
ja: ¥ô¥§¥È¥Ê¥à¸ì

note: ENC_VIET_TCVN
en: Vietnamese, TCVN
ja: ¥ô¥§¥È¥Ê¥à¸ì¡¢TCVN

note: ENC_VIET_VISCII
en: Vietnamese, VISCII
ja: ¥ô¥§¥È¥Ê¥à¸ì¡¢VISCII

note: ENC_VIET_WIN
en: Vietnamese, Windows Code Page 1258
ja: ¥ô¥§¥È¥Ê¥à¸ì¡¢Windows ¥³¡¼¥É¥Ú¡¼¥¸ 1258

note: ENC_WEST_HP
en: Western European, HP
ja: À¾²¤¸ìÇÉ¡¢HP

note: ENC_WEST_ISO
en: Western European, ISO-8859-1
ja: À¾²¤¸ìÇÉ¡¢ISO-8859-1

note: ENC_WEST_MAC
en: Western European, Macintosh
ja: À¾²¤¸ìÇÉ¡¢Macintosh

note: ENC_WEST_NXT
en: Western European, NeXT
ja: À¾²¤¸ìÇÉ¡¢NeXT

note: ENC_WEST_WIN
en: Western European, Windows Code Page 1252
ja: À¾²¤¸ìÇÉ¡¢Windows ¥³¡¼¥É¥Ú¡¼¥¸ 1252

note: TB_Zoom_PageWidth
en: Width
ja: Éý

note: DLG_Image_Width
en: Width:
ja: Éý:

note: DLG_IP_Width_Label
en: Width:
ja: Éý:

note: DLG_QNXMB_Yes
en: Yes
ja: ¤Ï¤¤

note: DLG_Zoom_ZoomTitle
en: Zoom
ja: ¥º¡¼¥à

note: DLG_Zoom_RadioFrameCaption
en: Zoom to
ja: ¥º¡¼¥à -

note: DLG_Unit_cm
en: cm
ja: ¥»¥ó¥Á¥á¡¼¥È¥ë

note: DLG_Unit_inch
en: inch
ja: ¥¤¥ó¥Á

note: DLG_Unit_mm
en: mm
ja: ¥ß¥ê¥á¡¼¥È¥ë

note: DLG_Unit_pico
en: pica
ja: ¥Ñ¥¤¥«

note: DLG_Unit_points
en: points
ja: ¥Ý¥¤¥ó¥È
